Jak dobrać rozmiar i fason spodni męskich?

Jak dobrać rozmiar i fason spodni męskich?

Na co uważać przy zakupie męskich spodni? Oczywiście w pierwszej mierze chodzi o właściwy rozmiar ubrań, ale to nie wszystko. Liczy się także ich fason. Jest on podyktowany panującą modą, ale również tutaj ważne są praktyczne przesłanki – należy dobierać spodnie do figury danej osoby. Jak to się robi? Podpowiadamy. 

Rozmiary męskich spodni

Co sprawia największy problem przy wyborze rozmiaru męskich spodni, gdy nie chce się od razu mierzyć każdej pary? Przede wszystkim chaos, jaki panuje wśród sklepowych rozmiarówek. Oznaczenia nie tylko nie pomagają, ale potrafią również wprowadzać w błąd!

Popularne oznaczenia

Najczęściej wykorzystuje się system literowy lub numery. Pierwszy sposób wydaje się być łatwiejszy do odczytania – w podobny sposób oznaczane bywają przecież górne części garderoby. Niestety, ale rozmiary od XS do XXXL dotyczą z reguły jedynie spodni sportowych. Pozostałe muszą być oznaczane poprzez odpowiednią liczbę na metce. Popularne rozmiary to:

 • 42 – obwód bioder 88 cm, obwód talii 68 cm; jeansy – 28;
 • 44 – 90 cm, 70 cm; 29;
 • 46 – 92 cm, 72 cm; 30/31;
 • 48 – 96 cm, 77 cm; 32;
 • 50 – 100 cm, 80 cm; 33/34;
 • 52 – 104 cm, 86 cm; 36;
 • 54 – 108 cm, 91 cm; 38;
 • 56 – 112 cm, 96 cm; 40;
 • 58 – 118 cm, 101 cm; 42.

Spodnie męskie oznaczone W/L

Width (szerokość) i lenght (długość) to kombinacja oznaczeń, którą również możemy spotkać na metkach spodni leżących na sklepowych półkach. Trzeba przyznać, że takie oznakowanie jest bardzo instynktowne i czytelne. Wystarczy dobrze znać wymiary swojego ciała i można dobrać odpowiednie spodnie. Jaką jeszcze zaletę posiada taki sposób oznakowania ubrań? Mamy w tym przypadku możliwość wyboru spodni o nietypowych wymiarach. Pole manewru jest większe, niż przy oznaczeniach za pomocą liczb lub liter. 

Jak mierzymy męskie spodnie?

 • obwód pasa: mierzy się go na wysokości ok. 3 cm pod pępkiem. Chodzi o to, żeby został zmierzony w najszerszym miejscu brzucha. Brzuch najlepiej jest mierzyć na wydechu i przed obfitym posiłkiem;
 • długość nogawki: zawsze mierzona jest po wewnętrznej stronie. Wymiar zdejmujemy od kroku ku dołowi.

Fasony męskich spodni

Wybór męskich spodni to nie tylko rozmiar, ale także fason pasujący do sylwetki i adekwatny wobec sytuacji. Jaki mamy wybór?

Popularne fasony

Do popularnych fasonów męskich spodni należą:

 • skinny fit – ich charakterystyczną cechą są obcisłe nogawki. Takie spodnie będą stanowiły doskonały wybór w przypadku szczupłych mężczyzn, którzy są jednak dobrze zbudowani. Ubiera się je w codziennych sytuacjach;
 • slim fit – jedne z najczęściej sprzedawanych spodni męskich. Zwężane, ale nie tak obcisłe na łydkach i w udach. Dobre do stylizacji casual i eleganckich;
 • regular – spodnie, które dawniej były bardziej popularne, niż obecnie. Wybierane chętnie przez starszych mężczyzn, ale także przydatne w sytuacji konieczności maskowania nieco zbyt obfitej sylwetki. Często wybierane do eleganckich stylizacji, ale mogą być też ubiorem codziennym. 

Jak kupować spodnie przez internet?

Oferta sklepów internetowych stworzyła prawdziwą rewolucję w zakresie kupowania ubrań. Dzięki kilku kliknięciom otwierają się przed nami możliwości, o których jeszcze 20 lat wcześniej można było pomarzyć. Możemy kupić spodnie męskie tańsze lub droższe, markowe lub nie, designerskie lub wprost od producenta. Otwierają się przed nami także opcje zakupów na rynkach pozaeuropejskich – zwłaszcza w Chinach, gdzie możemy napotkać ciekawe wzory i fasony w niskich cenach. Jak robić zakupy bez przymierzania? Przede wszystkim należy bardzo dokładnie pobrać wymiary swojego ciała. W tym przypadku nie warto ufać oznaczeniom. Zwłaszcza chińskie rozmiarówki bywają o numer lub dwa mniejsze od europejskich. Problem w tym, że nie jest standardem, że spodnie zakupione w chińskim sklepie internetowym w rozmiarze XL będą odpowiadać europejskiemu L. Nie zawsze musi tak być. Pamiętajmy o tym, nim zrobimy zakupy!

Fot. Toni Hukkanen/Unsplash

Napisz komentarz
Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *