Ciąża pozamaciczna - jak rozpoznać jej objawy?

Ciąża pozamaciczna - jak rozpoznać jej objawy?

Ciąża pozamaciczna to niebezpieczny rodzaj ciąży, w której przebiegu zapłodnione jajo płodowe umiejscawia się poza błoną śluzową macicy, najczęściej w jajowodzie, rzadziej w jamie brzusznej, jajnikach lub szyjce macicy.

Ciąża pozamaciczna stwarza ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia kobiety, gdyż grozi przerwaniem jajowodu i wystąpieniem krwawienia wewnętrznego. Brak pilnej interwencji medycznej może skutkować utratą dużej ilości krwi, która w 80% przypadków kończy się zgonem. Dlatego każda kobieta w wieku reprodukcyjnym powinna znać podstawowe objawy wskazujące na ciążę pozamaciczną i pęknięcie jajowodu.

Objawy ciąży pozamacicznej

W 1–2 tygodniu ciąża pozamaciczna, której symptomy ewoluują wraz z rozwojem zarodka, zwykle nie daje o sobie znać. Pierwsze oznaki tej patologii mogą wystąpić w 3–4 tygodniu ciąży. Należą do nich:

– tępe, ciągnące lub ostre bóle w podbrzuszu o różnym stopniu nasilenia;

– bóle promieniujące do lędźwi lub odbytu;

– krwista wydzielina z pochwy niepodobna do miesiączki;

– bolesność i powiększenie piersi;

– ból w czasie współżycia.

We wczesnym etapie ciąży pozamacicznej ginekolog może stwierdzić powiększoną macicę z przerostem endometrium, a także rozpulchnioną i zasinioną szyjkę macicy. W obrębie przydatków może wyczuć powiększony i wrażliwy na dotyk jajnik lub jajowód. W takim przypadku lekarz zleca dodatkowe badania.

W 4–20 tygodniu ciąża pozamaciczna może doprowadzić do przerwania jajowodu lub innego organu, w którym zagnieździł się zarodek. Dochodzi wówczas najczęściej do silnego krwotoku wewnętrznego.

W przypadku wystąpienia patologii pierwsze oznaki ciąży pozamacicznej mogą się wyrażać silnym przeszywającym bólem brzucha, któremu towarzyszą nagła słabość, a nawet omdlenie, bladość, przyspieszony puls i krwista wydzielina z pochwy.

Czasem objawy ciąży pozamacicznej dają o sobie znać dopiero w momencie przerwania jajowodu. Przy ogólnym dobrym samopoczuciu nagle może wystąpić ostry ból w podbrzuszu promieniujący do boku, ramion, odbytu lub nogi. Zwykle dochodzi do niego w 4 tygodniu trwania ciąży.

Bóle mogą się pojawiać kilkakrotnie i trwać od paru minut do kilku godzin. W przypadku niewielkiego krwawienia do jamy otrzewnej ciąża pozamaciczna może pozostawać nierozpoznana. Kobieta odczuwa słabość, mdłości, zawroty głowy i ma nieznacznie podwyższoną temperaturę ciała. 

Fot. astrosystem/Adobe Stock

Diagnoza i leczenie ciąży pozamacicznej

Podstawą diagnostyki są następujące badania i analizy:

1. USG organów miednicy mniejszej. Dana metoda pozwala stwierdzić patologię począwszy od drugiego miesiąca jej rozwoju. W przypadku USG dopochwowego ciążę pozamaciczną można zdiagnozować mniej więcej w 4 tygodniu, USG przez powłoki brzuszne daje taką możliwość dopiero w 5 tygodniu.

2. Seryjnie powtarzany test ciążowy monitorujący poziom hCG we krwi. Brak wzrostu lub spadek poziomu tego hormonu może sugerować nieprawidłowe zagnieżdżenie się zarodka.

3. Laparoskopia. Takie badanie wykonywane jest w przypadku, gdy zaistniało podejrzenie wystąpienia krwotoku wewnętrznego. Laparoskopia przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym i pozwala poprzez niewielkie nacięcia w brzuchu zbadać organy miednicy mniejszej. Jeśli zabieg potwierdzi ciążę pozamaciczną, pacjentka jest od razu operowana. Laparoskopia jest więc jednocześnie metodą leczenia ciąży pozamacicznej. 

Interwencja chirurgiczna to najczęstsze postępowanie lecznicze w przebiegu ciąży pozamacicznej. W przypadku wczesnej diagnozy, gdy średnica zapłodnionej komórki nie przekracza 3 cm, można zastosować leki farmakologiczne hamujące jej rozwój.

Niestety możliwości współczesnej medycyny nie pozwalają na przeniesienie zarodka zagnieżdżonego poza macicą.

Fot. gballgiggs/Adobe Stock

Napisz komentarz
Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *