Dlaczego warto chodzić na basen? Poznaj zalety pływania

Dlaczego warto chodzić na basen? Poznaj zalety pływania

Basen to jedna z najczęściej wybieranych aktywności przez osoby w średnim wieku i starsze. Aktywność w wodzie jest dobrym sposobem na łagodzenie napięcia mięśni, ale także na kłopoty z kręgosłupem.

Basen – miejsce, gdzie można nie tylko odpocząć

Nie od dziś wiadomo, że kontakt z wodą ma zbawienny wpływ na ludzki organizm. Dlatego tak chętnie wybieramy wczasy nad morzem jako sposób na spędzenie urlopu. W upalne dni wypoczynek nad jeziorem jest najlepszym sposobem na przyjemne spędzenie czasu. 

Niestety lato nie trwa wiecznie, a w mieście trudno o miejsca, gdzie aktywnie można spędzić czas w kontakcie z wodą. Optymalnym rozwiązaniem pozostaje skorzystanie z oferty basenów. Ta zaś z roku na rok jest coraz ciekawsza i skierowana do osób w różnym wieku i na różnym poziomie zaawansowania, jeśli chodzi o aktywność fizyczną. 

Dbanie o sylwetkę i zdrowie

Basen większości z nas kojarzy się wyłącznie z pływaniem. I owszem, w znacznej mierze do tego sprowadzają się wizyty w tym sportowym przybytku. Tutaj mogą szlifować swoje umiejętności osoby, które dopiero uczą się pływać, jak i te, które posiadły już tę umiejętność, a pływanie traktują jako sposób na podtrzymanie kondycji w sezonie jesienno–zimowym.

Na basenie znajdziemy jednak także ciekawą ofertę zajęć poprawiających naszą sylwetkę oraz pomagających w przypadku różnych dolegliwości z zakresu narządów układu ruchu. Wystarczy przywołać tu popularny wśród pań aqua aerobik, który stanowi połączenie klasycznych ćwiczeń fitness z przebywaniem w wodzie. Dzięki wykonywaniu ćwiczeń podczas zanurzenia ciała w wodzie szybciej uzyskujemy efekty wyszczuplenia i wymodelowania sylwetki, gdyż obciążenie organizmu jest większe, niż w przypadku tradycyjnych ćwiczeń.

Fot. Gentrit Sylejmani/Unsplash

Basen jako sposób na odciążenie kręgosłupa

Wizyty na basenie mogą mieć także charakter leczniczy, zwłaszcza dla osób, które zmagają się z różnego rodzaju bólami stawów czy kręgosłupa. Często zdarza się, że nawet lekarze zalecają swoim pacjentom korzystanie z basenów w celu poprawy sprawności narządów ruchu, które zdecydowanie łatwiej ćwiczyć i poprawiać ich ruchomość (np. po złamaniach) w wodzie. 

Szacuje się, że nawet 80% ludzi na całym świecie może zmagać się z różnego typu bólami w okolicy kręgosłupa. Dolegliwości te mogą być efektem różnych czynników oddziałujących na ludzki organizm. Poważny wpływ na taką sytuację ma siedzący tryb życia – praca przy komputerze, jazda samochodem i inne czynności, które nie wymagają ruchu, przyczyniają się do powstawania napięcia mięśniowego, a w konsekwencji przewlekłego bólu kręgosłupa. Często pozbycie się go bywa dziecinnie proste – wystarczy codzienna dawka aktywności fizycznej, która pozwoli popracować i rozluźnić napięte partie mięśni. 

W tym celu idealnie sprawdza się pływanie. Jest to czynność, która angażuje wszystkie partie mięśni – od szyjnych poprzez grzbietowe, mięśnie brzucha, aż po uda i łydki. Wystarczy godzina na basenie dwa razy w tygodniu, aby po miesiącu odczuć widoczną poprawę, nie tylko jeśli chodzi o dolegliwości kręgosłupa, ale także w zakresie poprawy wydolności organizmu i kondycji.

Basen to nie tylko pływanie, ale również strefa wellness…

Większość basenów w tej chwili to nie tylko pływalnia, ale także bogata strefa wellness, z której możemy skorzystać po sesji na basenie. Dla naszego zdrowia dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z sauny, która pomaga pozbyć się toksyn z organizmu, a także jest dobrym sposobem na podniesienie jego odporności. Należy jednak pamiętać, że ani z basenu, ani z sauny nie należy korzystać w przypadku, gdy jesteśmy przeziębieni lub rozwija się u nas jakaś infekcja. Jeśli chodzi o wysokie temperatury, powinny unikać ich osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze.

Co jeszcze oferuje strefa wellness?

Strefa wellness to także masaże o charakterze relaksującym i leczniczym. Skorzystanie z nich po intensywnym pływaniu zmniejszy ryzyko wystąpienia uciążliwych zakwasów.

Jak widać, warto korzystać z basenów, gdyż przynosi to niewątpliwie korzyści zdrowotne, a ponadto ma także zbawienny wpływ na psychikę, gdyż pozwala oczyścić umysł i skoncentrować się tylko i wyłącznie na swoim ciele podczas pływania. 

Fot. Guduru Ajay bhargav/Pexels

Napisz komentarz
Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *