Najlepsze sposoby na usunięcie zbędnych danych z pamięci komputera

Najlepsze sposoby na usunięcie zbędnych danych z pamięci komputera

Usuwanie zbędnych danych z komputera jest niezbędne do jego prawidłowego działania. Zobacz, jakich programów warto w tym celu używać.

Regularne czyszczenie zbędnych danych z pamięci komputera lub laptopa jest niezwykle istotne i ma naprawdę kolosalne znaczenie, jeśli chodzi o szybkość działania danego sprzętu. Jednak skąd się biorą takie pliki? Otóż dzieje się to samoczynnie podczas użytkowania systemu operacyjnego. Wszystkie dane i pliki są zapisywane w pamięci, choć na pierwszy rzut oka tego nie widać. Na pewno zdarzyła Ci się sytuacja, że nagle laptop lub komputer zaczął działać wolniej lub po prostu pojawiła się informacja o braku miejsca na dysku. Zastanawiasz się dlaczego, skoro nic nie instalowałeś? Masz zaledwie kilka programów i tylko przeglądasz internet. Jak już wspominaliśmy, wszystkie dane są zapisywane w pamięci, również ciasteczka i pliki z przeglądarki. Dlatego warto regularnie usuwać zbędne pliki z pamięci komputera. Jakimi programami? Przygotowaliśmy specjalne zestawienie. 

Programy do usunięcia niepotrzebnych danych z komputera lub laptopa (z Windows)

W sieci można znaleźć kilka darmowych oraz płatnych narzędzi, które pozwalają na sprawne i szybkie czyszczenie Windowsa ze zbędnych plików. Dzięki temu komputer znów będzie działał szybciej. 

CCleaner do kompleksowego usuwania danych

Oprogramowanie CCleaner jest chyba najpopularniejszym narzędziem do usuwania wszystkich zbędnych danych z komputera lub laptopa. Nie ważne, czy to są niepotrzebne pliki po starym programie, grze, a może ciasteczka w przeglądarce internetowej. Wszystko zostanie wychwycone przez algorytmy programu i zaproponowane do usunięcia. Im dłuższy czas, podczas którego CCleaner nie był uruchamiany, tym więcej danych będzie do skasowania, co może spowodować wydłużony czas pracy. Dużą zaletą CCleaner jest funkcja czyszczenie rejestru systemowego z błędnych wpisów, które powodują nieprawidłowe i wolne działanie systemu Windows. Tę opcję należy również regularnie wykorzystywać. Kolejna zaleta to wyszukiwanie duplikatów pliku, przez co nie zaśmiecamy dysku tymi samymi danymi. Zachęcamy do korzystania z CCleaner przynajmniej raz w miesiącu. 

Malwarebytes do usuwania wirusów i ochrony przed szkodliwym oprogramowaniem

Malwarebytes to narzędzie służące do ochrony przed szkodliwym oprogramowaniem, ale jest to także świetny program do usuwania zbędnych plików, które rozsiewa po dysku złośliwe oprogramowanie. Czyści wszystko i jednocześnie zapewnia ochronę przed działaniem wirusów. Osoby, które nieumiejętnie korzystają z przeglądarki i regularnie grają w różne gry online, na pewno instalują dodatkowe narzędzie, dzięki którym dany tytuł działa. Niestety często to oprogramowanie szkodliwe, które powoduje spowolnienie działania komputera. Po oczyszczeniu za pomocą Malwarebytes sprzęt uruchamia się kilka razy szybciej, a przeglądarka otwiera się od razu po kliknięciu w ikonę. 

Odkurzacz polskiego programisty

Oprogramowanie przygotowane przez polskiego programistę, które służy do usuwania zbędnych plików z dysku twardego każdego komputera oraz laptopa. Nazwa jest konkretna i prosta, ale Odkurzacz zapewnia wysoki wskaźnik wyszukiwania niepotrzebnych danych i ich usuwania z pamięci. Oprogramowanie rozpoznaje wiele typów danych m.in. pliki tymczasowe, kopie zapasowe (w tym kopie rejestru), dzienniki zdarzeń, pliki językowe, multimedialne obiekty szkodliwe oraz pliki po programach, które są już usunięte. Niestety ostatnia aktualizacja była w 2017 roku. 

Ninja System – kiedy inne programy nie dały rady

Chociaż to narzędzie wymieniamy jako ostatnie, to na pewno nie jest najgorszym, a wręcz przeciwnie. W wielu przypadkach można go “wysłać” tam, gdzie inne programy nie dały rady. Ninja System dzięki swoim rozbudowanym i inteligentnym algorytmom znajduję takie dane, jakie inne narzędzia pominęły. Na czym się skupia? Analizuje pliki tymczasowe, historie przeglądarek internetowych, niepotrzebne ikony, dziennik systemu Windows, tagi Torrent oraz bufory miniatur (Thumbs.db). Bezpłatny program umożliwia także konfigurację programów, które uruchamiają się wraz z systemem. 

Komputer długo się uruchamia po czyszczeniu?

Taka sytuacja może mieć miejsce przy pierwszym uruchomieniu po wykonaniu czyszczenia dysku. Windows musi wszystko przeanalizować, co może trwać dłużej niż zwykle. Jednak ta procedura trwa tylko raz i później komputer lub laptop na pewno będzie uruchamiał się zdecydowanie szybciej. 

Fot. Pixabay

Napisz komentarz
Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *