Jak czyścić złotą biżuterię?

Jak czyścić złotą biżuterię?

Złoty pierścionek po babci? Łańcuszek z komunii? A może świeżo nabyty komplet – najnowszy krzyk mody? Bez względu na to czy mamy i lubimy, czy po prostu z sentymentu mamy, ale jednak nie nosimy – o biżuterię należy dbać. A o tę złotą szczególnie.

Biżuteria narażona jest na kontakt z powietrzem, wodą, detergentami. Dodatkowo kolczyki ocierają się o makijaż, naszyjniki i wisiorki reagują z perfumami. Najbardziej narażona na zabrudzenie jest biżuteria, którą nosimy na rękach. Dlatego warto ściągać pierścionki, obrączki i bransoletki przy sprzątaniu, a nawet przed kremowaniem dłoni.

Złota biżuteria – profesjonalna pielęgnacja

Najprostszym, ale i najdroższym rozwiązaniem jest oddanie biżuterii do czyszczenia w salonie jubilerskim. Wiele salonów oferuje takie usługi. Jubiler nie tylko wyczyści biżuterię, ale także naprawi drobne usterki i wypoleruje ozdobę. Taka profesjonalna renowacja zajmuje około 3 dni, a jej koszt waha się w zależności od tego, co jest robione. Trzeba się jednak liczyć z kosztami na poziomie kilkudziesięciu złotych.

Szybszym profesjonalnym rozwiązaniem jest zakup odpowiedniego preparatu do czyszczenia złotej biżuterii. Do tego celu można wykorzystać płyn lub dedykowaną ściereczkę.

  • Płyn do czyszczenia złota – dostępnych jest kilka rodzajów preparatu, a ceny wahają się od 15 do 50 zł. Biżuterię zanurza się na 10 minut w płynie, następnie płucze pod bieżącą wodą i pozostawia do wyschnięcia.
  • Ściereczka do czyszczenia złota – wykonana jest z odpowiedniego materiału i nasączona profesjonalnym środkiem do czyszczenia złota. Ważne, aby jej nie prać, ponieważ straci swoje właściwości. Biżuterię czyścimy poprzez jej energiczne pocieranie. Koszt zakupu to 10 maksymalnie 20 zł.
Fot. Adrianna Calvo/Pexels

Czyszczenie złota domowymi sposobami

Domowych sposobów na wyczyszczenie złotej biżuterii jest kilka. Najważniejsza zasada, o której należy bezwzględnie pamiętać, brzmi: złoto to metal miękki, więc czyścimy je delikatnie. Najlepsze będzie używanie miękkich ściereczek i szczoteczek z delikatnym włosiem. Tylko wtedy unikniemy zniszczenia, porysowania i wgnieceń.

Płyn do mycia naczyń

Do miseczki z ciepłą wodą dodajemy łyżeczkę dobrej jakości płynu do mycia naczyń. Do wymieszanego roztworu wkładamy biżuterię i zostawiamy na 10–15 minut. Po tym czasie wyciągamy i suszymy. Można wytrzeć biżuterię miękką ściereczką.

Szare mydło

Szare mydło lub płatki mydlane dodajemy do miseczki z ciepłą wodą i postępujemy jak w przypadku metody z płynem do naczyń. Warto pamiętać, że te metody nie będą dobre w przypadku biżuterii łączącej złoto z elementami skórzanymi i drewnianymi. Po takiej kąpieli mogą one ulec zniszczeniu.

Cytryna lub ocet

Taki kwas również dobrze wyczyści złoto, a przy tym go nie zniszczy. Wystarczy przetrzeć biżuterię ściereczką nasączoną sokiem z cytryny lub octem i poczekać kilka godzin lub np. całą noc. Po tym czasie wystarczy opłukać i wysuszyć biżuterię.

Soda oczyszczona

Soda świetnie nadaje się do ekologicznego sprzątania wielu powierzchni w domu. Złotą biżuterię także wyczyścimy za jej pomocą. Soda świetnie poradzi sobie z mocnymi zabrudzeniami wyrobów jubilerskich.

  • Soda i sól – dno miseczki wykładamy folią aluminiową, a następnie wlewamy ciepłą wodę. Dodajemy 2 łyżki stołowe sody i 2 łyżki soli, całość mieszamy. Do tak przygotowanego roztworu wkładamy biżuterię na kilka godzin. Po tym czasie wyciągamy i płuczemy ozdoby. Suszymy na miękkiej ściereczce.
  • Soda i kwasek cytrynowy – przygotowujemy roztwór z połowy szklanki ciepłej wody, 2 łyżek sody i 2 łyżek kwasku. Mieszaniną nasączamy miękką szmatkę lub wacik kosmetyczny i przecieramy złoto. Zostawiamy na pół godziny i po tym czasie płuczemy pod bieżącą wodą.

Proszek do pieczenia

Niewielką ilość proszku do pieczenia spieniamy na miękkiej ściereczce, a następnie przecieramy biżuterię. Można wypłukać ozdoby od razu po przetarciu albo zostawić je na chwilę, aby proszek lepiej zadziałał.

Jeśli chcemy odtłuścić biżuterię, świetnie sprawdzi się w tej roli spirytus salicylowy. Wystarczy przetrzeć złoto zwilżonym wacikiem. Jeśli zależy nam na odświeżeniu koloru, to wystarczy przetrzeć produkt octem, sokiem z cebuli, denaturatem albo amoniakiem.

Fot. Marcio Norris/Pexels

Napisz komentarz
Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *