Wielkie rozstrzygnięcie: czy każdy może zaprojektować stronę internetową?

Autor:
Boo
Data publikacji:
Kategoria:
Pozycjonowanie
Wielkie rozstrzygnięcie: czy każdy może zaprojektować stronę internetową?

Startup Stock Photos / pexels.com

Rosnąca popularność stron internetowych niekoniecznie idzie w parze z ich jakością. Podejmując decyzję odnośnie do samodzielnego stawiania witryny od podstaw, możesz spotkać się z wieloma przeszkodami na swojej drodze. Możesz nam wierzyć bądź nie, ale posiadane kompetencje i doświadczenie robią swoje.

Jeżeli trapi Cię pytanie, czy jesteś w stanie sam zaprojektować stronę internetową, odpowiedź znajdziesz w niniejszym wpisie. Gotowy na kolejną porcję wiedzy?

Projektowanie stron internetowych - z czym to się je?

Choć często zamiennie stosuje się wyrażenia “projektowanie” i “tworzenie” witryn internetowych, to warto nakreślić pewne różnice pojawiające się w definiowaniu tych pojęć.

Projektowanie stron odnosi się do aspektów wizualnych, w tym reprezentowanego stylu, układu, kroju czcionek oraz kolorów. Głównym celem jest stworzenie przestrzeni przyjaznej użytkownikowi oraz łatwej, intuicyjnej w nawigacji witryny. Proces kreacyjny wymaga umiejętności w posługiwaniu się programami graficznymi oraz kompleksowej wiedzy dotyczącej tworzenia witryn internetowych. Projektując, trzeba zadbać o najmniejszy detal, w tym właściwy dobór barw, treści czy menu. Ponadto w grę wchodzi responsywność, czyli dopasowanie wizualnej oprawy strony do wymogów konkretnego urządzenia.

Tworzenie witryn polega na przyjęciu wcześniej zaprojektowanej struktury oraz stworzeniu na jej fundamentach działającej strony internetowej. Programiści zajmujący się tym obszarem posługują się wachlarzem skomplikowanych narzędzi programistycznych oraz regularnym kodowaniem. Mimo że na rynku znajdą się projektanci również trudniący się kodowaniem, to zwykle nie należy to do ich głównych zadań.

“Chcę projektować strony internetowe” - zestaw umiejętności, bez których ani rusz

Ambicje często przerastają realne oczekiwania. Jeżeli jednak Twoim wielkim marzeniem jest projektowanie stron internetowych bądź chcesz zrobić to wyłącznie dla usprawnienia swojego biznesu w sieci, musisz posiadać pewne umiejętności.

Wyróżniliśmy kilka z nich, które zachęcą Cię do samorozwoju bądź skutecznie zniechęcą do dalszych działań.

Każdy szczegół jest ważny

Dobry projektant stron WWW dostrzega detale, które powinny znaleźć się w witrynie internetowej. Biorąc pod uwagę złożoność wielu projektów, “czujne oko” jest bardzo ważne, ponieważ od niego może zależeć sukces bądź porażka wdrażanych pomysłów.

Na pierwszym miejscu – kreatywność

Oprócz specjalistycznych umiejętności w zakresie zasad projektowania niezbędne jest posiadanie głowy pełnej pomysłów. Wykonawcy zajmujący się wizualizacją stron realizują mnóstwo projektów, a każdy z nich musi być oryginalny. Choć może wydawać się, że kreatywności nie da się wyuczyć, to tak naprawdę można ją z czasem wyostrzyć poprzez praktykę. W końcu trening czyni mistrza, nawet z obszaru poszukiwania innowacyjnych rozwiązań.

Aby poznać potrzeby klienta, musisz z nim rozmawiać

Nie jest niczym odkrywczym, że dobra komunikacja to podstawa udanej współpracy. Choć mogłoby się wydawać, że projektowanie to siedzenie przed ekranem laptopa i wpisywanie różnych kodów, to sposób, w jaki nawiązywany jest kontakt z klientem, ma bardzo duże znaczenie.

Aby nawiązać dobrą współpracę, należy na bieżąco informować o postępach, terminach projektu oraz problemach, które mogą pojawić się w toku realizowanej strategii. Bądź konkretny i jasno precyzuj rezultaty.

Podstawy z zakresu kodowania

Kodowanie to działanie, z którym świetnie radzą sobie programiści. Choć można założyć, że wskazanym obszarem nie trudnią się projektanci, to jednak znajomość podstaw może okazać się wyjątkowo cenna dla specjalistów zajmujących się wizualnymi aspektami witryny.

Kodowanie projektów graficznych do HTML pozwala na zmianę grafiki na gotową witrynę internetową uzupełnioną o takie elementy, jak animacje, style oraz efekty. Posiadanie wskazanej umiejętności to niezwykłe wsparcie dla projektanta, który nie musi przekazywać części projektu innemu wykonawcy, lecz sam jest w stanie wykonać kilka skomplikowanych rzeczy.

Źródło: Mikael Blomkvist / pexels.com

Czy projektowanie jest dziecinne proste?

Śledząc napisany przez nas artykuł, dostrzegasz szereg czynności, które musisz wziąć pod uwagę, decydując się na samodzielne projektowanie witryny. Pewnie jesteś świadomy tego, że to nie wszystko, a zaledwie wstęp do procesu kreacyjnego Twojej strony internetowej. Choć możesz nauczyć się podstaw HTML i CSS, to wciąż może nie wystarczać. Warto postawić na edukację i bieżący monitoring innowacji pojawiających się na rynku. Z racji, że jest to konkurencyjna branża, wyróżnienie się wśród konkurentów staje się prawdziwym wyzwaniem dla wielu początkujących w tym zakresie. Ponadto, projektowanie stron internetowych podlega nieustannym zmianom, dlatego nie można pozwolić sobie na pozostawanie w tyle z nowościami, które proponuje. Jeżeli jesteś wytrwały i nie ustąpisz, póki nie zrealizujesz swoich celów bądź posiadasz opisane przez nas umiejętności – śmiało rozpocznij przygodę z projektowaniem witryn WWW.

Udostępnij:
Ostatnie wpisy

  Twoja strona nie jest widoczna w wyszukiwarce? My wiemy jak to zmienić!
  Umów się na bezpłatną konsultację z naszym analitykiem SEO i dowiedz się, jak skutecznie pozycjonować swój biznes

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  *

  Oceń tekst
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę

   Chcesz poznać
   ofertę?
   Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
   Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
   Wyrażam zgodę na przetwarzanie powyższych danych w celu nawiązania ze mną kontaktu. Więcej w Polityce Prywatności.