Jak małe firmy powinny działać w mediach społecznościowych?

Autor:
Boo
Data publikacji:
Kategoria:
Marketing
Jak małe firmy powinny działać w mediach społecznościowych?

PNW Production / pexels.com

Obecnie prawie wszyscy na świecie mają lub kiedykolwiek mieli profil w mediach społecznościowych. Nie jest to tajemnicą, że są one najbardziej popularnym kanałem przekazu. Daje to niesamowitą możliwość firmom zbudować świadomość marki, rozwijania relacji z klientami i dokonywania zwiększonej sprzedaży. Ale, w jaki sposób małe firmy powinny korzystać z social mediów, żeby się wyróżnić? Poniżej znajdziesz 10 pomysłów na to, jak zaistnieć w branży!

Korzystaj z mediów społecznościowych i wpłyń pozytywnie na swoją markę, dzięki tym kilku wskazówkom:

Kilka wskazówek

1. Odpowiedni plan to podstawa!

Na samym początku musisz zastanowić się nad tym, do kogo chcesz trafiać i z jakim przekazem. Przede wszystkim, jaki będzie Twój cel? W jaki sposób chcesz się komunikować z innymi odbiorcami? Odpowiedz sobie na te wszystkie pytania i stwórz dobrą strategię marketingową.

2. Wybierz odpowiedni portal społecznościowy dla swojej firmy

Jeżeli już masz swoją idealną strategię marketingową, to spróbuj dowiedzieć się, z których portali korzysta Twoja grupa docelowa. Najczęściej Facebook i Twitter to świetne miejsca, aby komunikować się z innymi użytkownikami, ale jeśli zajmujesz się bardziej branżą biznesową B2B, to LinkedIn może okazać się właściwym wyborem.

3. Poznaj swoją grupę docelową

Dzięki mediom społecznościowym z pewnością zostaniesz zauważony jako firma! Dlatego, aby stało się to jeszcze bardziej skuteczne, to stale analizuj dane o swoich obecnych klientach. Dzięki temu zaczniesz rozumieć, kto jest Twoim klientem i czego potrzebuje, a Ty będziesz mógł ulepszać swoją strategię marketingową i szybciej trafiać do odbiorców, ponieważ poznasz, czego naprawdę potrzebują od Ciebie!

Źródło: Thirdman / pexels.com

4. Analizuj rynek konkurencyjny

Staraj się na bieżąco badać, co robi Twoja konkurencja. Dowiedz się, jak Twoi konkurenci korzystają z mediów społecznościowych? Tylko uważaj, żeby ich nie kopiować! Bo może to wpłynąć negatywnie na reputację Twojej firmy.

Inspiruj się firmami, które odnoszą sukcesy w mediach społecznościowych!

5. Planuj swoje treści z wyprzedzeniem

Kolejnym krokiem w Twojej strategii marketingowej musi być stałe planowanie postów, które mają znaleźć się na Twoim firmowym profilu. Upewnij się, że treść zawiera wartościowe informacje i przekaz. Jeśli zamierzasz tworzyć treść zupełnie nieprzemyślaną i bez emocji, to szkoda Twojego czasu.

Zapamiętaj: dobre treści są aktualne i wartościowe.

6. Buduj relacje z klientami

Najważniejszą zaletą mediów społecznościowych jest to, że możesz pozostawać w kontakcie ze swoimi klientami oraz reagować na bieżące ich zapytania i problemy. Dlatego staraj się budować relacje, wspólną więź, zamiast prosić bezpośrednio o zakup produktu. Pomaga to z pewnością w budowaniu zaufania i tworzyć lojalną grupę odbiorców.

7. Stwórz wartościową grupę odbiorców

Obecnie zdarza się jeszcze, że przedsiębiorcy kupują puste obserwacje, czy lajki na profilach w mediach społecznościowych, ponieważ myślą, że to przyciąga odbiorców. Jednak są w błędzie! Oficjalnie Twój przekaz trafia do głuchych lub ślepych odbiorców, którzy w ogóle nie są zainteresowani Twoją marką, więc po co Ci tacy obserwatorzy? Dlatego skup się bardziej na jakości niż na ilości!

8. Twórz regularny content

Każdy, kto korzysta z mediów społecznościowych, jest na nich codziennie. Dlatego, jeśli użytkownicy codziennie sprawdzają, co słychać na social mediach, a Ty chcesz zaistnieć na takich portalach, to bardzo ważne jest regularne publikowanie treści na profilu firmowym.

Publikuj kreatywne i wysokiej jakości treści przynajmniej raz dziennie. Zastanów się również nad publikowaniem treści, które ludzie będą chcieli udostępniać dalej swoim znajomym. Możesz tworzyć zabawne, informacyjne, czy poważne fakty. Najważniejsze, aby wiedzieć, jak zaangażować swoich odbiorców do działania! Właśnie w ten sposób budujesz swoją społeczność.

9. Spróbuj zaangażować swoich odbiorców do interakcji z Tobą

Przede wszystkim, aby zaangażować swoich odbiorców do interakcji, musisz ich poznać i wiedzieć, co najbardziej im się podoba w Twojej marce, że chcą Ciebie obserwować. Czasami wystarczy zadawać pytania, na końcu każdego posta… w ten sposób zachęcasz użytkowników do wyrażania opinii. Poprzez obecność w mediach społecznościowych dajesz swoim odbiorcom możliwość bezpośredniego kontaktu z Twoją firmą.

Reaguj na ich komentarze i wchodź z nimi w angażujące dyskusje, a z pewnością to docenią! Bezpośrednie odpowiadanie na ich pytania, powoduje lepszy wizerunek firmy. Możesz również organizować konkursy lub rozdawać prezenty, ponieważ kto nie lubi wygrywać czegoś, czy otrzymywać zniżki na produkty? Z pewnością pomoże to w zwiększeniu wskaźników zaangażowania i zwiększeniu liczby obserwujących.

10. Twórz aktualne treści o swojej firmie i promocjach

Jeżeli inni użytkownicy obserwują Twój profil firmowy, to z pewnością podoba im się Twój content, który tworzysz. Dlatego nie zostawiaj ich bez informacji, co się z Tobą dzieje, ale informuj ich na bieżąco. Opowiedz im o swoich produktach lub usługach w sposób naturalny, a nie uporczywej reklamy.

Pamiętaj, że Twoje kampanie w mediach społecznościowych muszą przyciągać Twoich odbiorców do Twojej strony internetowej, tylko wtedy te działania mają sens. W Twojej witrynie musi generować się ruch, jeżeli się to nie dzieje, może trzeba zmienić swoją strategię marketingową lub ją ulepszyć.

Kilka dodatkowych wskazówek, o których musisz pamiętać, tworząc swój profil w mediach społecznościowych:

 • Reaguj na komentarze swoich obserwatorów,
 • Analizują potrzeby swoich odbiorców,
 • Zwróć uwagę na nowości i trendy w branży,
 • Publikuj nie tylko samą treść, ale również zdjęcia,
 • Staraj się analizować swoją konkurencję,
 • Stale monitoruj swoje osiągnięcia w mediach społecznościowych i ulepszaj strategię

Podsumowanie

Teraz już z pewnością wiesz wszystko na temat mediów społecznościowych, więc nie pozostaje nic innego, jak tylko działać i tworzyć swój unikalny profil w social mediach!

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat marketingu internetowego, to skontaktuj się z nami już teraz. Chętnie umówimy się z Tobą na bezpłatną konsultację i ustalimy szczegóły naszej współpracy. Odkryj skuteczną strategię SEO dzięki nam! Czekamy na Ciebie!

Udostępnij:
Ostatnie wpisy

  Twoja strona nie jest widoczna w wyszukiwarce? My wiemy jak to zmienić!
  Umów się na bezpłatną konsultację z naszym analitykiem SEO i dowiedz się, jak skutecznie pozycjonować swój biznes

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  *

  Oceń tekst
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę

   Chcesz poznać
   ofertę?
   Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
   Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
   Wyrażam zgodę na przetwarzanie powyższych danych w celu nawiązania ze mną kontaktu. Więcej w Polityce Prywatności.