Styl industrialny we wnętrzach - co go wyróżnia?

Styl industrialny we wnętrzach - co go wyróżnia?

Surowy, minimalistyczny, inspirowany budynkami poprzemysłowymi. Styl industrialny od kilku lat jest najmodniejszym wystrojem wybieranym jako inspiracja do wielu mieszkań i domów. Czym zachwyca?

Styl industrialny, czyli jaki?

Styl industrialny charakteryzuje się prostotą, przestrzenią oraz surowością użytych materiałów. Wnętrze ma odwoływać się do budynków poprzemysłowych. Beton, cegła, naturalna skóra, metal pójdą zatem w ruch. Ale aby uzyskać ten styl, można pobawić się różnymi materiałami, wprowadzając modernistyczne rozwiązania. Tutaj nie musimy trzymać się twardych ram, a nieco pobawić możliwościami.

Styl industrialny a styl loftowy

Wiele osób myli te dwa zasadnicze pojęcia, często uważając je za synonimy. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ rzeczywiście wiele je łączy. Styl loftowy pochodzi z USA, gdzie okres wykorzystywania i przerabiania przestrzeni opuszczonych budynków poprzemysłowych, magazynów i innych na mieszkania zaczął się już dawno. Szybko okazało się, że takie miejsca kryją w sobie wiele uroku i możliwości, stąd ciekawe aranżacje. 

Dzisiaj raczej nawiązujemy do tego stylu, próbując m.in. wystrój swojego salonu odnieść do tego procesu poprzez liczne nawiązania.

Open space

W stylu industrialnym najważniejsza jest przestrzeń – otwarta (tzw. „open space”), spora, gdzie salon zwykle bez żadnych wyraźnych granic łączy się z kuchnią i jadalnią. Dzięki temu powierzchnia wygląda na jeszcze większą, niż jest w rzeczywistości. Najłatwiej zaaranżować miejsce do stylu industrialnego w poprzemysłowych nieruchomościach. Wtedy należy jedynie podkreślić surowe wnętrza i przystosować je do warunków mieszkalnych.

Okna i światło

Ważny punkt stanowi oświetlenie, szczególnie to naturalne. Wysokie okna, przez które będzie wpadać maksymalna ilość światła dziennego, charakterystyczne dla wielkich fabryk. Często klatki schodowe oświetlane są za pomocą takiego jednego okna na całą przestrzeń. Co ważne, nie osłaniamy okien firankami, roletami czy zasłonami. Powinny być wyeksponowane, na widoku.

Kolory?

W przestrzeni poprzemysłowej dominują jednolite barwy. Często są to przyciemnione odcienie, brunatne, przypominające wnętrza pofabryczne, które przecież nie charakteryzowały się żywymi barwami. Dlatego pasować będą wszelkiego rodzaju brązy, beże, szarości. W takim wnętrzu ciekawie zabrzmi jeden lub dwa akcenty kolorystyczne, np. w formie ciekawego dodatku, mebla, fragmentu ściany z czerwonej cegły.

Naturalne materiały

W stylu industrialnym będą dominować takie surowce, jak skóra, metal, beton czy ewentualnie cegła lub drewno. Dobrym pomysłem jest również wyeksponowanie elementów instalacji. Dlatego ciekawie będą wyglądać gołe żarówki na długich kablach.

Jakie meble?

Styl industrialny przewiduje w swoich wnętrzach meble często używane, wyszperane na targach staroci lub w sklepie z antykami. Bardzo popularne są więc komody, stoliki, skórzane kanapy, meble wykonane z metalu. Jeżeli nie chcemy zaufać starociom, możemy postarać się o wyposażenie celowo postarzane specjalnymi technikami. 

Styl industrialny promuje również sprzęty pochodzące z… recyklingu. Wykorzystywane są takie materiały, jak plastik, drewno czy szkło. Można się również pokusić o awangardowe wstawki np. wstawić do salonu w stylu industrialnym krzesło w stylu ludwikowskim.

Nowoczesne i klasyczne

Styl industrialny wykorzystuje nowoczesne rozwiązania techniczne, a ciekawe połączenia kolorów, materiałów i faktur pozwala na uzyskanie funkcjonalnego i niesamowitego wnętrza. Do stworzenia surowego klimatu świetnie nadają się funkcjonalne meble, uzyskane z targu staroci lub nawet recyklingu, oraz elementy oświetlenia z długimi kablami.

Fot. Robin van Geenen/Unsplash

Napisz komentarz
Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *