Głośnik bluetooth. Jaki wybrać?

Głośnik bluetooth. Jaki wybrać?

Głośniki bluetooth stają się coraz bardziej popularne. Ich funkcjonalność, dobra jakość emitowanego dźwięku, a także kompaktowe rozmiary sprawiają, że urządzenia te dobrze sprawdzają się w różnych okolicznościach. Na jaki model warto się zdecydować, stojąc przed decyzją o zakupie?

Głośniki bluetooth: czym się charakteryzują?

Głośniki bluetooth charakteryzują się tym, że są urządzeniami przenośnymi, które przetwarzają muzykę wysyłaną im z innego urządzenia (np. smartfona) za pośrednictwem modułu bluetooth. Ich cechą charakterystyczną są dużej pojemności akumulatory, które pozwalają na nieprzerwaną pracę przez minimum kilka godzin. Wiele z nich wykonanych jest z materiałów, które sprawiają, że urządzenie jest wodoodporne i zabezpieczone przed dostawaniem się do jego wnętrza pyłów, dzięki czemu dobrze sprawują się podczas wakacji, ale również w trakcie remontów.

Na rynku mamy mnóstwo modeli głośników bluetooth, które różnią się między sobą pod wieloma względami. Wpływa to na wysokość kwoty, jaką wydamy na konkretne urządzenie. Dlatego kiedy wybieramy głośnik, nie warto sugerować się ceną, ale przede wszystkim należy zapoznać się ze szczegółową specyfikacją, która ujawni wszelkie wady i zalety danego sprzętu.

Głośnik bluetooth: na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Producenci sprzętów audio prześcigają się w tworzeniu coraz to nowszych, bardziej interesujących rozwiązań dla wielbicieli słuchania muzyki. Powoduje to, że osoba, która nie zna się na sprzętach elektronicznych, ma niemały kłopot próbując wybrać odpowiedni sprzęt do użytku własnego.

Cechy, na które warto zwracać uwagę

Niemniej jednak istnieje zestaw cech, na które zawsze należy zwracać uwagę, stając przed wyborem głośnika bluetooth.

  • moc głośnika – to od tego parametru zależeć będzie, ile decybeli będzie w stanie wyemitować z siebie urządzenie bez ryzyka uszkodzenia; większość głośników bluetooth posiada moc rzędu 10W lub 20W – lepiej zawsze wybierać te mocniejsze;
  • poziom zniekształceń – ten parametr podawany jest w procentach (im mniejszy, tym lepiej);
  • sposób zasilania – od tego zależy, w jaki sposób głośnik zasilany jest energią; najczęściej występują głośniki z akumulatorem, który jednak może być wbudowany na stałe lub wymienny – druga opcja jest zdecydowanie lepsza, gdyż dzięki temu możemy w każdej chwili zmienić zużyty akumulator;
  • dodatkowe złącza – przydatne może okazać się posiadanie przez głośnik wejścia USB czy portu na karty pamięci – wówczas nie ma konieczności łączenia z innym urządzeniem w celu słuchania muzyki;
  • dodatkowe funkcje, np. multipoint, czyli możliwość łączenia się z kilkoma smartfonami jednocześnie czy obsługa połączeń przychodzących;
  • czas pracy na baterii – to chyba najważniejszy parametr w przypadku głośników bezprzewodowych; dobrej jakości urządzenie może pracować nieprzerwanie w okolicy 8–10 godzin; te z najwyższej półki nawet całą dobę!
  • intuicyjność obsługi – wbrew pozorom jest to ważna kwestia; lepiej zdecydować się na model, w którym wszelkie operacje będzie można wykonać intuicyjnie, bez konieczności sięgania po instrukcję obsługi. 

Głośniki bluetooth: najpopularniejsze modele na rynku

Czas wreszcie przejść do konkretów. W sklepach z elektroniką znajdziemy mnóstwo modeli głośników bezprzewodowych, jednak da się zauważyć dominację produktów należących do marki JBL. I faktycznie, sprzęt oferowany przez nią cechuje duża wytrzymałość, innowacyjne rozwiązania, a przy tym wygoda użytkowania. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na fakt, że modele JBL są też ciekawe pod względem stylistycznym, co sprawia, że ładnie się prezentują.

Interesujące modele

Ale nie tylko produkty tej firmy są godne polecenia. Oto kilka najlepiej ocenianych głośników bluetooth, które można obecnie znaleźć na rynku:

  • Sony XB22 – głośnik Sony charakteryzuje się bardzo dobrym stosunkiem jakości i ceny. Za niecałe 300 złotych otrzymujemy urządzenie bardzo solidnie wykonane, o ciekawym designie, a co najważniejsze, z baterią, która umożliwia nieprzerwaną pracę przez około 720 minut;
  • Huawei Sound X – to głośnik, który łączy w sobie bardzo dobre parametry techniczne, a jednocześnie bardzo kompaktowe wymiary. Jego zaletą jest to, że uzyskujemy bardzo dobrej jakości dźwięk. Nic jednak nie jest za darmo – głośnik ma stosunkowo wysoką cenę (około 900 zł);
  • Creative Stage Air – to idealne rozwiązanie dla osób, które nie chcą inwestować zbyt dużych środków, a ich oczekiwania nie są zbyt wygórowane; głośnik może współpracować nie tylko z telefonem, ale też laptopem lub komputerem; może śmiało także spełniać rolę soundbara.

Fot. Cristian/Unsplash

Napisz komentarz
Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *