PPC czy SEO? Która strategia zapewni Ci lepsze wyniki?

Autor:
Boo
Data publikacji:
Kategoria:
SEM
PPC czy SEO? Która strategia zapewni Ci lepsze wyniki?

Anastasia Shuraeva / pexels.com

Zarówno PPC, jak i SEO to niezwykle skuteczne strategie, których zastosowanie przynosi świetne efekty. Wielu twórców witryn zastanawia się często, która z nich jest lepsza. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wiele zależy od stylu Twojej firmy, grupy docelowych odbiorców, budżetu marketingowego i tego, jak szybko chcesz osiągnąć pożądane cele. Poniżej przedstawiamy aspekty związane z kampanią PPC i strategią SEO, które pozwolą Ci wybrać metodę lepszą dla siebie.

Analiza listy wyników wyszukiwania

Badania wykazały, że znaczna część osób koncentruje się na pierwszych pięciu wynikach wyszukiwania. Oznacza to, że każdy właściciel firmy, który chce zwiększyć ruch w swojej witrynie, musi znaleźć się na pierwszej stronie w karcie SERP dla odpowiednich słów kluczowych. Należy jednak zauważyć, że jest to niezwykle trudne do osiągnięcia, chyba że jesteś bardzo popularną firmą lub doskonale radzisz sobie z optymalizacją treści pod kątem wyszukiwarek i masz dużo czasu na jej przeprowadzanie. W przeciwnym razie warto zastanowić się nad rozpoczęciem kampanii PPC, aby wypromować markę w sieci, przyciągnąć nowych klientów, a tym samym zwiększyć sprzedaż.

Warto wspomnieć, że reklama PPC nie jest tak droga, jak mogłoby się wydawać, zwłaszcza jeśli kampania jest odpowiednio zoptymalizowana. Wykorzystując strategię pay-per-clich, jesteś w stanie wybrać, kto i kiedy widzi Twoje reklamy, dzięki czemu inwestujesz rozsądnie i możesz spodziewać się świetnych wyników. Ponadto w PPC wybierasz, które słowa kluczowe będą wyświetlane w Twojej ofercie i możesz wybrać ich stawki, dzięki czemu masz pełną kontrolę nad swoim budżetem. Zaletą tej formy kampanii marketingowej jest to, że reklamy pojawiają się nie tylko w wynikach wyszukiwania, ale także w wielu innych witrynach korzystających z Google Ads. Oznacza to, że grupa docelowych odbiorców ma stały kontakt z Twoją marką, wskutek czego prawdopodobieństwo zwiększenia ruchu na stronie internetowej znacznie wzrasta.

Należy jednak wspomnieć, że nawet początkujące firmy nie powinny rezygnować z SEO. Optymalizacja zawartości witryny od samego początku jej funkcjonowania jest znacznie łatwiejsza niż przeprowadzanie tych działań w późniejszym terminie. Najważniejsze aspekty SEO związane z kampanią PPC, które powinna wziąć pod uwagę każda mała firma, obejmują stworzenie odpowiedniego adresu URL, wybór skutecznych słów kluczowych w metadanych i umiejętne dobranie najważniejszych terminów wyświetlanych w płatnych reklamach.

Marketing w wyszukiwarce niczym doskonały zwrot z inwestycji

Nie ulega wątpliwościom, że największą wadą długoterminowego korzystania z kampanii PPC jest fakt, że przynosi efekty tylko wtedy, gdy jest opłacana. Jeśli przestaniesz inwestować w prowadzenie strategii pay-per-click, przestaniesz również osiągać pożądane wyniki. Możesz oczywiście ograniczyć wydatki związane z płatnymi reklamami, korzystając z nich tylko w określonych porach roku lub gdy chcesz wypromować specjalną ofertę. Nie zmienia to jednak faktu, że prowadzenie strategii PPC wiąże się ze stałymi kosztami, które są konieczne, jeśli chcesz przyciągać nowych klientów i zwiększać sprzedaż.

Optymalizacja treści pod kątem wyszukiwarek może natomiast zapewnić pożądane efekty nawet po tym, jak wyczerpiesz swój budżet marketingowy. Udoskonalona witryna utrzyma wówczas swoją pozycję na liście wyników wyszukiwania lub nawet wzrośnie w rankingu, jeśli kompleksowo zadbasz o jakość treści i weźmiesz pod uwagę zainteresowania grupy docelowych odbiorców. Wartościowe, regularnie publikowane posty na blogu sprawią, że klienci chętnie będą odwiedzać Twoją witrynę i polecać ją swoim znajomym. Odpowiednie treści w mediach społecznościowych mogą promować Twoją firmę zupełnie za darmo, jeśli zachęcisz użytkowników do ich polubienia oraz udostępniania.

Źródło: Alena Darmel /pexels.com

Należy jednak podkreślić, że optymalizacja treści pod kątem wyszukiwarek nie jest tak do końca darmową reklamą. Stworzenie skutecznej i ciekawej zawartości strony internetowej zajmuje bowiem dużo czasu. Ponadto raz przeprowadzone działania SEO nie będą przynosić doskonałych wyników przez lata. Konieczne jest systematyczne i konsekwentne prowadzenie strategii optymalizacyjnej. Google regularnie aktualizuje algorytmy indeksowania, a stosowane metody marketingowe powinny być dostosowane do tych zmian. Podsumowując, optymalizacja treści pod kątem wyszukiwarek jest ciągłym procesem, który wymaga czasu lub wydatków związanych z zatrudnieniem profesjonalnej agencji SEO.

PPC czy SEO, co wybrać?

Właściciele firmy, którzy nie do końca znają zasady SEO i PPC, często chcą zlecić prowadzenie tych strategii zewnętrznym firmom marketingowym. Oznacza to konieczność poniesienia kosztów związanych z zatrudnieniem agencji SEO i opłaceniem reklam pay-per-click. Musisz jednak wiedzieć, do kogo je kierować, aby inwestycja w płatną kampanię była opłacalna.

SEO natomiast jest skuteczne tylko wówczas, gdy wybierzesz odpowiednie słowa kluczowe, a możesz to zrobić tylko wtedy, jeśli dobrze znasz grupę docelowych odbiorców.

Przeprowadź więc dokładne badania, aby ustalić, która strategia jest najlepsza dla Twojej firmy i zapewni jej doskonałe efekty. Ponadto musisz stale kontrolować swoje osiągnięcia, aby wiedzieć, co wymaga poprawy, a co jest skuteczne i warto to rozwijać. Nie czekaj więc i zacznij działać już dziś!

Udostępnij:
Ostatnie wpisy

  Twoja strona nie jest widoczna w wyszukiwarce? My wiemy jak to zmienić!
  Umów się na bezpłatną konsultację z naszym analitykiem SEO i dowiedz się, jak skutecznie pozycjonować swój biznes

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  *

  Oceń tekst
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę

   Chcesz poznać
   ofertę?
   Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
   Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
   Wyrażam zgodę na przetwarzanie powyższych danych w celu nawiązania ze mną kontaktu. Więcej w Polityce Prywatności.