Podróż do Włoch - co koniecznie trzeba zobaczyć?

Podróż do Włoch - co koniecznie trzeba zobaczyć?

Włochy – to kraj o bogatej spuściźnie kulturowej, w której przeplatają się różne tradycje i epoki historyczne. Wenecja, Werona, Rzym, Mediolan… Każde miasto ma ogromną ilość zabytków wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Krzywa Wieża w Pizie

Jedna z najbardziej znanych budowli świata, słynąca ze swojej krzywizny. Wieża zaczęła odchylać się od pionu już na etapie budowy, co próbowano bezskutecznie korygować. Z każdym rokiem krzywizna wieży pogłębia się o milimetr. Na dany moment odchylenie od pionu wynosi 5 stopni. Wieża stoi na Polu Cudów (Campo dei Miracoli) w starej części miasta.

 1. Wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Krzywa Wieża jest w istocie dzwonnicą Katedry Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny.
 2. Jej budowa trwała przeszło dwa stulecia (od 1173 do 1360 roku).
 3. Ze szczytu Krzywej Wieży w Pizie Galileusz przeprowadził swoje słynne obserwacje, które doprowadziły go do odkrycia prawa swobodnego spadania ciał.

Schody Hiszpańskie, Rzym

Monumentalne schody zbudowane w stylu rokokowym w latach 1723–1725. Schody mają 138 stopni i łączą Plac Hiszpański z XVI-wiecznym kościołem Trinità dei Monti.

Schody Hiszpańskie pojawiają się m. in. w kultowym filmie Williama Wylera „Rzymskie wakacje”.

Koloseum, Rzym

Koloseum to niewątpliwie symbol Wiecznego Miasta i jedna z nielicznych zachowanych budowli starożytnego Rzymu, wzniesiona w latach 72–80 n.e. Obiekt to amfiteatr, na którego arenie odbywały się widowiska, takie jak walki gladiatorów i bitwy morskie.

 1. Koloseum zostało zbudowane rękoma 100 tysięcy jeńców żydowskich.
 2. W 217 roku budowla padła ofiarą pożaru, ale została odbudowana.
 3. W średniowieczu Koloseum wykorzystywane było jako cmentarz.

Panteon, Rzym

Kolejna budowla pochodząca z czasów starożytnego Rzymu, wzniesiona w 126 roku n.e. Znana jako świątynia, w której czczono wszystkich dwunastu bogów olimpijskich.

 1. Słynie z trzyrzędowego portyku 16 monolitycznych kolumn.
 2. W Panteonie spoczywają takie znane postaci jak malarz Rafael i włoscy królowie, Humbert I i Wiktor Emmanuel II.

Forum Romanum, Rzym

Centrum, wokół którego toczyło się polityczne, religijne i towarzyskie życie w mieście. Tutaj odbywały się zebrania publiczne i posiedzenia sądowe. Forum było też miejscem wymian handlowych. Dziś Forum Romanum skupia na swoim terytorium pomniki architektury, jest miejscem, w którym można podziwiać pozostałości po świątyniach i bazylikach, łuki triumfalne, kolumny, dom westalek i Studnię Kurcjusza.

 1. Przy Forum Romanum znajduje się Więzienie Mamertyńskie, które do VI wieku n.e. było miejscem przetrzymywania przestępców stwarzających poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa (obecnie działa w nim muzeum).
 2. Tutaj znajduje się słynny Lapis Niger, gdzie miał umrzeć legendarny założyciel Rzymu Romulus.

Wezuwiusz

Jeden z najbardziej niebezpiecznych czynnych wulkanów świata położony w Prowincji Neapol. Obecnie znajduje się w stanie uśpienia, dlatego jest otwarty dla turystów. Warto wspiąć się na szczyt Wezuwiusza, gdyż jego szczyt dostarcza zachwycających widoków.

 1. Wezuwiusz wybuchł ponad 80 razy.
 2. W 79 roku zmiótł z powierzchni ziemi leżące u jego podnóża znane starożytne miasta rzymskie: Pompeje, Oplontis, Herkulanum.
 3. Ostatnia erupcja miała miejsce w 1944 roku.

Pompeje

Miasto imperium starożytnego Rzymu starte z powierzchni ziemi w wyniku erupcji Wezuwiusza w 79 roku n.e. Obecnie jest to wielkie muzeum pod gołym niebem, w którym można podziwiać ruiny antycznego miasta. 

Kilkumetrowa warstwa popiołu, która przez kilkanaście stuleci pokrywała miasto, w znacznym stopniu zakonserwowała Pompeje wraz z ich świątyniami, domami mieszkalnymi, łaźniami, freskami i mozaikami. Zdecydowanie warto się tu wybrać!

Pałac Dożów, Wenecja

Jedna z głównych atrakcji Włoch, a konkretnie Wenecji. Sposób, w jaki projektanci zawiesili ogromną bryłę pałacu na podwójnej arkadzie smukłych marmurowych kolumn, sprawia wrażenie, jak gdyby Pałac Dożów stał do góry nogami lub unosił się w powietrzu, a elementy fasady nie były między sobą powiązane.

 1. Pałac był miejscem, w którym znajdował się Sąd Najwyższy, tajna policja i Wielka Rada.
 2. Tutaj znajdują się słynne Złote Schody, po których dawniej wchodzili odwiedzający pałac dygnitarze.

Ogrody Boboli, Florencja

Najbardziej znany ogród we Florencji zajmujący powierzchnię 4,5 ha. Od XVI wieku terytorium należało do kolejnych Medyceuszy, którzy urządzali je jako prywatne ogrody przypałacowe. Dziś stanowi muzeum sztuki ogrodowej pod gołym niebem.

Ta atrakcja z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom roślin i pięknej architektury, a także zwolennikom leniwego wypoczynku. W ogrodach odbywają się muzyczne i teatralne przedstawienia.

Galeria Uffizi, Florencja

Miejsce dla prawdziwych miłośników sztuki. W słynnym muzeum Florencji możesz podziwiać oryginały malowideł Rafaela, Leonarda da Vinci, Michała Anioła i innych wielkich artystów. Poza obrazami w muzeum przechowywane są oryginały i kopie rzeźb, kolekcje drogocennych przedmiotów, waz czy monet.

Katedra w Mediolanie

Gotycka marmurowa Katedra w Mediolanie słynie ze swojego wnętrza bogato zdobionego rzeźbami – jest ich ponad trzy tysiące. Jest drugą co do wielkości gotycką katedrą na świecie. Jej budowa trwała około czterech stuleci – od XIV do XVIII wieku.

 1. W katedrze odbyła się koronacja Napoleona na władcę Italii.
 2. W niej przechowywany jest jeden z gwoździ, którymi miał być ukrzyżowany Jezus Chrystus.

Zdjęcie główne: Claudio Hirschberger/Unsplash

Napisz komentarz
Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *