Platformy e-commerce 2022

Autor:
Boo
Data publikacji:
Kategoria:
E-Commerce
Platformy e-commerce 2022

Pixabay / pexels.com

Prognozy dla rynku ecommerce w 2022 roku są bardzo obiecujące. Sektor sprzedaży internetowej powinien zachować dynamikę wzrostu i szacuje się, że w Polsce może ona osiągnąć nawet kilkanaście procent. W związku z tym warto zastanowić się nad tym, jakie platformy ecommerce będą dobrym wyborem dla właścicieli sklepów.

Popularne platformy ecommerce typu open source

Wśród bezpłatnych rozwiązań dystrybuowanych w modelu open source dużą popularnością cieszą się: PrestaShop, WooCommerce (od WordPressa), Magento i OpenCart. To standardowe rozwiązania, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane zarówno przez początkujących właścicieli sklepów online, jak i przez doświadczonych przedsiębiorców. Obsługa tych platform wymaga podstawowej wiedzy z zakresu IT i nie powinna stwarzać zbyt wielu problemów.

Podstawowe funkcjonalności dostępne są całkowicie bezpłatnie, a platformy stale rozwijane są przez użytkowników. Jeżeli chcielibyście skorzystać z zaawansowanych funkcji, to może to wiązać się z dodatkową płatnością. Każde z narzędzi różni się w tym zakresie, dlatego przed podjęciem finalnej decyzji warto dokładnie zapoznać się z ofertą.

Ranking popularnych platform ecommerce 2022 w modelu open source

Poniżej krótkie zestawienie:

 1. WooCommerce
 2. PrestaShop
 3. OpenCart
 4. Magento
 5. Drupal Commerce
 6. Sylius

Płatne platformy ecommerce w modelu SaaS

Alternatywą pozostaje platforma ecommerce dystrybuowana w modelu SaaS (Software as a Service). Wówczas korzystanie z narzędzia wiążę się z opłatą abonamentową, a oprogramowanie traktowane jest jako usługa. Tego typu platformy posiadają szersze możliwości i są zdecydowanie łatwiejsze w użytkowaniu. Ich dodatkowym atutem jest zespół wsparcia technicznego, z którego mogą korzystać właściciele i administratorzy sklepów online. Niektóre z popularnych platform oferują również support w języku polskim. Do najpopularniejszych wyborów w 2022 roku powinny należeć: Shopify, Shoplo, IdoSell i Shoper.

Ranking popularnych platform e-commerce 2022 w modelu SaaS

Poniżej krótkie zestawienie:

 1. Shopify
 2. Selesto
 3. Shoper
 4. IdoSell
 5. RedCart
 6. Sky-Shop

Źródło: PhotoMIX Company / pexels.com

Czy w 2022 roku postawić na model open source, czy SaaS?

Wybór pomiędzy modelami dystrybucji narzędzi e-commerce typu open source i SaaS, to indywidualna kwestia. Bardzo dużo zależy od stopnia posiadanej wiedzy technicznej, chęci customizacji sklepu online oraz budżetu organizacji. Atutem modelu open source jest swobodniejszy dostęp do modyfikacji i możliwość dużej customizacji wyglądu i funkcjonalności sklepu. Znaczna część funkcjonalności dostępna jest w formie bezpłatnej, dlatego podstawowe sklepy można postawić bez ponoszenia dodatkowych nakładów finansowych na narzędzia. Z drugiej strony platformy open source mogą być ciut trudniejsze w użytkowaniu oraz mogą posiadać pewne ograniczenia funkcjonalne.

Model SaaS generuje większe koszty prowadzenia działalności, ale zapewnia właścicielom sklepów większe wsparcie i gotowe rozwiązania. Platformy ecommerce dystrybuowane w modelu SaaS posiadają wbudowane więcej funkcjonalności, a ich wdrożenie może zająć mniej czasu. Z drugiej strony nie pozwalają na tak dużą customizację sklepu, jak w przypadku platform open source. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, przed podjęciem decyzji można skonsultować się ze specjalistami.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze platformy?

Przy wyborze odpowiedniej platformy e-commerce należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Oczywiście wśród głównych kryteriów wyboru znajdują się:

 • cena pakietu podstawowego i ewentualnej rozbudowy funkcjonalności;
 • typy rozliczenia;
 • rok wydania platformy i data ostatnich aktualizacji;
 • popularność platformy na danym rynku;
 • skala dostępu do kodu źródłowego i możliwości customizacji;
 • prostota użytkowania platformy ze strony właściciela sklepu;
 • prostota użytkowania platformy przez klientów (UX Design);
 • pozycjonowanie stron internetowych osadzonych na danej platformie;
 • wsparcie techniczne.

Rynek ecommerce znajduje się na fali wznoszącej. Wybór odpowiedniej platformy ecommerce wpłynie korzystnie na dynamikę rozwoju sklepu online oraz zwiększy jego dochodowość. To wszystko, przy jednoczesnej prostocie rozbudowy i prowadzenia sklepu internetowego. W tym tekście wskazano najpopularniejsze rozwiązania, jednak ostateczny wybór jest sprawą indywidualną.

Udostępnij:
Ostatnie wpisy

  Twoja strona nie jest widoczna w wyszukiwarce? My wiemy jak to zmienić!
  Umów się na bezpłatną konsultację z naszym analitykiem SEO i dowiedz się, jak skutecznie pozycjonować swój biznes

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  *

  Oceń tekst
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę

   Chcesz poznać
   ofertę?
   Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
   Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
   Wyrażam zgodę na przetwarzanie powyższych danych w celu nawiązania ze mną kontaktu. Więcej w Polityce Prywatności.