Jak stworzyć sitemapę, mapa witryny a pozycjonowanie

Autor:
Boo
Data publikacji:
Kategoria:
Pozycjonowanie
Jak stworzyć sitemapę, mapa witryny a pozycjonowanie

George Morina/pexels.com

Czym jest sitemapa i czemu służy?

Sitemapa wykorzystuje w swojej konstrukcji format struktury XML. Uznawany jest nie tylko przez wyszukiwarkę Google, ale także przez Yahoo czy Microsoft. Pliki sitemap.xml to specjalnie tworzone listy adresów URL, które dostępne są na naszej witrynie. Jest to pewnego rodzaju przewodnik dla botów Google, który służy przede wszystkim lepszej i sprawniejszej indeksacji stron. W tym wypadku każdy, nawet nowo powstający serwis, powinien stworzyć własną mapę serwisu. Sitemapy oprócz adresów URL konkretnych podstron swojej witryny internetowej, przechowują także informacje o ostatniej aktualizacji każdej ze stron. Znajduje się tutaj również informacja o tym, jak często określona zawartość powinna być przeglądana przez roboty indeksujące, a więc jak często przeprowadzane są aktualizacje na danej stronie. Oczywiście korzystanie z mapy strony nie oznacza od razu, że roboty zindeksują wszystkie nasze podstrony, ale takie rozwiązanie z pewnością znacznie ułatwia pracę i poprawią proces indeksowania.

Generowanie mapy strony dla stron na CMS

Strony stworzone na silniku CMS typu WordPress posiadają wbudowany system do generowania sitemapy. Plik ten powstaje zazwyczaj w folderze głównym strony /sitemap.xml. Można także zainstalować bardziej rozbudowany generator mapy strony- https://pl.wordpress.org/plugins/google-sitemap-generator/ bądź użyć dodatek All in One SEO.

Generowanie mapy strony bez pluginów

Mapa witryny może zostać wygenerowana w bardzo prosty sposób. Po pierwsze, możemy wejść na stronę www.xml-sitemaps.com. Dzięki tej witrynie stworzymy sitemapę w trybie online. Nie musimy przy tym pobierać i instalować dodatkowych programów. Wersja bezpłatna pozwala nam wygenerować sitemapę, która zawiera maksymalnie 500 wpisów. W wersji płatnej, która kosztuje 20$, nie ma żadnych ograniczeń. Zarówno w jednej, jak i w drugiej wersji mapa generowana jest w formatach xml, txt oraz html. Plik xml możemy otrzymać także w wersji skompresowanej gz. Innym, przydatnym adresem, który pomoże nam stworzyć taką sitemapę, jest strona: http://www.web-site-map.com. W zależności od tego, jak bogata jest nasza strona, czyli ile podstron się na niej znajduje, będziemy musieli poczekać kilka minut, aż zostanie stworzona nasza mapa. Innym, również przydatnym narzędziem do tworzenia map, jest Google Sitemap Generator. Dostaniemy je zarówno dla systemów Windows oraz Linux. Musimy jednak pamiętać, że tak utworzona mapa będzie aktualna, dopóki nie dodamy nowej podstrony na naszej stronie internetowej. Inne dostępne aplikacje, przydatne do tworzenia sitemapy, to m. in.: fastsitemap.com/, auditmypc.com/xml-sitemap.asp czy choćby g-sitemap-generator.com/.

Gdzie umieszczamy mapę strony XML?

Jeśli posiadamy już wygenerowaną mapę strony w pliku XML, musimy wrzucić ją do głównego katalogu na serwerze strony internetowej.

Podczas ręcznego tworzenia mapy strony- plik mapy kodujemy przy użyciu edytora obsługującego kodowanie UTF-8. Na początku wstawiamy:

Przy tworzeniu mapy potrzebny nam będzie edytor tekstowy, który wykorzystuje kodowanie UTF. Następnie wstawiamy informację, która mówi o wersji protokołu SiteMapy:

.>

Na końcu, jeśli już wymienimy wszystkie adresy URL, wstawiamy znacznik zamykający:

.

Częstotliwość aktualizacji

Jest to informacja o tym, jak często można spodziewać się jakichś modyfikacji wewnątrz danego adresu URL. Jeśli chcemy ustalić częstotliwość dla danej lokalizacji, musimy wewnątrz znacznika wstawić: . Pomiędzy znaczniki otwierające oraz zamykające, wstawiamy następujące wartości, które informują o częstotliwości aktualizacji:

 • never – taka wartość imformuje o tym, że na danej stronie nie pojawią się już żadne aktualizacje,
 • yearly – lokalizacja uaktualniana jest przez nas raz na rok,
 • monthly – raz na miesiąc,
 • weekly – raz w tygodniu,
 • daily – aktualizacja treści danego adresu URL pojawia się codziennie,
 • hourly – aktualizacja jest częsta, następuje co godzinę,
 • always – przy każdym przeładowaniu zawartość strony jest inna.
 • sitemap xml mapa strony

Priorytet

W naszej mapie strony możemy ustalić również priorytet, a więc wskazać, które z podstron są najważniejsze i które są przydatne. Pamiętajmy jednak, że to jedynie nasze sugestie, a robot Google wcale nie musi tego uwzględnić. Wartości te umieszczane są w bloku URL, poprzez wprowadzenie ich do znacznika: . Jeśli nie ustalimy żadnej wartości, będzie to oznaczało, że każda z podstron ma 0.5. Zwykle wartości te powinny wyglądać następująco:

 • strona główna – 1.0
 • strony kategorii – 0.8
 • strony z artykułami – 0.6
 • mniej ważne strony informacyjne – 0.5
 • mniej ważne strony, jak zapiski czy informacje prawne poniżej – 0.5.

Ostatnia modyfikacja

Ostatnia informacja, która powinna być przypisana wewnątrz pojedynczego URL to data ostatniej modyfikacji dokumentu, który umieszczony jest pod adresem URL, wskazanym w elemencie . Format daty powinien bvć zgodny ze standardem W3C DateTime i najczęściej tworzony jest w postaci: YYYY-MM-DD. Musimy go umieścić pomiędzy znacznikami: .


Źródło: George Morina/pexels.com

Ważne – Powiadamianie Google o nowej sitemapie

sitemap w google console

Powinniśmy koniecznie powiadomić Google, że taka mapa strony jest dostępna. W tym wypadku musimy zarejestrować się w jednej z usług Google i zalogować się do panelu na stronie Google Webmaster Tools: https://www.google.pl/intl/pl/webmasters/. Wystarczy jedynie posiadać konto Google. Kiedy już się zalogujemy, powinniśmy dodać witrynę – podajemy jej adres URL. W tym momencie wymagany jest proces weryfikacji, który zwykle polega na wrzuceniu pliku HTML na serwer weryfikowanej witryny internetowej. Jeśli już nasza strona została zweryfikowana, przechodzimy do menu Indeksowanie -> Mapy witryn. Panel umożliwia nam śledzenie na bieżąco proces zaindeksowanych podstron naszego serwisu. Jeśli chcemy przesłać wygenerowana mapę witryny, klikamy przycisk „Dodaj/Testuj mapę witryny”, a następnie podajemy adres URL mapy oraz klikamy przycisk Zgłoś mapę witryny.

Jeśli chcemy, możemy oczywiście utworzyć dużo prostszą wersję mapy serwisu. Wówczas jako mapę witrynę, zgłaszamy plik tekstowy o dowolnej nazwie i rozszerzeniu .txt, który zawiera jedynie adresy URL, wstawione linijka po linijce. Wówczas również musimy zgłosić mapę przy pomocy narzędzia Google.

Udostępnij:
Ostatnie wpisy

  Twoja strona nie jest widoczna w wyszukiwarce? My wiemy jak to zmienić!
  Umów się na bezpłatną konsultację z naszym analitykiem SEO i dowiedz się, jak skutecznie pozycjonować swój biznes

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  *

  Oceń tekst
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę

   Chcesz poznać
   ofertę?
   Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
   Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
   Wyrażam zgodę na przetwarzanie powyższych danych w celu nawiązania ze mną kontaktu. Więcej w Polityce Prywatności.