Książki o prowadzeniu biznesu, które koniecznie trzeba przeczytać

Książki o prowadzeniu biznesu, które koniecznie trzeba przeczytać

Prowadzenie własnego biznesu jest trudną sztuką, ponieważ często musimy zmagać się z wieloma przeszkodami, a także własnymi rozterkami. Nie każdy jest urodzonym managerem

Istnieją jednak ciekawe publikacje, które bardzo pomagają w rozwijaniu pasji do biznesu oraz uczeniu się, jak panować nie tylko nad własną firmą, ale również życiem osobistym.

7 nawyków skutecznego działania – Stephen R. Covey

Ta książka stała się szybko światowym bestsellerem wśród książek rozwojowych. Ponad 20 milionów sprzedanych egzemplarzy świadczy o tym, że ta publikacja warta jest przeczytania. 

Autor bardzo mocno skupia się na kluczowych 7 nawykach, które zwiększają naszą efektywność w pracy. Dzięki nim można znacznie lepiej zarządzać sobą w czasie, ale również wyznaczać wymierzalne cele. Zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym ważne jest wprowadzenie prostych nawyków, pozwalających na zachowanie odpowiedniej harmonii pomiędzy prowadzeniem działalności  a życiem osobistym.

To ważna książka dla wszystkich rozpoczynających działalność gospodarczą – niestety w wielu wypadkach takie osoby bardzo starają się rozwijać firmę, zapominając o sobie i bliskich. Covey bardzo trafnie punktuje negatywne zachowania, dzięki czemu możemy znacznie łatwiej planować swój czas na rzeczy ważne i ważniejsze. Autor również podpowiada o aktywnym słuchaniu, rozumieniu innych osób oraz koniecznej regeneracji.

Kto zabrał mój ser? – Spencer Johnson

Jeśli myślisz, że to książka dla dzieci o myszach, którym zabrano ulubiony smakołyk, to zapewne mocno się zdziwisz. Opowiastka o ludziach i gryzoniach szukających sera jest jedynie pretekstem do zgłębienia poważniejszego tematu, jakim jest poszukiwanie szczęścia. 

To również bardzo dobrze skonstruowana i niezwykle czytelna propozycja dla wszystkich, którzy chcą poznać tajniki przedsiębiorczości. Obecny stan gospodarki wymaga od nas wielu zmian i bycia elastycznym. Książki takie jak ta znajdują sposoby i uczą nas przetrwania w trudnym czasie.

Zarządzanie sprzedażą – praktyki najlepszych – Chet Holmes

Niezależnie od tego, czy prowadzimy biznes oparty na usługach, czy sprzedajemy towary, wciąż obracamy się wokół tematu sprzedaży. Ta publikacja pozwoli nam zrozumieć, na czym polega aktywna sprzedaż oraz jak sprzedawać bez wysiłku. Podaje 12 punktów, nad którymi powinien pracować każdy sprzedawca, ale również biznesmen.

Najpierw rzeczy najważniejsze – Stephen R. Covey, Roger A. Merrill, Rebecca R. Merrill

Prowadząc firmę, często łapiemy się na wykonywaniu zadań w sposób chaotyczny. Zbyt wiele obowiązków może sprawić, że żaden z wyznaczonych celów nie zostanie osiągnięty. Walka z czasem również jest znana wszystkim osobom, które albo rozpoczynają swój pierwszy biznes, albo rozwijają już istniejącą firmę.

Zasada wykonywania najistotniejszych zadań w pierwszej kolejności jest bardzo ważna i wciąż podkreślana w ten publikacji. Szukanie priorytetów w życiu sprawia, że znacznie łatwiej jest układać własny harmonogram pracy pod zaistniałą sytuację. Połączenie elastyczności z odpowiednim planowaniem zadań jest głównym tematem tej książki, którą powinni przeczytać wszyscy Ci, którzy czują presję czasu i nie są szczęśliwi.

Biznes w kraju dziadów – Kamil Cebulski

Każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą w Polsce, wie, że nie jest to łatwe zadanie. Opowiada o tym szczególnie książka dla przedsiębiorców „Biznes w kraju dziadów” Kamila Cebulskiego. Niestety niektóre opisane w niej historie przedsiębiorców nie skończyły się pozytywnie – walka z Urzędem Skarbowym lub ZUS nie zawsze jest wygrana. 

Na szczęście publikacja wskazuje również, jak można uniknąć nieprzyjemności w legalny sposób oraz jakich błędów nie popełniać podczas prowadzenia własnej firmy. Warto podczas lektury robić notatki, by ustrzec się przed niektórymi błędami.

Czy książki motywacyjne mają sens?

Powyższe publikacje mogą bardzo pomóc, zwłaszcza młodym przedsiębiorcom, podczas budowania własnej marki. Mogą być inspiracją, ale również jedynie przyjemną lekturą. W trakcie czytania warto więc wykonywać notatki, a także wdrażać wszystkie wartościowe dla nas, a zawarte w nich porady. W innym wypadku książki nie będą dla nas inspiracją, a jedynie chwilowym oderwaniem od codziennych trosk. Wszystkie zmiany trzeba wprowadzać krok po kroku i zmieniać stopniowo w nawyk.

Fot. Andrea Piacquadio/Pexels

Napisz komentarz
Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *