Atrakcje nad polskim morzem - co trzeba zobaczyć?

Atrakcje nad polskim morzem - co trzeba zobaczyć?

Urlop nad polskim morzem wcale nie musi być nudny. Wybrzeże obfituje w rozmaite dodatkowe atrakcje dla dorosłych i dla dzieci. Co warto zobaczyć?

Bałtyk nie należy do najcieplejszych mórz na mapie świata. Bez wątpienia jest to jednak morze z charakterem, z pięknymi, urozmaiconymi plażami i urokliwymi nadmorskimi miejscowościami. Na całej długości wybrzeża, czyli ok. 770 km, rozlokowane są różne ciekawe atrakcje turystyczne.

Urlop nad morzem – parki narodowe

Nad Bałtykiem znajdują się aż dwa polskie parki narodowe. Na pomorzu zachodnim znajduje się Woliński PN. Jest on siedliskiem zagrożonych gatunków roślin i zwierząt. W jego obrębie możemy podziwiać niemal dziewiczą przyrodę. Do szczególnych atrakcji zaliczane są: Pokazowa Zagroda Żubrów, w której oprócz tych dostojnych zwierząt zobaczyć można orła bielika, Jezioro Turkusowe czy niemal 10 metrowe klify.

W centralnej części wybrzeża ulokowany jest Słowiński PN. W jego obrębie podziwiać możemy przymorskie jeziora, bagna, torfowiska, łąki oraz bory i lasy. Unikatową atrakcją jest wydmowy pas mierzei z ruchomymi wydmami. Wielbiciele obcowania z naturą, ekologią i dziką przyrodą z pewnością znajdą nad polskim morzem coś dla siebie.

Centrum Słowian i Wikingów na Wyspie Wolin

Pomorze zachodnie obfituje w wiele różnorodnych atrakcji. Jedną z nich jest niewątpliwie centrum Słowian i Wikingów Jomsborg – Vineta na wyspie Wolin. W malowniczych okolicznościach przyrody wysypy ulokowany jest skansen odwołujący się do średniowiecznej historii Europy. 

W Wolinie można zobaczyć zrekonstruowaną wioskę wczesnośredniowieczną. Grupy rekonstruktorskie sprawiają, że osada żyje. Szczególną atrakcję Jomsborg stanowi na przełomie lipca i sierpnia każdego roku. Odbywa się wówczas jeden z największych festiwali średniowiecznych w Europie. Na miejscu można oglądać setki odtwórców, w tym wojów, którzy toczą spektakularną wielką bitwę. To atrakcja dla rodzin z dziećmi i pasjonatów historii.

Latarnia Morska w Kołobrzegu

Kołobrzeg to bardzo atrakcyjne centrum turystyczne pomorza zachodniego. Każdy, kto łaknie prawdziwych wakacji nad polskim morzem, powinien odwiedzić tę malowniczą miejscowość. 

Oprócz pięknej promenady, długiego molo i szerokiej plaży warto odwiedzić Latarnię Morską. Obiekt znajduje się tuż przy ujściu Parsęty do Bałtyku. Latarnię można zwiedzać. W jej piwnicach znajduje bardzo ciekawe Muzeum Modeli Statków. W najbliższej okolicy zobaczyć można także Muzeum Bursztynu czy Kołobrzeski Skansen Morski.

Hel i wycieczka pociągiem po cyplu

Półwysep helski to kolejna z atrakcji turystycznych Bałtyku, które warto zaliczyć podczas wakacji nad morzem. Stacjonując w Gdyni z powodzeniem można wykonać całodniową pętlę wycieczkową. Z portu w Gdyni wystarczy przepłynąć promem do miejscowości Hel. Jest to symboliczny początek Polski. Z miejscowości Hel możemy wyruszyć pociągiem na wyprawę mierzeją z powrotem w głąb lądu. Po drodze mijamy kultowe nadmorskie miejscowości: Juratę, Jastarnię, Chałupy i Władysławowo.

Trójmiasto

Gdańsk, Gdynia i Sopot tworzą tak zwane Trójmiasto. Wakacje nad morzem nie mogą się obejść bez wizyty w tym regionie. Każda z miejscowości ma swój niepowtarzalny klimat i historię. Starówka gdańska i Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku to obowiązkowe punkty zwiedzania. W Gdyni koniecznie należy udać się do portu aby zobaczyć „Dar Pomorza” oraz „Słodką”. Sopot to nadmorskie Krupówki – koniecznie trzeba tu wejść na molo i zjeść smażoną rybę.

Zdjęcie główne: Ant RozetskyHire/unsplash.com

Napisz komentarz
Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *