Jak dobrać okulary do twarzy?

Jak dobrać okulary do twarzy?

Odpowiednio dobrane okulary całkowicie odmienią nasz wygląd i dlatego wiele osób już sobie nie wyobraża życia bez nich. 

Potrafią dodać uroku, podwyższyć naszą atrakcyjność, ukryć niedoskonałości. Ponadto to dodatek, z którym możemy eksperymentować i zmieniać w zależności np. od nastroju czy miejsca. Jak jednak dobrać odpowiednie?

Modny dodatek

Okulary są nieodzownym dodatkiem każdej kobiety. Jeżeli nie posiadamy żadnej wady wzroku, w słoneczne dni i tak musimy zaopatrzyć się w jedne z nich – przeciwsłoneczne. Nie wolno z nich rezygnować, ponieważ promienie UV są bardzo szkodliwe dla niechronionych oczu. Przeciwsłoneczne „oksy” stanowią też nieodzowny element naszej letniej stylizacji. Ale jaki model wybrać, czym się kierować?

Fot. Susan Duran/Unsplash

Wybierając „te jedyne”

Godzinami możemy stać przed lustrem i dobierać różne oprawki, na tej podstawie stwierdzając, w których nam „do twarzy”, w których się widzimy. Jest to jednak proces często długotrwały. Szybciej dobierzemy odpowiednie okulary, kierując się kształtem naszej twarzy. Ale jak go określić? W tym celu możemy udać się do stylisty lub poleconego optyka. Możemy to również zrobić sami.

Kształt twarzy

Wiele osób ma trudności z ustaleniem, czy posiada twarz trójkątną, podłużną, kwadratową czy może owalną? Dobrze jest stanąć przed lustrem i się sobie przyjrzeć, wybierając charakterystyczne punkty, takie jak czoło, policzki czy podbródek. Niektórzy dla ułatwienia dorysowują figury geometryczne na zdjęciu swojej twarzy.

Gdy już określimy swój kształt, należy spojrzeć na wytyczne, jakie modele okularów będą do nas pasować.

Okrągła

To twarz o łagodnych, delikatnych rysach i pełnych policzkach, dlatego od okularów wymaga, aby ją optycznie wysmukliły i wydłużyły. Osoby posiadające okrągłą buzię powinny wybierać modele kanciaste, lekko prostokątne czy kwadratowe, o ostrych liniach. Wybrane oprawki mogą również delikatnie zwężać się ku dołowi.

Kwadratowa

Charakteryzuje się ostrymi rysami twarzy, dlatego wybrane okulary powinny je nieco złagodzić. Sprawdzą się oprawki owalne lub okrągłe. Świetnie u takich osób będą pasowały oprawki dwukolorowe z ciemniejszą górą i jaśniejszym dołem.

Owalna

Do owalnej twarzy niemal wszystkie oprawki będą pasować. Takie osoby mogą do woli eksperymentować i wymieniać okulary zgodnie ze swoją wolą i humorami. Dlatego dobrze jest wybierać – skoro mamy taką możliwość – te odważniejsze, np. w mocnych kolorach, z ciekawymi zdobieniami. Te klasyczne, m.in. lenonki, również można przymierzyć. Kto wie, może przypadną nam do gustu?

Pamiętajmy jednak, aby zarysy oprawek nie wychodziły poza obręb twarzy, psuje to wtedy proporcje.

Trójkątna

Górna część twarzy (czoło) jest szersza od dolnej – to właśnie główna cecha twarzy trójkątnej. Należy wtedy wybierać okulary, które łagodzą ostre linie. Najlepsze będą okrągłe lub tzw. bez oprawek.

Podłużna

Rzuca się nam w oczy głównie to, że nasza twarz jest dość długa, choć podobna budową do kwadratowej? Możliwe, że właśnie ten typ posiadamy. Tutaj również wybierajmy oprawki owalne lub o zaokrąglonym kształcie.

Fot. Andrea Piacquadio/Pexels

Kolorystyka

Większą dowolność wyboru oprawek mamy w ich kolorystyce. Są jednak pewne granice. Przy jasnej karnacji biele i beże mogą niekorzystnie pogłębiać efekt bladości. Ponadto pamiętajmy, że do biura krzykliwe kolory lub zdobienia będą nie na miejscu (chyba, że wybierzemy okulary na różne okazje). Klasycznie i elegancko będziemy wyglądać w oprawkach czarnych.

Granice smaku

Okulary nie muszą stanowić tylko i wyłącznie smutnej rzeczywistości osób posiadających wady wzroku, ale także niesamowity dodatek do naszej kreacji, poprawiający optycznie naszą urodę. Kierując się budową twarzy, powinniśmy być w stanie wybrać idealny kształt oprawek. 

Ogólna zasada jest prosta: jeśli posiadamy okrągłą twarz, wybieramy kwadratowe modele, jeśli kwadratową twarz – owalne. Nie musimy być w tym sami, jest wielu specjalistów, którzy mogą nam pomóc w ich doborze. Ważne jest, aby przede wszystkim czuć się w nich dobrze.

Fot. Designecologist/Pexels

Napisz komentarz
Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *