Miasta nad Bałtykiem, które warto odwiedzić w wakacje

Miasta nad Bałtykiem, które warto odwiedzić w wakacje

Wakacje nad Bałtykiem zyskują na popularności nie tylko wśród zagranicznych turystów, ale też Polaków. Poza ciepłymi wodami i długimi piaszczystymi plażami polskie kurorty kuszą rodaków swą bliskością i dostępnością, a także sosnowymi lasami, pięknymi krajobrazami i czystym powietrzem.

Do najbardziej znanych miast nad polskim morzem należą oczywiście Gdańsk, Gdynia i Sopot. W Gdańsku i Gdyni nie zaznasz z pewnością takiego relaksu i odprężenia, jak w Sopocie. Niewielkie rozmiary i niespieszne tempo życia tego trójmiejskiego kurortu pozwolą Ci prawdziwie się odprężyć.

Sopot

Sopot przyciąga turystów z różnych krajów. Kusi przystępnymi cenami, czystymi plażami i piękną przyrodą, a także ciszą i spokojem. Młodzi ludzie ceniący sobie zabawy do późnej nocy powinni raczej skierować swe kroki do Gdańska, bo w Sopocie nie znajdą zbyt wielu klubów nocnych i możliwości imprezowania.

Sopocka przyroda skłania do długich spacerów. Idealnym ku temu miejscem jest Park Północny, w którym aż chce się oddychać pełną piersią dzięki obficie porastającym ten teren sosnom.

Sopockie plaże rozciągają się na kilka kilometrów. Najdłuższa – Kamienny Potok – ma swoje własne molo, co prawda dość skromnych rozmiarów. Otwiera się z niego piękny widok na Bałtyk. Od niego brzegiem morza można dojść do głównej atrakcji Sopotu – głównego mola, będącego zarazem najdłuższą tego typu budowlą nad Morzem Bałtyckim.

Chałupy

Chałupy także leżą na cyplu, tylko tam, gdzie mierzeja się zaczyna. Miejscowość znana jest z czystych plaż i komfortowych warunków do pływania – dzięki swojej płyciźnie woda w Zatoce Puckiej bardzo dobrze się nagrzewa. Wybrzeże w Chałupach bardziej nadaje się do niespiesznych spacerów, bo nawet przy sporym oddaleniu od plaży woda sięga co najwyżej pasa.

W Chałupach znajduje się najstarsza w Polsce plaża dla nudystów, która do dziś pozostaje jedną z atrakcji miasta. Ulokowana jest od strony morza, ok. 1 km w stronę Kuźnicy. Dzisiaj zwolenników opalania w stroju Adama i Ewy jest tu znacznie mniej niż kiedyś, rośnie za to popularność miłośników kitesurfingu.

Hel

To miasteczko liczące 3,5 tys. mieszkańców leży na końcu cyplu Mierzei Helskiej. Hel z trzech stron otoczony jest morzem, co czyni go niezwykle atrakcyjnym miejscem do spędzenia wakacji. Tym bardziej, że temperatura wody jest tu stale komfortowa. Szczególnie dobrze nagrzewa się fragment morza położony nad Zatoką Pucką, między mierzeją a wybrzeżem.

Głównymi atrakcjami Helu poza ciepłym morzem jest Muzeum Rybołówstwa Morskiego, latarnia morska i fokarium.

Puck i Władysławowo

Te dwa miasta leżą na wybrzeżu Zatoki Puckiej utworzonej przez Mierzeję Helską. Morze w Pucku i Władysławowie jest płytkie, dzięki czemu woda nagrzewa się w nim do temperatury 22° С. Plaża we Władysławowie w odróżnieniu od plaży w Pucku leży od strony otwartego morza, dlatego możesz porównać temperaturę wody tam i w zatoce. We Władysławowie nie ma szczególnych atrakcji. Są za to czyste i sprzyjające relaksowi plaże.

Plaże w Pucku są natomiast zwrócone w stronę zatoki i mierzei, co muszą uwzględnić w swoich planach miłośnicy zdjęć na tle otwartego morza. Jest tu za to bardziej ustronnie i zacisznie niż we Władysławowie, a to za sprawą mniejszej liczby turystów.

Kopań

Kopań to przybrzeżne jezioro, położone nad samym brzegiem Morza Bałtyckiego. Odległość jeziora do „wielkiej wody” wynosi zaledwie 100 metrów. Niedaleko leży miejscowość o tej samej nazwie. Woda w jeziorze jest słonawa, a to z racji jego bezpośredniego połączenia z morzem poprzez kanał. Kopań to bardzo płytki zbiornik wodny – w najgłębszym miejscu jezioro nie sięga nawet 5 metrów. Woda nagrzewa się tu naprawdę dobrze.

Plusem kąpielisk w Kopaniu jest to, że ciepłolubni członkowie rodziny mogą zażywać kąpieli w ciepłym jeziorze, a bardziej zahartowani – w chłodnym morzu. Przy takim układzie będziecie wciąż w jednym miejscu, nie będzie nawet potrzeby znacznego odchodzenia od leżaków.

Świnoujście

Znane i godne odwiedzenia miasto nad Bałtykiem. Położone przy granicy z Niemcami, wyróżnia się szerokimi piaszczystymi plażami zarówno nad Zatoką Pomorską, gdzie woda szybko się nagrzewa, jak i nad otwartym morzem. Na polskim wybrzeżu to właśnie kąpielisko w Świnoujściu oferuje turystom najcieplejszą wodę. Kąpać się tu można w zasadzie do końca września.

Świnoujście słynie też z przepięknych lasów, parków i rezerwatów przyrody. Wymieńmy w tym miejscu Woliński Park Narodowy, Deltę Świny i Karsiborską Kępę. Powietrze nasycone jodem, aromatem soli i sosen ma tu iście uzdrawiającą moc.

Spośród atrakcji, które warto zobaczyć w czasie pobytu w Świnoujściu, wymieńmy Słowiński Park Narodowy, gdzie występuje unikatowa roślinność i wydmy, a także wiele szlaków turystycznych i rowerowych. Zwróć też uwagę na stary port rybacki, nadmorski park spacerowy, a także centrum historyczne. Niedaleko Świnoujścia mieści się też Zamek Książąt Pomorskich otwarty dla turystów.

Ustka

Ustka to kolejny polski kurort, w którym warto spędzić wakacje nad morzem 2021. Miasto cenione jest za czyste piaszczyste plaże, a także lecznicze błota borowinowe i źródła wód mineralnych.

Zdjęcie główne: kaarton/Pixabay

Napisz komentarz
Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *