Badania w ciąży - jakie trzeba wykonać?

Badania w ciąży - jakie trzeba wykonać?

Ciąża jest szczególnym okresem, kiedy kobieta powinna poddać się niezbędnym badaniom. Pomogą one w ocenie stanu zdrowia ciężarnej, ale również rozwijającego się dziecka. 

Warto sprawdzić badania z krwi, a także monitorować stan dziecka z pomocą lekarza ginekologa i położnika. Wszystkie te zabiegi mają na celu jak najszybsze wykrycie ewentualnych nieprawidłowości, a także sprawdzenie, czy ciąża przebiega prawidłowo.

Pierwsze badania w ciąży

Kiedy dowiesz się, że zostaniesz mamą, powinnaś zacząć stosować kwas foliowy. Do 10. tygodnia należy również przeprowadzić badania ogólne, w tym pomiar ciśnienia krwi, masy ciała, a lekarz ginekolog oceni ruchy płodu za pomocą ultrasonografu.

Specjalista zaleca również konsultację stomatologiczną, a także badanie ogólne moczu, które możesz wykonać w swojej przychodni rejonowej. Bardzo ważny jest też wywiad na temat twojego stylu życia oraz odżywiania się. Często ginekolodzy zalecają konkretną dietę dla przyszłym mam oraz dają ulotki dotyczące karmienia piersią oraz rozwoju ciąży.

Bardzo istotne będzie też wykonanie cytologii, jeśli nie wykonywałaś jej w ciągu pół roku przed ciążą.

Badanie krwi ustali:

– grupę i Rh krwi – celem jest ustalenie, czy nie ma konfliktu serologicznego pomiędzy dzieckiem a tobą – jeśli masz krew Rh (-), a twoje dziecko Rh (+), wtedy twój organizm wytwarza szkodliwe dla niego przeciwciała, co doprowadza do groźnej choroby hemolitycznej; by tego uniknąć lub przeciwdziałać powikłaniom, ważne jest ustalenie, czy taki konflikt występuje,

– poziom cukru we krwi na czczo,

– czy nie jesteś nosicielką takich wirusów, jak HIV, czy HCV,

– czy masz odporność na różyczkę i toksoplazmozę,

– poziom hormonu TSH.

Kolejne badania ciążowe z krwi to badanie stężenia hormonu beta-hCG i białka PAPP-A. Ma ono na celu sprawdzenie, czy dziecko nie będzie miało zespołu Downa lub Edwardsa, inaczej trisomii 18 lub zespołu Pataua – trisomii 13. W tym celu wykonuje się dodatkowo również badanie ultrasonograficzne.

Te z kolei najlepiej jest wykonać pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży.

Fot. Syda Productions/Adobe Stock

Amniopunkcja

To inwazyjne badanie prenatalne, które polega na pobraniu próbki wód płodowych. Pobiera się ją przez powłoki brzuszne pod kontrolą USG. To badanie wykonywane jest między 16.a 18. tygodniem ciąży. Bardzo rzadko, bo tylko w 0,1 do 1% przypadków badanie to może skończyć się powikłaniami lub poronieniem. Mimo swojej inwazyjności jest więc bardzo bezpieczne.

Biopsja kosmówki

Polega ona na zbadaniu komórek łożyska. Te pobierane są przezpochwowo lub przezbrzusznie, również pod kontrolą USG. To badanie zaleca się zrobić od 11. tygodnia ciąży. Tu również tylko 1% przypadków kończy się powikłaniami.

Kordocenteza

Kordocenteza polega na diagnostyce choroby hemolitycznej płodu, ale również pozwala na wykrycie innych poważnych wad genetycznych. Zabieg ten przeprowadzany jest pod kontrolą USG. Za pomocą igły punkcyjnej pobierana jest krew z pępowiny w miejscu dojścia do łożyska. Można również pobrać ją od strony jamy owodni. W 1,4% do 1,95% przypadków następstwem kordocentezy to poronienie.

Nieinwazyjne badania – badania z krwi

Badania ciążowe z krwi są uznawane za nieinwazyjne, dlatego właśnie je powtarza się znacznie częściej, nawet przez cały okres ciąży. Do najbardziej popularnych testów należy badanie Panorama. Test Panorama polega na pobraniu próbki krwi od kobiety w ciąży w celu zbadania, czy u dziecka nie istnieje ryzyko wystąpienia zespołu Downa.

To badanie posiada 99% dokładności. Pozwala też oszacować narażenie na inne wady płodu, takie jak mikrodelecje – braki niewielkich części chromosomów. Takie nieprawidłowości mogą niestety doprowadzić do niepełnosprawności umysłowej oraz wad wrodzonych.

Badania z krwi – ciąża w 15. i 16. tygodniu

W tym czasie należy wykonać pełną morfologię krwi, z uwzględnieniem poziomu cukru, krwinek czerwonych oraz glukozy na czczo.

Badania ciąża – badania ciążowe pomiędzy 15. a 26. tygodniem ciąży

W późniejszym okresie ciąży również niezbędne jest pobieranie krwi do badań ogólnych oraz wykonywanie badania moczu. Dodatkowo w trakcie całej ciąży zalecane jest wykonanie minimum 3 badań ultrasonograficznych, jeśli ciąża przebiega prawidłowo. Już w 26. tygodniu ciąży możesz poprosić lekarza ginekologa o wykonanie USG 4D. Nie tylko zobaczysz ruchy dziecka, ale dowiesz się też, jaka jest jego płeć.

Pod koniec ciąży nie ominie cię wizyta u położnika, który opowie Ci o przebiegu porodu, a także doradzi, jak zajmować się nowonarodzonym dzieckiem. W tym czasie warto również zapisać się do szkoły rodzenia wraz z partnerem.

Zdjęcie główne: Cookie Studio/Adobe Stock

Napisz komentarz
Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *