Spadek urodzeń dzieci w Polsce jest wyjątkowo widoczny

Spadek urodzeń dzieci w Polsce jest wyjątkowo widoczny

Proporcjonalnie do ubiegłego roku zwiększyła się także liczba zgonów. Czy polskie społeczeństwo będzie najmniej liczne od kilkudziesięciu lat?

Według opublikowanych statystyk w styczniu 2021 roku na świat przyszło około 25 tysięcy dzieci. W poprzednim roku w analogicznym czasie liczba ta była o 1/4 większa. Równie negatywny obraz wyłania się z rocznego podsumowania. Od lutego 2020 roku do stycznia 2021 roku urodziło się jedynie 350 tysięcy dzieci, co jest najgorszym wynikiem od czasów II Wojny Światowej. Zjawisko na które zwracają uwagę eksperci to tzw. “baby doom”, czy drastyczny spadek przyrostu demograficznego i ogólna niechęć rodziców do płodzenia kolejnych potomków.

Fot. Ivone de melo/Pexels

Osoby w podeszłym wieku

Niepokojąca sytuację można także odnotować w kwestii umieralności. Fakt, że pandemia wpłynęła na wzrost umieralności Polaków nie dziwi, jednak niepokój powinien wzbudzać fakt, że zjawisko to łączy się z niskim wskaźnikiem urodzeń. Co więcej według statystyk skróciła się także długość życia seniorów. Różnica waha się między 13 a 14 miesiącami. Tak negatywne dane przyczyniły się także do wzrostu emerytur dla pozostałych seniorów, którzy wciąż pobierają świadczenia. Podwyżka nastąpi jeszcze w tym roku.

Fot. Ksenia Chernaya/Pexels

Napisz komentarz
Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *