Jak bezpiecznie przechowywać kopie zapasowe swoich plików?

Jak bezpiecznie przechowywać kopie zapasowe swoich plików?

To pytanie nurtuje wiele osób, które zamierzają przechowywać pliki, kopie zapasowe całych baz danych, czy całą zawartość komputera lub oprogramowania firmowego. Po pierwsze wszystkie dane muszą być całkowicie zabezpieczone, a po drugie samo miejsce musi zapewniać wysoki poziom bezpieczeństwa.

W XXI wieku można skorzystać z kilku sprawdzonych metod przechowywania kopii zapasowych plików, a ich wybór zależy od tego, jak chcemy mieć do nich dostęp, ile jest danych oraz budżetu. Jest wiele metod, które są darmowe, ale ich pojemność jest ograniczona. Są także rozwiązania, które za stosunkowo niewielkie pieniądze zapewniają bezpieczeństwo.

Metody przechowywania kopii zapasowych plików

Jak już wspominaliśmy, jest kilka sprawdzonych sposobów na przechowywanie zarówno kopii zapasowych plików, jak i samych baz danych. Tak naprawdę dla narzędzia nie ma znaczenia, co to będą za dane.

Szyfrowanie danych hasłem. Darmowy sposób

Jest w pełni darmowy sposób, z którego może skorzystać każdy. Nie wymaga żadnych dodatkowych nakładów finansowych. Wiele programów pozwala od razu, z poziomu interfejsu aplikacji, nadać hasło na dowolny plik, np. Microsoft Excel ma taką wbudowaną funkcję. Jednak co zrobić, jeśli chcemy zaszyfrować cały zestaw dokumentów? Wtedy najlepiej skorzystać z programu, który pozwala na zapakowanie i rozpakowanie plików. Każde takie narzędzie ma wbudowaną możliwość ustawienia hasła. Takie programy, jak np. 7zip są całkowicie darmowe i można je pobrać z sieci.

Pendrive z kodem PIN

Jednym ze sposobów jest kupno pendrive, który można zaszyfrować hasłem. I nie chodzi tutaj o sprzęt, na który zostanie wgrany plik np. ZIP z wcześniej zdefiniowanym hasłem. Oczywiście taka procedura również nie zaszkodzi, ale w tym rozwiązaniu chodzi o to, że osoba postronna nawet nie zobaczy, co jest nagrane na pendrive, jeśli nie poda wcześniej zdefiniowanego kodu PIN. Funkcja hasła załącza się od razu po odłączeniu urządzenia od komputera, czy laptopa. Co ważne, kod PIN w żaden sposób nie jest zapisywany w pamięci podłączonego sprzętu, co ma duże znaczenie w kwestii bezpieczeństwa. Nikt nie będzie mógł go odczytać na podstawie danych, czy rejestrów zapisanych w komputerze.

Zaszyfruj pamięć zewnętrzną: pendrive, dysk

Chcesz, aby Twój cały dysk przenośny lub pendrive został zaszyfrowany hasłem, a nie tylko poszczególne pliki? Dodatkowo nie chcesz wydawać kilkaset złotych na urządzenie z kodem PIN? Za pomocą dedykowanego narzędzie o nazwie BitLocker To Go można zaszyfrować dowolny dysk zewnętrzny, pendrive lub inne urządzenie, które jest sformatowane przy użyciu jednego z wymienionych systemów plików: NTFS, FAT16, FAT32, lub exFAT. Dostęp do danych będzie możliwy jedynie po podaniu hasła.

Wgraj pliki w chmurę

Jeden z najnowszych sposobów na przechowywanie kopii zapasowych plików to wgranie ich na chmurę, czyli dysk udostępniony w sieci. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ dostęp do danych będzie możliwy z każdego miejsca na świecie. Potrzebny będzie tylko internet oraz oczywiście dane do logowania. Nie ma obawy, że dysk lub pendrive się zgubi, czy pliki uszkodzą się podczas upadku. Oczywiście awarii może ulec serwis oferujący przechowywanie danych w chmurze, ale takie platformy mają swoje backupy, więc na pewno nic nie zginie. Niestety darmowe wersje takich portali mają ograniczoną ilość GB. Dla wielu osób będzie po prostu za mało miejsca na kopię zapasową. Jedynym rozwiązaniem jest zakup dodatkowej przestrzeni. Co ważne, dostęp do danych możemy przekazać również innej osobie – wystarczy podać dane do logowania.

Korzystaj z kilku metod przechowywania danych!

Nigdy, ale to nigdy nie ufaj tylko i wyłącznie jednej metodzie na przechowywanie kopii zapasowych. Najlepiej skorzystać z co najmniej dwóch. W ten sposób nie dopuści się do sytuacji, że np. dysk przestał działać, a zapisanych tam danych nie można odzyskać. A niestety to może się zdarzyć. W takiej sytuacji zawsze będzie drugie miejsce, w którym są zapisane. Dzięki temu zaoszczędzi się wielu nerwów i dodatkowych kosztów.

Regularnie wykonuj backup

Na koniec musimy wspomnieć, aby proces backupu danych wykonywać regularnie. Najlepiej zaplanować to sobie w kalendarzu i ustawić przypomnienie. W ten sposób w przypadku jakiejkolwiek awarii nie będzie dużych strat.

Fot. Pixabay

Napisz komentarz

1 komentarz

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *