Domowe sposoby na zatoki

Domowe sposoby na zatoki

Zatkany nos, ucisk w okolicach oczu lub czoła i gorączka mogą oznaczać, że masz zapalenie zatok. Doradzamy, jak poradzić sobie z tą przykrą dolegliwością domowymi sposobami.

Objawy zapalenia zatok

Zapalenie zatok oznacza stan zapalny błony śluzowej, która wyściela wewnętrzne ściany chorej zatoki. Zatoki to puste przestrzenie w czaszce połączone z jamą nosa.

W większości przypadków zapalenie zatok rozwija się na podłożu infekcji wirusowej (np. grypy) lub alergii, rzadziej jest pochodną stanów zapalnych uzębienia (np. głębokiej próchnicy).

Najbardziej charakterystycznym objawem zapalenia zatok jest jednostronny lub symetryczny ból, który rozpoczyna się poniżej oczu i promieniuje do żuchwy. Chory ma zatkany nos i niewielką gorączkę. Najczęściej mamy do czynienia z ostrym zapaleniem zatok, które mija w ciągu czterech tygodni. Jeśli trwa dłużej, mamy do czynienia z przewlekłym zapaleniem zatok.

W większości przypadków w zwalczeniu tej uciążliwej przypadłości wystarczą domowe łagodne metody.

Fot. milanmarkovic78/Adobe Stock

Wdychanie pary wodnej

W przypadku zapalenia zatok ta prosta i w stu procentach naturalna metoda pomoże Ci głęboko odetchnąć. Zagotuj wodę w garnku. Zdejmij go z ognia, gdy woda zacznie wrzeć. Odczekaj chwilę, żeby unosząca się para nie poparzyła Ci skóry. Przykryj głowę ręcznikiem tak, by para nie uciekała na boki, pochyl się nad garnkiem i głęboko oddychaj nosem. Para wodna rozrzedzi wydzielinę zalegającą w nosie, dzięki czemu łatwiej się jej pozbędziesz.

Zioła i świeże napary

W zapaleniu zatok bardzo pomocne są też zioła. Dużą ulgę przynoszą liście mięty pieprzowej i eukaliptusa. Najlepiej używaj ich do inhalacji, wrzucając do gotującej się wody. Objawy infekcji górnych dróg oddechowych złagodzą też herbatki ziołowe. Niezastąpionym sprzymierzeńcem w leczeniu zatok jest czarny bez, korzeń imbiru i rumianek.

Olejki eteryczne

Niezwykle pomocna w przebiegu zapalenia zatok jest aromaterapia. Spośród licznych olejków eterycznych najbardziej wskazany jest eukaliptus, a to za sprawą swoich właściwości przeciwzapalnych, mukolitycznych, przeciwwirusowych i antybakteryjnych. Żeby skorzystać z jego dobrodziejstw, skrop chusteczkę do nosa 2–3 kroplami olejku, przyłóż do nosa i kilka razy głęboko wciągnij. Możesz też wdychać ulatniające się opary, robiąc inhalację z użyciem kilku kropel olejku.

Sól fizjologiczna

Płukanie zatok solą fizjologiczną pomoże usunąć zalegającą wydzielinę. W każdej aptece kupisz taki roztwór w ampułkach, ale z powodzeniem możesz też go przygotować w domu. Wystarczy, że w litrze letniej wody rozpuścisz 9 gramów soli morskiej.

Płukanie zatok najlepiej wykonać w pozycji stojącej z głową lekko pochyloną nad umywalką. Butelkę z roztworem przyłóż najpierw do jednego otworu nosowego i lekko naciśnij, aby płyn mógł wydostać się drugim nozdrzem. 

Jeśli przygotowałeś zawiesinę samodzielnie, wylej niewielką jej ilość na spodek, podnieś go do otworu nosowego i lekko wciągnij. Tą samą czynność powtórz przy drugim nozdrzu. Płukanie zatok najlepiej wykonywać kilka razy w ciągu dnia.

Ciepłe okłady

Przykładane na czoło i okolice nosa ciepłe okłady są skuteczne w walce z zatkanym nosem. W udrożnieniu zatok pomogą okłady z gliny. Wystarczy, że wymieszasz ją z wodą aż do uzyskania konsystencji gęstej papki. Przyłóż ją w chore miejsce na półtorej godziny i po tym czasie zmyj z twarzy. Najlepiej stosować taki okład rano i wieczorem aż do uzyskania znaczącej poprawy.

Zapalenie zatok – jak jeszcze możesz sobie pomóc?

W przypadku przewlekłego zapalenia zatok warto zastanowić się nad homeopatią. Leki homeopatyczne dostępne w postaci kropel do nosa, tabletek do ssania czy granulek stanowią alternatywę wobec zwykłych leków przeciwzapalnych, które zwykle niosą ze sobą jakieś skutki uboczne dla organizmu.

W przypadku chronicznego zapalenia zatok wprowadź do swojej diety pewne zmiany. Na trzy miesiące wyklucz z jadłospisu mleko krowie i nabiał i zobacz, czy nie nastąpi poprawa. Mleko i jego pochodne zwiększają lepkość śluzu, co utrudnia oczyszczanie zatok. Ogranicz też spożycie glutenu i piwa.

Zdjęcie główne: Britanny Colette/Unsplash

Napisz komentarz
Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *