Czy każda aktualizacja Windowsa jest niezbędna?

Czy każda aktualizacja Windowsa jest niezbędna?

To pytanie zadaje sobie każdy, kto chociaż raz miał problemy po wykonaniu aktualizacji systemu operacyjnego Windows. Niestety zdarzały się sytuacje, że nagle komputer lub laptop przestał działać. Dlatego? Czy każda aktualizacja Windowsa jest niezbędna?

Oczywiście może się zdarzyć, że inżynierowie Microsoft popełnili jakiś błąd i po zainstalowaniu aktualizacji systemu operacyjnego Windows sprzęt przestał działać lub pojawiają się błędy. Wiele już było takich sytuacji. Dlatego wiele osób obawia się instalowania poprawek przygotowanych przez producenta. Nie zmienia to faktu, że należy je instalować, ponieważ w ten sposób wzrasta poziom bezpieczeństwa.

Czy każdorazowa aktualizacja Windowsa (10) jest niezbędna? 

Oczywiście nie jest tak, że każda aktualizacja jest priorytetowa i niezbędna do prawidłowego działania systemu operacyjnego Windows 10. Zdecydowana większość to poprawki błędów, które znaleźli sami użytkownicy lub inżynierowie producenta. Dzięki temu cała platforma ma działać sprawniej i szybciej. Jeśli w momencie pojawienia się powiadomienia o dostępności nowej aktualizacji nie zdecydujesz się jej zainstalować tylko odłożyć w czasie, to możesz spać spokojnie. Na pewno nic się z komputerem, czy laptopem nie stanie. Dalej będzie działał prawidłowo. Niemniej jednak zalecamy regularne instalowanie aktualizacji Windowsa. 

Gdy aktualizacja jest krytyczna, to Microsoft o tym informuje

Jeśli udostępniona aktualizacja systemu operacyjnego Windows 10 jest niezbędna (krytyczna) do prawidłowego działania, to producent o tym informuje przy okazji pojawienia się informacji o jej dostępności. Użytkownik od razu wie, że musi pilnie taką zainstalować, aby nie narazić się na atak hakerski, albo żeby system dalej działał bez żadnych problemów. W takim przypadku nie zalecamy wstrzymywania się z decyzją o aktualizacji. 

Co się stanie, gdy nie zainstaluję aktualizacji? 

Najprawdopodobniej kompletnie nic. Jeśli nie jest ona ważna, krytyczna dla działania systemu, to po prostu Windows co jakiś czas będzie o niej przypominał. System cały czas będzie działał tak samo, nic się w tej kwestii nie zmieni. Takową aktualizację można zainstalować w wygodnym dla użytkownika czasie. Wystarczy wejść w Ustawienia -> Aktualizacja i zabezpieczenia. Tam będą dostępne wszystkie możliwe dodatki do zainstalowania. 

Co zrobić, gdy aktualizacja Windowsa wpływa negatywnie na działanie komputera lub laptopa?

Niestety zdarza się, że po zainstalowaniu nowego pakietu dodatków Windows 10 nie działa tak, jak należy. Na szczęście z takiej sytuacji są pewne wyjścia, o których poniżej…

Usuń aktualizację

Microsoft przygotował się na takie sytuacje. Jeśli problemy występują zaraz po zainstalowaniu aktualizacji, to można ją usunąć w Panelu Sterowania za pomocą Dodaj lub usuń programy. Należy ją odnaleźć po dacie zainstalowania i odinstalować. Niestety ten sposób nie działa zawsze. Niektórych aktualizacji nie można tak po prostu usunąć.

Przywrócić poprzednią wersję systemu

Opcja przywracania systemu Windows do poprzedniej wersji jest dostępna w ciągu 10 dni od zainstalowania aktualizacji. Po wykonaniu tej czynności wszystkie pliki użytkownika zostaną, ale programy (zainstalowane w tym przedziale czasowym) i ustawienia systemowe znikną. Przywracanie poprzedniej wersji systemu znajdziemy w Ustawienia -> Aktualizacja i zabezpieczenia. Po lewej wybieramy Odzyskiwanie, a następnie Wróć do poprzedniej wersji systemu Windows 10. 

Fot. Gerd Altmann/Pixabay

Napisz komentarz
Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *