Od grudnia zwiększą się ceny mandatów drogowych

Od grudnia zwiększą się ceny mandatów drogowych

Kierowcy będą musieli zapoznać się nowelizacją ustawy o Prawie w ruchu drogowym. Nowe zasady mają być wprowadzone jeszcze w tym roku.

Projekt Ministerstwa Infrastruktury ma zakończyć lekceważenie obowiązujących przepisów i niskie kary dla piratów drogowych. Plan dotyczący znaczącego rozszerzenia i zwiększenia wysokości mandatów w wyraźny sposób zaostrza aktualne przepisy. W przypadku wykroczenia drogowego, maksymalna kara może wynieść nawet 30 tysięcy złotych (dotychczas maksymalnie 5 tysięcy złotych). Kierowcy ukarani za przekroczenie prędkości o 30 km/h będą musieli co najmniej zapłacić 1,5 tysiąca złotych, a jeśli w ciągu 2 lat ponownie złamią ten przepis, będą zmuszeni zapłacić dodatkową grzywnę w wysokości 3 tysięcy złotych.

Nowe regulacje OC i punktów karnych

Zmiany w przepisach mają także ułatwić firmom ubezpieczeniowym dostęp do danych z CEPiK i dostosowanie proponowanych stawek do historii wykroczeń i kolizji każdego z kierowców. W nowym projekcie punkty karne mają być usuwane dopiero po 2 latach od terminu uregulowania mandatu. Co ciekawe, niektóre wykroczenia będą karane większą liczbą punktów karnych, dotychczas najwyższy poziom to 10, od grudnia może to być nawet 15 punktów.

Zdjęcie główne: HannaIvanova/Adobe Stock

Napisz komentarz
Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *