Karmienie piersią - o czym powinna pamiętać młoda mama?

Karmienie piersią - o czym powinna pamiętać młoda mama?

Karmienie piersią może dla wielu kobiet być dobrym czasem, ale młode mamy mają z tym często spory problem. Jeśli ty również nie wiesz, jak powinno odbywać się karmienie piersią, a za chwilę zostaniesz mamą, ten artykuł jest właśnie dla ciebie!

Kiedy rozpocząć karmienie piersią?

Jeśli zdecydowałaś się karmić piersią, najlepiej zacząć karmienie noworodka między 20 a 50 minutą po porodzie. Wtedy dziecko jest gotowe do aktywnego ssania. Po porodzie i zbadaniu dziecka położna powinna Ci je przekazać. Kontakt skóra przy skórze jest niezwykle istotny, ponieważ maluch uspokaja się, czując zapach i słysząc bicie serca matki, które towarzyszyło mu przez 9 miesięcy. W tym czasie możesz przystawić dziecko do piersi i próbować je karmić. Nie martw się, jeśli pokarm nie wypłynie od razu. Laktacja nie jest zawsze automatyczna. Jeśli nie wiesz, jak przystawić dziecko do piersi, personel medyczny na pewno Ci w tym pomoże.

Ssanie przez dziecko piersi jest sygnałem do rozpoczęcia laktacji. Te pierwsze chwile są ważne dla matki i dziecka, dlatego wiele szpitali ma swoich doradców laktacyjnych, którzy pomagają w pierwszym przystawieniu dziecka, aby mogło wygodnie ssać.

Pozycja do karmienia piersią

Pozycja do karmienia piersią powinna być komfortowa zarówno dla ciebie, jak i dla dziecka. Dobrze jest na początku używać specjalnych poduszek do karmienia. Pozwolą na swobodne ułożenie dziecka oraz podtrzymanie jego główki. Podczas karmienia podłuż dłoń pod główkę dziecka. Powinno móc swobodnie objąć pierś, a nie tylko sam sutek. Najlepsza pozycja jest taka, kiedy dziecko leży na wysokości Twojego brzucha, a jego główka jest skierowana na pierś, którą karmisz. Poduszka jest również pomocna wtedy, kiedy dziecko jest nieco większe.

Karmienie piersią niemowlaka zaczyna się od jego prawidłowego ułożenia. Aby dziecko miało wygodnie, zadbaj, aby ramiona, główka oraz bioderka były ułożone w jednej linii. Dobre ułożenie główki spowoduje, że dziecko z łatwością obejmie całą brodawkę oraz otoczkę wokół niej. Podczas karmienia piersią noworodka bardzo ważne jest również ułożenie ust malucha – powinny być szeroko rozwarte do jedzenia, a dolna warga wywinięta.

Fot. Deksbakh/Adobe Stock

Kiedy karmić noworodka?

Na początku należy przystawiać niemowlę zawsze wtedy, kiedy się tego domaga. Po porodzie może być to nieco trudne, bo tak samo jak ty, będzie zmęczone i mało chętne do ssania. W jego żołądku zalegają w dalszym ciągu wody płodowe, więc nie odczuwa głodu tak mocno. Nadrobi swoje posiłki w drugiej dobie. W kolejnych dobach po porodzie apetyt malucha nieco się stabilizuje i wypracowuje odpowiednie godziny karmienia. Przyjmuje się, że dziecko powinno być karmione od 8 do 12 razy, w tym raz lub dwa razy w nocy. Czas jedzenia jest różny, w zależności od dziecka – wcześniaki mogą jeść nawet przez godzinę, ale niektóre noworodki opróżniają pierś w ciągu 15 minut. Nie ma na to reguły, więc się tym nie przejmuj.

Jeśli karmienie trwa długo, a czujesz, że pierś jest pusta, możesz delikatnie odciągnąć dziecko od piersi, poprzez włożenie mu do ust palca wskazującego. Pociągnij lekko policzek i delikatnie odstaw niemowlę.

Jak długo karmić piersią niemowlaka?

Pokarm kobiecy daje 100% gwarancję, że dziecko ma wszystkie ważne składniki potrzebne do jego prawidłowego rozwoju. W mleku matki można znaleźć m.in. witaminy A, E, D, B1, B2, B3, wapń, magnez, kwasy tłuszczowe odpowiadające m.in. za rozwój układu nerwowego. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca karmienie piersią przez okres 6 miesięcy. Po tym czasie dziecko może przejść na dietę płynną i być dokarmiane piersią, a później zacząć spożywać pierwsze pokarmy półpłynne, w tym zupki, przeciery czy soki.

Dieta mamy karmiącej

Przyjęło się, że mama karmiąca piersią powinna zwiększyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne o 400-500 kcal na dobę. Jej dieta powinna obfitować w warzywa, owoce, chude mięso, ryby oraz tłuszcze roślinne. Wielu alergologów zaleca, by nie unikać spożywania alergizujących pokarmów, takich jak truskawki czy mleko krowie. Warto obserwować dziecko i drogą eliminacji wyrzucać z diety te produkty, które mogą szkodzić dziecku. Należy jednak pamiętać, że poprzez karmienie piersią dziecko nabiera własnej odporności i o ile nie ma zaburzeń wchłaniania składników mineralnych lub problemów z układem trawiennym, to mama karmiąca może jeść wszystkie alergizujące pokarmy, bez obawy o zdrowie malucha. 

Fot. New Africa/Adobe Stock

Napisz komentarz
Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *