Zaskórniki zamknięte - jak się ich pozbyć?

Zaskórniki zamknięte - jak się ich pozbyć?

Zaskórniki zamknięte to uciążliwy problem, z którym często borykają się kobiety o tłustej skórze, nastolatki i dziewczęta w ciąży. Chcesz dowiedzieć się, jak z nimi walczyć? W tym artykule przedstawiliśmy kilka podpowiedzi.

Zamknięte zaskórniki to rodzaj trądziku młodzieńczego, który wygląda jak małe guzki lub plamki pod skórą o średnicy od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Zwykle guzki te mają gęstą konsystencję, składają się z martwych komórek naskórka z domieszką szkodliwych mikroorganizmów i produktów ich życiowej aktywności.

Skąd biorą się zaskórniki zamknięte?

Wiele czynników może wywołać problem z zaskórnikami zamkniętymi. Są to między innymi:

 • zmiany hormonalne, na przykład powstałe w czasie ciąży lub w okresie dojrzewania ( mogą dotyczyć także kobiet w średnim lub starszym wieku); 
 • niewłaściwa pielęgnacja twarzy (w tym przypadku zaskórniaki pojawią się na czole, policzkach, brodzie);
 • używanie kosmetyków niskiej jakości – produkty o gęstej konsystencji, dużej zawartości olejów i innych składników zatykających pory. Takie kosmetyki mogą prowadzić do zapalenia gruczołów łojowych i powstawania zaskórników; 
 • stres, w którego konsekwencji dochodzi do nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych;
 • zanieczyszczenie powietrza w domu lub w pracy.
Fot. cottonbro/Pexels

Odpowiednia pielęgnacja w walce z zaskórnikami zamkniętymi

Po pierwsze, zwróć uwagę na sposób oczyszczania twarzy. Powinien być on dwuetapowy: najpierw należy zmyć makijaż i krem ​​SPF hydrofilowym olejkiem, mlekiem lub wodą micelarną, a następnie przystąpić do mycia żelem lub pianką. Środek czyszczący powinien być bardzo łagodny. Zbyt agresywne wysuszenie skóry prowokuje do nadmiernego wydzielania sebum. Zwróć zatem uwagę na stan skóry po umyciu: jeśli poczujesz suchość i napięcie – to czas na zmianę kosmetyku i przejście na delikatniejszy żel.

Pamiętaj także o nawilżeniu skóry po umyciu. W tym celu możesz użyć balsamów, serum, kremów. Wybierz te, które pasują do Twojej skóry pod względem składu i efektu.

Przy walce z zaskórnikami zamkniętymi dermatolodzy zalecają także złuszczanie skóry za pomocą kosmetyków z kwasami. Nie próbuj samodzielnie wyciskać zaskórników, ponieważ w ten sposób możesz łatwo wywołać stan zapalny. 

Jakie kosmetyki złuszczające wybrać? 

Kwasy owocowe to składniki, które praktycznie wyparły peelingi do twarzy z rynku kosmetycznego. Peeling z tymi substancjami pozwala delikatnie złuszczać skórę, unikając jej mechanicznego uszkodzenia. Do oczyszczania cery problematycznej najlepsze są środki z kwasami AHA – winowym, mlekowym, migdałowym, glikolowym. Rozpoczną one proces rozpuszczania, usuwają martwe komórki i nadają zdrowego blasku. Kosmetyki z tymi substancjami dostępne są w różnych formach. Wybierz opcję, która będzie dla Ciebie najwygodniejsza: balsam, serum, maska, krem. 

Jak prawidłowo używać kosmetyków z kwasami?

Istnieją trzy zasady, których należy bardzo ściśle przestrzegać, jeśli używasz kwasów. W przeciwnym razie możesz doświadczyć zwiększonej wrażliwości, zaczerwienienia, a nawet oparzeń.

 1. Stosuj krem ​​SPF o każdej porze roku, nawet zimą, ponieważ kwasy zwiększają światłoczułość. Oznacza to, że będziesz bardziej narażona na oparzenia słoneczne, a ponadto szkodliwe skutki promieniowania ultrafioletowego. 
 2. Postępuj zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. Trzymaj produkt na twarzy dokładnie tak długo, jak wskazał producent – w przeciwnym razie możesz spowodować zaczerwienienie skóry lub jej zwiększoną wrażliwość. Jeśli na opakowaniu jest napisane, że stężenie kwasów jest niskie, a produkt można stosować codziennie, zacznij od 2 razy w tygodniu – obserwuj stan skóry, pozwól jej się przyzwyczaić.
 3. Najlepszy okres do stosowania kosmetyków z kwasami to czas od późnej jesieni do wczesnej wiosny. Wtedy słońce nie jest zbyt aktywne, więc ryzyko wystąpienia poparzeń słonecznych jest minimalne. 

Profesjonalne zabiegi

Domowe sposoby nie zawsze są skuteczne w leczeniu problemu zaskórników zamkniętych. Jeśli maski i codzienna pielęgnacja nie dają pożądanego rezultatu, sięgnij po specjalistyczne zabiegi kosmetyczne:

 • ultradźwiękowe oczyszczanie twarzy,
 • peeling chemiczny,
 • waporyzacja (oczyszczanie porów za pomocą pary, ozonu),
 • darsonwalizacja,
 • resurfacing laserowy – zabieg pomaga nie tylko pozbyć się zaskórników, ale także wygładzić i odmłodzić skórę.

Fot. koolshooters/Pexels

Napisz komentarz
Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *