Czym się kierować, wybierając smartfon?

Czym się kierować, wybierając smartfon?

Wybierając smartfon bardzo często kierujemy się ceną i marketingiem, w którym każdy z producentów bardzo mocno zachwala swój produkt. Rośnie jednak świadomość konsumencka i w naszych decyzjach coraz śmielej przebijają inne czynniki. Które z nich są najważniejsze? Podpowiadamy.

Android czy IOS?

Podstawowym wyborem, który powinniśmy rozważyć na długo przed sięgnięciem po porównywanie konkretnych modeli, jest zdecydowanie się na jeden z dwóch systemów operacyjnych. Android czy IOS? 

Zalety obu systemów

W praktyce wybór każdego z tych dwóch systemów zapewnia podobne możliwości. Do podstawowych zalet najbardziej popularnego Androida należy ogromna możliwość konfiguracji systemu. Niezbędne aplikacje są dostępne w sklepie Google Play. System projektowano z myślą o tym, aby urządzenia pracujące na jego podstawie były wielozadaniowe.

IOS Apple to z kolei zamierzona na etapie projektowania prostota. System cieszy się opinią niezawodnego i służy wyłącznie posiadaczom urządzeń Apple, co bywa uważane za pewien wyróżnik. W tym przypadku aplikacje dostępne są w APP Store. System określany jest jako bardziej stabilny od Androida.  

Wady Androida i IOSa 

Oczywiście oba systemy posiadają też słabe strony. W przypadku Androida krytykowana jest tendencja do tego, że system zacina się podczas użytkowania większej liczby aplikacji w jednym czasie. Wadą Apple IOS jest z kolei to, że najlepszą kompatybilność mają z urządzeniami tej samej marki. Przesyłanie danych np. z komputerów PC jest bardziej problematyczne.

Fot. PhotoMIX-Company/Pixabay

Wielkość ekranu. Jaką wybrać?

Chociaż wydaje się, że im większa przekątna ekranu, tym lepiej, to duże znaczenie mają osobiste preferencje i to, do czego urządzenie będzie wykorzystywane. Najczęściej mówimy o urządzeniach mających przekątną od 4 do 6 cali. 

Jaką wielkość ekranu wybrać?

Najmniejsze urządzenia, dobrze pasujące do każdej kieszeni, to podstawowa opcja dla osób, którym telefon potrzebny jest do dzwonienia i komunikowania się ze znajomymi. Potrzebując jednocześnie smartfona do oglądania filmów czy grania w gry, postawimy raczej na sprzęt o przekątnej ekranu większej niż 4 lub 4,5 cala. 

Jaka technologia wykonania ekranu?

Do wyboru mamy przede wszystkim smartfony z ekranem:

  • AMOLED – ten typ ekranu charakteryzują doskonale odwzorowane barwy i świetny kontrast. Niestety, za taki ekran zapłacimy znacznie więcej;
  • IPS – w tym przypadku mamy do czynienia z dobrym odwzorowaniem kolorów i szerokimi kątami widzenia. Wadą jest konieczność lepszego podświetlenia i duże zużycie baterii;
  • LCD – dość dobrze odwzorowuje kolory, ale nie dość dobrze sprawdza się w większym nasłonecznieniu.

Procesor i pamięć RAM w smartfonie

Także wybór procesora i ilości RAM są ważne. Najnowsze procesory przydadzą się wtedy, gdy zechcemy na naszym smartfonie grać w nowsze gry. Liczba rdzeni często decyduje o tym, ile aplikacji jednocześnie może być obsługiwanych. 

Jaką pamięć RAM powinien mieć smartfon? 

Także w tym przypadku ogromne znaczenie mają nasze potrzeby. Pewne jest to, że wartość RAM, przy której smartfon jest w stanie działać sprawnie przy podstawowych czynnościach, to 2 GB. Przy niższej będą zdarzały się przycięcia i może doskwierać nam niska płynność. Oferty telefonów z ilością RAM 3 GB i więcej znacznie usprawniają korzystanie z urządzenia, gdzie nawet kilka aplikacji może być użytkowane jednocześnie.

Jaka łączność w smartfonie?

Najbardziej popularne rodzaje łączności w smartfonie to:

  • Wi-Fi – najlepsze modele są w stanie łączyć się z różnymi sieciami na częstotliwościach 2,4 GHz i 5 GHz;
  • Bluetooth – warto wybrać przynajmniej Bluetooth 4.0 tak, żeby bez problemu łączyć się z innymi urządzeniami;
  • NFC – rozwiązanie zyskujące sobie coraz większą popularność, dzięki któremu jesteśmy np. w stanie zapłacić dzięki użyciu smartfona;
  • DLNA – dzięki tej technologii z łatwością prześlemy dane pomiędzy różnymi urządzeniami.

Fot. giftpunditscom/Pexels

Napisz komentarz
Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *