Test ciążowy - jaki wybrać?

Test ciążowy - jaki wybrać?

Domowy test ciążowy to szybka i skuteczna metoda wykrywania ciąży. Jak wybrać odpowiedni, prosty w użyciu i wiarygodny? Sprawdziliśmy to za Was i dla Was!

Staranie się o dziecko to dla wielu przyszłych rodziców ekscytujący, ale i stresujący czas. Na zmianę: wypatrywanie symptomów zbliżającej się miesiączki albo doszukiwanie się pierwszych objawów ciąży. Z pomocą przychodzą domowe testy ciążowe. Tanie i skuteczne.

Mechanizm wykrywania ciąży

Apteczne testy ciążowe wykrywają z moczu lub krwi kobiety obecność hormonu beta hCG (gonadotropina kosmówkowa). Hormon ten pojawia się w organizmie kobiety już kilka dni po zapłodnieniu. Test fabrycznie napakowany jest przeciwciałami anty-hCG, które reagują z naniesioną próbką. W wyniku reakcji chemicznej uzyskujemy wynik. W zależności od rodzaju testu w odpowiednim okienku pojawi się informacja o pozytywnym lub negatywnym wyniku badania. Większość testów pokazuje wyniki kreskowo: 1 kreska – brak ciąży, 2 kreski – ciąża. 

Test ciążowy – kiedy go wykonać?

Skuteczność testu ciążowego zależy od jego czułości. Ten parametr informuje, jakie najniższe stężenie hCG test jest w stanie wykryć z moczu lub krwi.

  • Testy ultraczułe 10 mlU/ml są w stanie wykryć ciążę na bardzo wczesnym etapie, nawet dwa, trzy dni po zapłodnieniu.
  • Testy o czułości 20–25 mlU/ml najlepiej wykonywać w pierwszym dniu spodziewanej miesiączki.

Niecierpliwi na pewno się nie ucieszą, jednak czas gra w tym przypadku kluczową rolę. Im później wykonany test, tym większa jego wiarygodność. Z każdym dniem ciąży poziom gonadotropiny kosmówki w organizmie kobiety wzrasta. Wykonując test z moczu, warto pobrać pierwszą poranną próbkę moczu. Jest on najbardziej zagęszczony i stężenie hormonu hCG jest w nim największe.

Fot. Nataliya Vaitkevich/Pexels

Rodzaje testów ciążowych

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów testów ciążowych. Oprócz czułości, która jest dość ważnym wyznacznikiem zakupu odpowiedniego testu, pozostałe parametry zależą bardziej od naszych indywidualnych preferencji. 

Test paskowy

Najtańsza forma testu z moczu – jeden pasek kosztuje mniej więcej 3 zł. Jej minusem jest konieczność pobrania próbki do pojemnika. Test składa się z pojedynczego paska, który należy skierować strzałką w dół i zanurzyć w próbce moczu na kilka sekund. Po upływie wskazanego przez producenta czasu (ok. 5 sekund), pasek wyjmujemy i odkładamy na suchą, płaską powierzchnię. Po minucie wynik można odczytać.

Test strumieniowy

Swoim wyglądem przypomina flamaster. Jego zastosowanie jest niezwykle proste. Trzymamy test za uchwyt, ściągamy osłonkę z przeciwległej końcówki, a następnie umieszczamy obszar testowy pod strumieniem moczu na co najmniej 10 sekund. Po tym czasie zamykamy test nasadką i czekamy na wynik. Jego cena to ok. 15 zł.

Test płytkowy

Do jego przeprowadzenia potrzebny jest czysty pojemniczek, do którego zbierzemy niewielką próbkę moczu. Niektóre testy zawierają pojemnik w zestawie, ale nie jest to regułą. Test kładziemy na równej powierzchni i za pomocą pipetki wkraplamy w wyznaczone miejsce ok. 5 kropli moczu. Po chwili test wskazuje wynik. Jego cena to ok. 10 zł.

Test cyfrowy

Dość droga opcja w porównaniu z poprzednikami. Za test typu Clearblue trzeba zapłacić ponad 30 zł. Zbudowany jest tak jak test strumieniowy. Próbkę można pobrać ze strumienia moczu lub zanurzyć na moment w testowanym materiale. Taki test nie tylko wskaże cyfrowo informację o ciąży lub jej braku, ale także poinformuje o tym, kiedy doszło do zapłodnienia

Test z krwi

Oczywiście można wybrać się na badanie krwi do laboratorium. Jednak jest także apteczna forma testu ciążowego z krwi. Test typu BabyCheck-1 WB kosztuje około 20 zł i polega na zbadaniu poziomu hormonu hCG z krwi pobranej z opuszka palca. Jest to nieco bolesne, ale bardziej miarodajne badanie niż to z moczu.

Interpretacja wyników

Apteczne testy ciążowe dają 99% gwarancji skuteczności. Zdarza się jednak, że są one fałszywie dodatnie lub fałszywie ujemne. Każde wątpliwości należy bezwzględnie konsultować z lekarzem. Tylko badanie ginekologiczne w stu procentach potwierdzi ciążę i jej prawidłowy przebieg.

Test fałszywie dodatni – okazuje się, że pomimo pozytywnego testu nie jesteś w ciąży. Może się tak zdarzyć, gdy zarodek nie zagnieździ się w macicy, po stosowaniu środków hormonalnych lub niedługo po porodzie.

Test fałszywie ujemny – sytuacja, w której test pokazał brak ciąży, a jednak w niej jesteś. Zdarza się tak, gdy test jest wykonany zbyt szybko lub mocz jest bardzo rozwodniony i stężenie hCG jest zbyt małe.

Fot. Rodnae Productions/Pexels

Napisz komentarz

1 komentarz

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *