Urlop macierzyński – wszystko, co warto o nim wiedzieć

Urlop macierzyński – wszystko, co warto o nim wiedzieć

Urlop macierzyński to nie to samo co urlop rodzicielski. Jak się w tym wszystkim nie pogubić i dobrze wykorzystać pierwsze chwile z maluchem? Wyjaśniamy tajniki i zawiłości tego zagadnienia.

Urlop macierzyński

Długość tego urlopu uzależniona jest od ilości dzieci, które przychodzą na świat podczas jednego porodu. Jeżeli urodziło nam się jedno dziecko, wówczas urlop macierzyński wynosi 20 tygodni. W przypadku urodzenia bliźniaków urlop macierzyński wydłuża się do 31 tygodni. Na trojaczki przysługują 33 tygodnie, a czworaczki 35. Jeśli urodzimy 5 i więcej dzieci przysługuje nam 37 tygodni macierzyńskiego.

Urlop macierzyński liczy się od dnia porodu. Można jednak podzielić ten czas na urlop przed i po urodzeniu dziecka. Wówczas przed porodem możemy wykorzystać do 6 tygodni, a po porodzie pozostałe tygodnie z przysługującej puli urlopu macierzyńskiego.

Podczas urlopu nie można wykonywać pracy zawodowej na podstawie umowy o pracę. Inne formy zatrudnienia są dopuszczalne i nie wpływają na wysokość zasiłku macierzyńskiego.

Urlop macierzyński jest obowiązkowy. Przysługuje on kobiecie jako czas na rekonwalescencję po porodzie i minimalny czas, jaki powinno się poświęcić noworodkowi przed powrotem do pracy. Nie można zrezygnować z tego urlopu.

Fot. Kristina Paukshtite/Pexels

Urlop rodzicielski

Urlop rodzicielski to dodatkowy czas przysługujący nam na wychowanie dziecka po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego. Tutaj też zmienną stanowi liczba urodzonych dzieci. Na jednego potomka przysługują 32 tygodnie. Na dwoje i więcej dzieci przysługują 34 tygodnie urlopu rodzicielskiego. Czas ten może wykorzystać na wychowanie pociechy zarówno ojciec, jak i matka. Urlop rodzicielski jest opcjonalny. Jeżeli chcemy z niego skorzystać, rodzicom przysługuje takie prawo. Jeśli chcemy zapewnić dziecku inną opiekę – nikt nie może nas do niego zmusić.

Jakie kwoty zasiłku przysługują na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim?

Zasiłek przysługuje osobie, która opłaca składki na ubezpieczenie chorobowe. Nieważne czy jest to składka obowiązkowa, czy dobrowolna. Nie ma także wymogu przepracowania określonej liczby tygodni czy miesięcy, aby ubiegać się o zasiłek.

  • Urlop macierzyński – obliczana jest średnia zarobków z ostatnich 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc porodu / pójścia na urlop przed porodem. Na tej podstawie ustalane jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie i wypłacane jest 100% tej kwoty.
  • Urlop rodzicielski – 100% kwoty możemy otrzymać przez kolejne 6 tygodni, jeśli urodziło nam się jedno dziecko lub przez kolejne 8 tygodni, jeżeli urodziły się bliźniaki i więcej dzieci. Po tym czasie przysługuje nam zasiłek w wysokości 60% wyliczonej średniej.

Roczny urlop macierzyński

Często słyszmy, że ktoś jest lub wybiera się na roczny urlop macierzyński. Jest to skrót myślowy odnoszący się do jednoczesnego wykorzystania urlopów rodzicielskiego i macierzyńskiego. Jeżeli przyszła mama do 21 dni po porodzie zgłosi u pracodawcy wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski w pełnym wymiarze, wówczas otrzyma w sumie 52 tygodnie wolnego, czyli rok. Co więcej, przy złożeniu takiego wniosku zasiłek zostaje uśredniony. Wypłacane jest 80% wyliczonego uśrednionego miesięcznego wynagrodzenia, przez cały okres trwania rocznego urlopu.

Urlop wychowawczy

Po roku opieki nad maluchem najczęściej do wybrania mamy także zaległy i bieżący urlop wypoczynkowy. Jeśli jednak nadal chcemy poświęcić 100% swojej uwagi dziecku, możemy zdecydować się na urlop wychowawczy. Maksymalnie do wykorzystania mamy 36 miesięcy. Przy czym 1 miesiąc koniecznie musi być wykorzystany przez drugiego rodzica. Jeżeli więc na urlopie jest tata, to wykorzystuje 35 miesięcy i na 1 miesiąc z dzieckiem w domu zostaje mama. Urlop ten jest bezpłatny. Nie wyklucza jednak możliwości podjęcia pracy przez rodzica na zmniejszonym etacie lub na innej umowie niż umowa o pracę na pełen etat.

Fot. Polina Tankilevitch/Pexels

Napisz komentarz
Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *