Chusta do noszenia dziecka - na co zwracać uwagę przy zakupie?

Chusta do noszenia dziecka - na co zwracać uwagę przy zakupie?

Wybór pierwszej chusty do noszenia dziecka nie należy do łatwych. Nie znamy jeszcze naszych preferencji, nie wiemy, co będzie dla nas wygodne. Jakie ogólne zasady mogą nam pomóc w wyborze?

Chustowanie dzieci z każdym rokiem zyskuje na popularności. Jest to rozwiązanie komfortowe i wygodne zarówno dla rodzica jak i dziecka. Nosząc pociechę w chuście odciążamy kręgosłup, mamy wolne ręce, aby coś komfortowo zrobić. Maluch z kolei otrzymuje poczucie bezpieczeństwa i bliskości.

Chustowanie można rozpocząć już od pierwszych tygodni życia noworodka. Kluczem do bezpieczeństwa rodzica i dziecka jest po pierwsze prawidłowe wiązanie, a po drugie odpowiednia chusta. Sklepy obfitują w chusty do noszenia o różnych długościach, splotach i wykonane z rozmaitych tkanin. Jak wybrać tę najlepszą?

Chusta kółkowa

Pierwszym typem chusty do noszenia dziecka jest chusta kółkowa. Jej wiązanie jest nieco prostsze niż chusty tkanej. W kilku krokach uzyskujemy siedzisko bezpieczne i wygodne dla dziecka. Jej konstrukcja sprawia jednak, że jedna strona kręgosłupa rodzica jest bardziej narażona na przeciążenia niż druga. Może skutkować to bólami kręgosłupa i barku.

Chusty kółkowe rekomendowane są dla noworodków i niemowląt. Noszenie starszych, a przede wszystkim cięższych dzieci może nie być komfortowe dla obu stron. Jeżeli planujemy chustować tylko noworodka w pierwszych tygodniach życia lub traktujemy ją jako wstęp do przygody z chustowaniem – jest do dobry wybór.

Długa chusta tkana

Długa, tkana chusta jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla kręgosłupa rodzica. Kluczem do sukcesu jest tutaj odpowiednie wiązanie materiału, a następnie jego dociągnięcie. Tylko mocne objęcie materiałem niemowlaka i ciała rodzica daje prawidłową stabilizację i poprawną pozycję ciała obu stronom.

Chustowania możemy nauczyć się z internetowych tutoriali lub wybrać się na specjalistyczny kurs. To drugie rozwiązanie pozwoli nam zdobyć profesjonalną wiedzę i mieć pewność, że nosząc dziecko w chuście, nie zrobimy sobie i jemu krzywdy.

Chusta do noszenia niemowlaka

Chusta do noszenia niemowlaka może nieco się różnić od chusty do noszenia starszego dziecka. Po pierwsze możemy zdecydować się na używany model – chusta będzie łatwiejsza w wiązaniu i bardziej miękka. Noworodek nie jest na tyle ciężki aby materiał opadał.

Wybór chusty do noszenia dziecka

  1. Rozmiar – rozmiar chusty dopasowujemy do największego członka rodziny, który będzie nosił dziecko. Rozmiar 2 odpowiada rozmiarowi ubrań 32, 3 to 34, 4 to 36, 5 to 38, 6 to 40, a 7 będzie odpowiednia dla noszących rozmiar 42.
  2. Skład – w sklepach znajdziemy chusty z bawełny, lnu, wełny, jedwabiu i konopii. Na początek najlepszym wyborem jest bawełna – łatwa w utrzymaniu, przewiewna i lekka.
  3. Gramatura – czyli tzw. grubość materiału. Dla początkujących rekomendowane są chusty o grubości 220–230 g/m². Są one cienkie, miękkie, elastyczne, łatwo dociągające się. Pozwalają na swobodne noszenie dziecka do wagi 8 kg. Cięższe dzieci należy nosić w tkaninach o grubszym splocie (np. wełnianych).
  4. Splot – nie jest jedynie aspektem wizualnym. Od niego zależy wytrzymałość chusty oraz komfort noszenia. Na początek idealne są chusty o splocie skośno-krzyżowym lub diamentowym.
  5. Kolor i design – w przypadku chustowania nie jest to aspekt wyłącznie wizualny. Element terapii kolorami na pewno jest istotny. Chusta do noszenia dziecka powinna mieć jasno zaznaczony środek oraz wyróżniające się boki. Taka kolorystyka ułatwia wiązanie.

Zdjęcie główne: Pixabay/pexels.com

Napisz komentarz
Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *