Praca w dobie koronawirusa. Najlepsze programy do wideokonferencji

Praca w dobie koronawirusa. Najlepsze programy do wideokonferencji

Przed pandemią koronawirusa wiele firm nie wyobrażało sobie pracy zdalnej. Jednak nagła sytuacja wymogła duże zmiany. Na szczęście istnieje wiele programów umożliwiających przeprowadzenie wideokonferencji i to za darmo!

W tym trudnym okresie wiele firm postanowiło pracować zdalnie, aby ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. Współpracę na odległość ułatwiają programy do wideokonferencji. Wybraliśmy najlepsze z nich.

Darmowe programy do wideokonferencji

Obecnie w czasach koronawirusa wiele producentów oferuje swoje rozwiązania całkowicie za darmo tak, aby ułatwić pracę oraz zarządzanie firmą. To też doskonały sposób na promocję swojego rozwiązania, bez którego później dane przedsiębiorstwo, np. nie będzie już mogło się obyć. Przygotowaliśmy zestawienie darmowych i płatnych programów do wideokonferencji. 

Zoom. Darmowe spotkania do 100 osób

Oprogramowanie jest już na rynku od dawna, ale dopiero w czasach koronawirusa zyskało największą popularność. Przede wszystkim dlatego, że Zoom umożliwia bezpłatne spotkania do 100 osób, co w wielu przypadkach jest zupełnie wystarczające. Taka ilość osób uczestniczących w spotkaniu spokojnie pozwala na zebranie zespołu, zarządu lub całego przedsiębiorstwa. Zoom jest na tyle zaawansowanym narzędziem, że pozwala na udostępnianie pulpitu, dodawanie nakładek na obraz, nagrywać całe spotkanie oraz swobodną rozmowę za pomocą czatu. Zoom wykorzystywany był do nauki zdalnej, ponieważ ma np. funkcję “podnoszenia ręki”. Dla nauczycieli ma to naprawdę duże znaczenie i zdecydowanie ułatwia naukę. Producent oprogramowania przygotował również specjalne pakiety Zoom dla szkolnictwa. 

Skype do 50 osób

Skype jest na pewno znany wielu osobom, ponieważ korzysta się z niego od wielu lat. Oczywiście jest to narzędzie służące bardziej do bezpośrednich, prywatnych oraz biznesowych rozmów, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby utworzyć wideokonferencję. Do 50 osób jest to całkowicie darmowe. W trakcie spotkania wideo można korzystać z rozmów tekstowych, gifów, czy emotikonek. 

Microsoft Teams

Oprogramowanie Microsoft Teams to kompletne narzędzie umożliwiające zarządzanie wszelkimi spotkaniami w firmie, przedsiębiorstwie lub instytucji publicznej. Administrator narzędzia może tworzyć niezliczone, cykliczne spotkania, dzięki czemu nie trzeba ciągle tworzyć i przesyłać nowe linki. Wszystkie dane są całkowicie bezpieczne, ponieważ dostęp do konta ma tylko osoba, której administrator założy konto. Nikt z zewnątrz nie dostanie się do danych wrażliwych. Microsoft przygotował również aplikację Teams na smartfony i tablety z Androidem oraz iOS, dzięki czemu można uczestniczyć w spotkaniach w każdym miejscu. Wystarczy tylko dostęp do internetu. Oprogramowanie Microsoft Teams do końca 2021 roku będzie darmowe. Właśnie ze względu na pandemię koronawirusa. 

Google Duo do 12 osób

Również potentat internetowy ma w swoim portfolio narzędzie umożliwiające przeprowadzanie rozmów wideo w standardach spełniających najwyższą jakość, przynajmniej tak zachwala je Google. Oprogramowanie jest intuicyjne i proste w obsłudze, co jest istotne dla osób, które nie znają się na technologii. Aplikację Google Duo można zainstalować na smartfonach i tabletach z systemem operacyjnym Google Android oraz iOS. Istnieje także przeglądarkowa wersja. Google Duo pozwala także na zostawienie spersonalizowanej wiadomości dla konkretnej osoby i dodanie do niej różnych efektów. Przesyłanie plików również jest możliwe. Ciekawą opcją w tym narzędziu jest wsparcie dla prowadzenia rozmów wideo przy naprawdę słabym świetle. 

WhatsApp

Aplikacja WhatsApp była popularna jeszcze przed pandemią koronawirusa. Umożliwia bezpieczne, szyfrowane połączenie głosowe, wideo oraz wymiany wiadomości tekstowych z każdą osobą, która również ma konto. Jego założenie jest całkowicie darmowe i bardzo proste. Podstawowa funkcjonalność to wymiana tekstu, wideo oraz przesyłanie plików (wideo, muzyka, pliki Worda, czy PDF). Producent tego programu przygotował również wersję WhatsApp Business, która została stworzona dla właścicieli małych firm. Jej funkcjonalności to m.in. utworzenie katalogu, w którym można prezentować swoje produkty. 

Viber

Darmowy komunikator, który był wykorzystywany jeszcze przed czasem Covid-19. Pozwala na stworzenie darmowych czatów grupowych (ale tylko tekstowych) do 250 osób. Istnieje możliwość przeprowadzenia wideokonferencji, ale w małym zespole, do kilku osób. Najważniejsze funkcje to możliwość wysłania pliku głosowego oraz krótkiego materiału wideo, do 30 sekund. Dla wielu osób będzie to istotna kwestia – Viber automatycznie szyfruje wiadomości tekstowe, wideo rozmowy, połączenia głosowe, zdjęcia, filmy i rozmowy grupowe. Wszystkie dane są całkowicie bezpieczne. Bardzo przydatną opcją jest “naprawa szkód”: pozwala na usunięcie wiadomości tekstowej lub głosowej, nawet po jej wysłaniu. 

Który program do wideokonferencji wybrać?

Nie można wskazać jednego konkretnego programu do wideokonferencji, ponieważ dużo zależy od tego, na jakich funkcjonalnościach nam zależy, czy są to cykliczne spotkania, czy jednorazowe. Czy chcemy utworzyć pokój, do którego tylko określone osoby będą miały dostęp, a może to jednorazowa konferencja, więc nie ma potrzeby tworzenia wielu kont itp. Każdy z wymienionych programów do wideokonferencji na pewno stanie na wysokości zadania w czasie pandemii koronawirusa.

fot. Edward Jenner/Pexels

Napisz komentarz
Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *