Suknia ślubna – jak wybrać idealną?

Suknia ślubna – jak wybrać idealną?

Wybór idealnej sukni ślubnej nie jest prosty. Czym się kierować, na co zwracać uwagę i czego unikać, dokonując tego wyjątkowego i kosztownego zakupu?

Zakup sukni ślubnej budzi wiele emocji nie tylko u panny młodej, ale także u jej najbliższych (szczególnie bliskich pań). Salony sukien ślubnych pękają w szwach, w internecie mamy nieprzebrane morze ofert sukien z drugiej ręki. Do łask powróciły też krawcowe, które oferują usługę szycia na miarę i wedle naszej fantazji. Jak się w tym wszystkim nie pogubić i od czego zacząć?

Temat przewodni ślubu i wesela

Biorąc pod uwagę długie terminy rezerwacji sal weselnych, najczęściej to właśnie sala i kościół są miejscem, które mamy zarezerwowane w pierwszej kolejności. Wybór sali determinuje temat przewodni uroczystości. Dobrze jest, gdy suknia wpisuje się w ten charakter. Jeżeli urządzamy wesele w stylu boho śmiesznie będzie wyglądała bardzo strojna suknia glamour. Jeśli organizujemy wesele na plaży lub w lesie także trzeba dopasować suknię do charakteru miejsca. Jeżeli ślub i wesele mają charakterystyczne motywy przewodnie, warto wpleść je także w strój. Całość będzie się wtedy prezentowała bardzo spójnie.

Pora roku

Model sukni ślubnej warto dopasować do pory roku, w której odbędzie się uroczystość. Oczywiście jeżeli wybieramy zamkniętą salę weselną, będzie ona w razie potrzeb ogrzewana lub klimatyzowana. Jednak trzeba wziąć pod uwagę prawdopodobieństwo wystąpieniu śniegu, deszczu lub upału. Suknia z długim rękawem w sierpniu może być zbyt ciepła. Wtedy zarówno w kościele, jak i na zewnątrz sali możemy czuć się niekomfortowo i zwyczajnie się pocić. Jeżeli planujemy zaślubiny w miesiącach zimowych, warto pomyśleć o ciepłych butach do kościoła i na przejście z samochodu do sali. Później możemy je oczywiście przebrać na gustowne sandałki. Warto zaopatrzyć się także w jakieś okrycie – ciepły szal, bolerko czy wręcz płaszcz. Jeżeli myślimy o ślubie wiosną lub jesienią warto przemyśleć kwestię okrycia oraz parasola. W miesiącach letnich świetnie sprawdzą się bardziej odkryte i lekkie suknie.

Fot. Orlova Maria/Unsplash

Figura i typ urody

Panny młode bardzo często fantazjują o wymarzonej sukni ślubnej. Podziwiają kreacje gwiazd i koleżanek, myśląc, w czym same chciałyby się zaprezentować w dniu swojego ślubu. Często mają także wyobrażenie, w czym będą się najlepiej prezentować i odrzucają całkowicie inne opcje. Jednak wybór sukni ślubnej różni się od wyboru innych ubrań. Warto poświęcić więcej czasu na mierzenie różnych rodzajów i typów sukien, aby przekonać się, w czym wyglądamy i czujemy się najlepiej. Przyszłe panny młode często przeżywają szok, że w wymarzonej zwiewnej sukni nie prezentują się tak pięknie jak w princesce i odwrotnie. Suknie ślubne różnią się od siebie wykończeniem góry i dołu. Warto przymierzyć kreację z gorsetem i nieusztywnianą, na ramiączkach, z rękawkiem, z obfitym dołem, rybkę i skromną, zwiewną sukienkę. Jednym słowem: zmierzyć wszystkie opcje. Tylko dzięki temu dobierzemy to, co idealnie do nas pasuje.

Podobnie rzecz ma się z kolorem sukni. Mawia się, że Eskimosi wyróżniają 100 kolorów bieli. I faktycznie biel bieli nierówna. Nie każdy jej odcień pasuje do każdego rodzaju karnacji, koloru włosów i oczu. Warto zmierzyć suknie klasycznie białe, wpadające w róż, błękit, ecru, a także zaszaleć z kolorem. Kolor, tak samo jak krój, jest bardzo istotnym aspektem wyboru sukni ślubnej.

Budżet

Kupno sukni ślubnej kojarzy się z dużym wydatkiem. I jeśli rzeczywiście chcemy kupić suknię w renomowanym salonie, to możemy wydać na nią fortunę. Dla tych, którzy szukają tańszych rozwiązań, świetnie sprawdzą się suknie używane, z wypożyczalni lub szyte na miarę.

Wygoda

Wybierając suknię ślubną, trzeba pamiętać, że nie będziemy w niej tylko stać. Owszem takie momenty też będą, jednak w dużej mierze będziemy chodzić, tańczyć i siedzieć. Warto sprawdzić, czy suknia nie krępuje ruchów i czy jest zwyczajnie wygodna. W sukni ślubnej spędzimy zaledwie kilka godzin, jednak ważnych w naszym życiu. Można tak dobrać krój i materiał sukni, że będziemy się w niej czuć naprawdę komfortowo.

Przy wyborze sukni ślubnej najważniejsze jest poświęcenie czasu na spokojne szukanie, mierzenie i otwartość na eksperymenty. Jeśli zmierzymy odpowiednią ilość modeli w zróżnicowanych kolorach, to na pewno wyklarują się nam faworyci. Wtedy wystarczy poszukać oferty korzystnej dla nas cenowo i mamy suknię idealną!

Fot. Emma Bauso/Pexels

Napisz komentarz
Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *