Ochrona przed zwolnieniem pracy także dla ojców. Jak wygląda Strategia Demograficzna 2040?

Ochrona przed zwolnieniem  pracy także dla ojców. Jak wygląda Strategia Demograficzna 2040?

Program przygotowany z myślą o rozwoju polskiej rodziny powstał we współpracy kancelarii Premiera oraz Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Pierwszym krokiem do poprawy sytuacji demograficznej w Polsce było rozpoczęcie programu 500+, jednak jak pokazała dłuższa perspektywa czasowa, inicjatywa nie poprawiła stanu dzietności. Z tego powodu rządzący zdecydowali się na rozpoczęcie kolejnego projektu, który ma zachęcić młodych obywateli do zakładania wielodzietnych rodzin. Strategia Demograficzna 2040 zakłada, że wzrośnie liczebność nowo narodzonych, a także poprawi się sytuacja gospodarcza w wielu polskich domach.

Jakie korzyści może przynieść Strategia Demograficzna 2040?

Projekt zakłada, że kobiety w ciąży oraz rodzice dzieci do lat 4 będą mogli pracować w zmniejszonym wymiarze godzin. Co więcej przyszli rodzice mają być chronieni prawem, które nie będzie zezwalało na ich zwolnienie z pracy. Przyszli ojcowie będą chronieni w pierwszym roku życia dziecka, a w przypadku małżeństw już od momentu ciąży żony. Według zapowiedzi ma także powstać centrum zajmujące się zdrowiem prokreacyjnym, które pomoże zmniejszyć problem bezpłodności wśród młodych par.

Fot. Athan Dumlao/Unsplash

Napisz komentarz
Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *