Lubisz oglądać filmy oscarowe? Te klasyki trzeba znać

Lubisz oglądać filmy oscarowe? Te klasyki trzeba znać

Zbliża się kolejna uroczystość wręczenia Oscarów. Nagrody Akademii Filmowej przyznawane są od 1929 r. Nieuchronnie zmierzamy więc do setnych urodzin figurki rycerza, którą przyznaje się za wybitne filmy. Które z oscarowych filmów szczególnie warto obejrzeć? 

„Przeminęło z wiatrem” (1939)

Legendarny film z 1939 r., który okazał się być jednym z największych kasowych hitów w historii. Burzliwa miłość pomiędzy Rhettem Butlerem (Clark Gable) a Scarlet O’Harą (Vivian Leigh), według powieści Margaret Mitchell, toczy się w ogarniętej wojną secesyjną Ameryce. W tle miłosne dramaty, zawiedzione nadzieje i łamanie zasad, które obowiązywały w ówczesnym społeczeństwie. Film zdobył aż 10 Oscarów. 

Movieclips Classic Trailers – Gone with the Wind (1939) Official Trailer

„Casablanca” (1943)

Chociaż na świecie trwała w najlepsze straszliwa II wojna światowa, to w kinie znalazło się miejsce dla miłości. Niestety, uczucie łączące aktorów granych przez Ingrid Bergman i Humphreya Bogarta nie było szczęśliwe, ale i tak przeszło do historii światowego kina. Kultowy film wzrusza także dzisiaj.

Movieclips Classic Trailers – Casablanca (1942) Official Trailer – Humphrey Bogart, Ingrid Bergman Movie HD

„Na nabrzeżach” (1954)

Dramat z Marlonem Brando, który wyreżyserował Elia Kazan. Historia byłego boksera, który żyje w nieskomplikowanym świecie, służąc jako prawa ręka bossa Związku Dokerów w portowej dzielnicy Nowego Jorku. Jego świat zostaje wywrócony do góry nogami, gdy zakochuje się w niewłaściwej kobiecie. Dla niej będzie musiał rzucić wyzwanie dotychczasowym mocodawcom. Co z tego wyniknie? Warto obejrzeć film.

Movieclips Classic Trailers – On the Waterfront (1954) Trailer #1 | Movieclips Classic Trailers

„Ben Hur” (1959)

W dobie efektów specjalnych generowanych komputerowo warto obejrzeć superprodukcję z 1959 r., która zagarnęła aż jedenaście (!) Oscarów. Przygotowania do ekranizacji trwały aż pięć lat. W rolach głównych Charles Heston jako Juda Ben-Hur i Stephen Boyd jako Messala. Jak nauki napotkanego Jezusa wpłyną na życie rzymskiego księcia? Warto przekonać się samemu.

Movieclips Classic Trailers – Ben-Hur (1959) Official Blu-Ray Trailer – Charlton Heston, Jack Hawkins, Stephen Boyd Movie HD

„Lawrence z Arabii” (1962)

Film Davida Leana zgarnął aż siedem Oscarów. Postać brytyjskiego oficera, który dołącza do powstania Arabów przeciwko Turkom, zagrał Peter O’Toole. Szybko okazuje się, że przez chęć pomocy powstańcom popada w konflikt z własną ojczyzną. Czuje się rozdarty – kim naprawdę jest? W obrazie wystąpili inni wielcy aktorzy – Anthony Quinn i Omar Shariff. 

Movieclips Classic Trailers – Lawrence of Arabia (1962) Trailer

„Ojciec chrzestny” (1972)

Nie mogło też zabraknąć słynnego obrazu w reżyserii Francisa Forda Coppolli z rolami Marlona Brando, Ala Pacino i Roberta Duvalla. Ekranizacja powieści Maria Puzo ukazuje mafijną rodzinę Corleone, w której skład wchodzą postaci bezwzględne, jednak kierujące się swoiście pojętymi zasadami i z własnymi życiowymi rozterkami. Nagrodę dla najlepszego aktora otrzymał Marlon Brando; obraz otrzymał też statuetkę za najlepszy scenariusz adaptowany.

Movieclips Classic Trailers – The Godfather: Part III (1990) Trailer #1 | Movieclips Classic Trailers

„Pluton” (1986)

Życiowa rola Charliego Sheena, świetny Willem Dafoe i reżyseria Olivera Stone’a. Wojna w Wietnamie przedstawiona z całym jej okrucieństwem, które wymuszało na amerykańskich żołnierzach wybory trudne do pogodzenia z własnym sumieniem i wyobrażeniem o roli swojego kraju na świecie. Łącznie film zwyciężył aż w czterech kategoriach. Oscary przyznano Oliverowi Stone’owi za reżyserię, ale także za montaż i dźwięk.

Movieclips Classic Trailers – Platoon Official Trailer #1 – Charlie Sheen, Keith David Movie (1986) HD

„Milczenie owiec” (1991)

Niebanalny scenariusz, głębia psychologiczna i wspaniała gra aktorska Anthony’ego Hopkinsa i Jodie Foster musiały chyba sprawić, że film został uhonorowany wieloma nagrodami. Postać dr. Hannibala Lectera stała się zaś popkulturowym wzorem niezwykle inteligentnego i finezyjnego złoczyńcy. 

Movieclips Classic Trailers – The Silence of the Lambs Official Trailer #1 – Anthony Hopkins Movie (1991) HD

„Forrest Gump” (1994)

Rola Toma Hanksa stała się jedną z najważniejszych dla popkultury. Historia niepełnosprawnego i niezbyt inteligentnego chłopca wzrusza, niekiedy bawi, ale przede wszystkim każe zastanowić się nad sensem popularnie wyznawanych wartości. Pokazuje też, że przeciwności losu są po to, by się z nimi zmagać.

Movieclips Classic Trailers – Forrest Gump (1994) Trailer #1 | Movieclips Classic Trailers

„Titanic” (1997)

Film Jamesa Camerona to kultowa już superprodukcja, która ma tyluż fanów, co i przeciwników. Bez wątpienia należy jednak znać ten film – choćby z uwagi na wątek miłosny rozgrywający się pomiędzy Jackiem Dawsonem (Leonardo DiCaprio) a Rose DeWitt Bukater (Kate Winslet). Obraz zadziwiał efektami specjalnymi i ścieżką dźwiękową stworzoną przez Jamesa Hornera. Kultową stała się piosenka „My Heart Will Go One” wykonywana przez Celine Dion i słynna scena na dziobie statku. 

DanceOn- Titanic 3D – Official Trailer 2012 (HD)

Fot. Jehoots.com/Pexels

Napisz komentarz
Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *