Zasłony do salonu - jakie wybrać?

Zasłony do salonu - jakie wybrać?

Centrum domu, które jest szczególnie odwiedzane nie tylko przez członków rodziny, ale także osoby postronne, powinno robić wrażenie. Jak wybrać odpowiednie zasłony do salonu, nie przeciążając pokoju lub nie czyniąc go nader przestronnym?

Rozwiązanie dopasowane do stylu

Projekt zasłon do salonu może być bardzo nietypowy – możesz wybrać zasłony w różnych odcieniach, z różnych tkanin, z bujnymi draperiami. Każdy wystrój może wyglądać pięknie na swój sposób, ale musisz być ostrożna i uważna, ponieważ wiele dekoracji nie jest uniwersalnych. Dodatkowo jeśli jest ich za dużo, efekt może wyglądać nieciekawie.

Za pomocą zasłon można całkowicie zmienić wnętrze całego pomieszczenia. Zasłonki mogą np. wizualnie powiększyć pokój, jeśli użyjesz półprzezroczystej tkaniny, która zapewni odpowiedni poziom naświetlenia przestrzeni. Z kolei zasłony z poziomymi paskami sprawią, że pomieszczenie będzie wydawać się bardziej przestronne. Jeśli materiał zasłon ma nadruk w postaci pionowych pasów, można łatwo stworzyć wrażenie, że sufity są wyżej, niż w rzeczywistości.

Wybierając zasłony do salonu, należy zatem przede wszystkim dopasować je do stylu całego pomieszczenia. Ekskluzywne i eleganckie zasłony w stylu klasycznym nie będą pasować do minimalizmu, a także do nowoczesnych rozwiązań technologicznych. W takim przypadku sprawdzą się np. rolety. Z kolei w przytulnym salonie wiejskiego domku klasyczne, ciężkie zasłony z naturalnych i jasnych tkanin będą wyglądać wyśmienicie. 

Nie należy też całkowicie rezygnować z funkcjonalności zasłon. Powinny one regulować oświetlenie pomieszczenia. Zasłony w salonie powinny zawierać warstwę grubej tkaniny, aby w odpowiednim momencie móc przyciemnić pomieszczenie. Idealnie dobrane zasłony pozwalają w każdej chwili uzyskać absolutną izolację świetlną.

Wybór koloru zasłon

Kolejną rzeczą, którą musisz wybrać, jest kolor Twoich przyszłych zasłon!

Do salonu z oknami wychodzącymi na stronę północną lepiej wybrać zasłony w ciepłych, jasnych odcieniach, takich jak beżowy, złoty, szmaragdowy, pomarańczowy. Takie kolory wizualnie „ogrzeją” pomieszczenie i sprawią, że będzie bardziej przytulne. Aby wyeliminować nadmiar światła słonecznego w salonach „południowych”, należy wybrać kolory zimne i spokojne. Zasłony w odcieniach niebieskiego, szarego, a także czystej bieli nadają się do jasnych pomieszczeń.

Wybierając kolor tkaniny zasłon do salonu, warto uwzględnić odcień największego mebla lub dodatku akcentującego. Może to być duża sofa, dywan, obraz. Kolor zasłon można łączyć zarówno z całością pomieszczenia, jak i z poszczególnymi jego elementami. Salon wyglądać będzie oryginalnie i stylowo, jeśli zasłony komponować się będą z tekstyliami – z poduszkami, obrusem na stole, kocami i pledami. Neutralne odcienie zasłon można zestawiać z innymi, jaśniejszymi elementami. Na przykład okno ozdobione beżowymi zasłonami powinno być uzupełnione kolorowymi draperiami, a na lekkich zasłonach można zrobić ciemniejsze obramowanie, użyć lambrekinu w nasyconym kolorze, itp.

Jeśli we wnętrzu salonu jest wiele różnych odcieni, należy wybrać delikatne zasłony. Mogą pasować np. do koloru ścian (lub jednej z nich). Aby stworzyć monochromatyczną (jednokolorową) oprawę, nie jest konieczne zamawianie zasłon w dokładnie takim samym odcieniu, jak główne obiekty w pomieszczeniu. Możesz zestawić zasłony o podobnych kolorach lub wybrać modele dwukolorowe: wtedy okna wizualnie nie połączą się z wnętrzem, ale będą się wyróżniać.

Za pomocą zasłon możesz sprawić, że przestrzeń w salonie będzie lżejsza i wygodniejsza. Aby to zrobić, użyj neutralnych odcieni tkanin, które pasują do każdego wystroju pomieszczenia – beżu, kremu, czekolady, piasku i innych popularnych kolorów. Jasne zasłony można zawiesić w salonie, w którym trzeba odwrócić uwagę od jakiejś wady wnętrza lub zwrócić uwagę na okno.

Fot. Vecislavas Popa/Pexels
Napisz komentarz
Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *