Badania pokazały, że rodzice zbyt szybko rozszerzają dietę dziecka

Badania pokazały, że rodzice zbyt szybko rozszerzają dietę dziecka

Przeprowadzony w maju tego roku sondaż wykazał, że dzieci zbyt wcześnie otrzymują soki owocowe, krowie mleko i napoje roślinne, a ich codzienne jedzenie nie rożni się od tego, które jest przygotowywane dla dorosłych.

Badanie zostało zrealizowane w ramach projektu edukacyjnego „1000 pierwszych dni dla zdrowia”, a wzięli w nim udział eksperci z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Fundacji Nutricia. Wyniki przeprowadzonych ankiet jednoznacznie wykazały, że choć większość rodziców jest przekonana, że prawidłowa rozszerza dietę swojemu dziecku, to w rzeczywistości robi to błędnie. Kwestie nieprawidłowości dotyczyły zbyt małej ilości warzyw i owoców w codziennej diecie oraz zbyt wczesnego wprowadzania napojów roślinnych, soków owocowych oraz krowiego mleka. Z cennych porad dotyczących właściwego sposobu odżywiania dzieci można skorzystać z profili w mediach społecznościowych organizatora badań „1000 pierwszych dni dla zdrowia”.

Ta sama dieta, co dla reszty rodziny

Przeprowadzone badania wykazały również, że aż 61% rodziców decyduje się na karmienie swojego małego dziecka tym samym jedzeniem, które jest przygotowane dla reszty rodziny. Według ekspertów taki sposób odżywiania dzieci podczas pierwszego 100 ich życia jest błędny, gdyż posiłki dorosłych mają więcej szkodliwej soli, cukru, tłuszczy czy wysokoprzetworzonych składników odżywczych. Pełne wyniki badania można znaleźć na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Zdjęcie główne: JenkoAtaman/Adobe Stock

Napisz komentarz
Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *