Salon w stylu włoskim – jak zaaranżować?

Salon w stylu włoskim – jak zaaranżować?

Włosi to koneserzy życia w stylu la dolce vita. Kochają otaczać się pięknymi i estetycznymi rzeczami. Słoneczna Italia to kolebka kultury i starożytnej architektury, dlatego styl włoskich wnętrz jest jednocześnie nowoczesny i tradycyjny. Sprawdź, jak urządzić salon w stylu włoskim. 

Styl włoski, czyli jaki?

Wnętrza w stylu włoskim nie sposób pomylić z żadnym innym, są doskonale harmonijne, choć na pierwszy rzut oka pełne sprzeczności. Styl włoski budowany był na przestrzeni tysięcy lat, wszak dziedzictwo rzymskie to kultura najstarsza w Europie, toteż z jednej strony ich styl jest prosty, a z drugiej bizantyjski, czyli bogaty, wykwintny i luksusowy. Idealną kanwą dla aranżacji wnętrz są przestronne i jasne lokale w kamienicach. Włoski dom to najczęściej wielopokoleniowa posiadłość, dlatego tak ważne jest zastosowanie dobrej jakości materiałów takich jak drewno, jedwabie czy ciężkie mosiężne, a nawet złote lub srebrne dodatki. Styl włoski często kojarzony jest ze snobizmem, jednak trzeba pamiętać, że słoneczna Italia to jedno z głównych ośrodków mody europejskiej, dlatego korzystanie z dobrodziejstw stylowych dekoracji prosto z domów mody jest tu na porządku dziennym. Warto dodać, że wyposażenie wnętrz produkowane we Włoszech to gwarancja doskonałej jakości. 

Salon w stylu włoskim

Salon to serce włoskiego domu. Włosi uwielbiają komfort i zabawę, więc pomieszczenie to musi być wygodne i umożliwiać rozrywkę. To właśnie tutaj odbywają się spotkania rodziny i przyjaciół domu, a także imprezy przy pysznym winie. Dlatego włoski salon musi być przestronny i jasny.

Najważniejszym elementem pomieszczenia jest wielka sofa, fotele lub pufy. W skrócie – we włoskim salonie musi być gdzie usiąść. Włoskie meble są najczęściej ciężkie i drewniane, zdarzają się oryginalne kształty, ale wszystko z rozsądkiem i nienachalną elegancją. Świetnie sprawdzą się designerskie akcenty w postaci fikuśnego stolika kawowego lub komody.

Cennym elementem salonu jest wbudowany, monumentalny kominek. We włoski styl nie wpiszą się drobne, niewielkie kominki, także te wolnostojące piece kozy.

Oprócz mebli, dla Włochów ważne jest też oświetlenie. Nad włoskim salonem powinien górować ogromny kryształowy żyrandol, będący centralnym punktem salonu. Oprócz tego warto pokusić się o inne, mniejsze źródła światła, które ułatwią wieczorny relaks w pomieszczeniu. 

Zarówno kominek, jak i kryształowy żyrandol to elementy świadczące o nienachalnym luksusie i bogactwie, dlatego tak chętnie wybierane są przez włoskie rodziny podczas aranżacji pomieszczenia.

Dekoracja salonu w stylu włoskim

Oprócz stałych elementów salonu najważniejszą rolę w jego wystroju pełnią dodatki. To dzięki nim włoski salon może nabierać co chwilę innego charakteru, doskonale wpisując się w gwałtowny temperament Włochów. 

Włoscy projektanci dokonali przełomu w kwestii postrzegania tworzyw sztucznych, toteż dzięki nim wnętrza wyposażone są nie tylko w naturalne materiały, ale również w plastikowe. Choć salon nie powinien być zagracony, to nie zaszkodzi zastosowanie kilku designerskich rzeźb. Włochy to kolebka europejskiej kultury i sztuki, dlatego warto powiesić na ścianach duże eleganckie obrazy lub zdjęcia.

Na sofie, będącej punktem centralnym pomieszczenia, można położyć poduszki dekoracyjne z dobrej jakości tkanin. Dekoracja włoskich okien jest raczej klasyczna, bez strojnych upięć. W eleganckim salonie wystarczy zawiesić gładkie, zwiewne firany, które będą tańczyć na wietrze latem. Zasłony nie powinny być zbyt wzorzyste, najlepiej wybrać  gładkie i estetycznie i ułożyć je po obu stronach okien. Można podpiąć je ozdobami – kryształkami, złotymi spinkami lub chwostami. 

Włoski salon to bardzo dobry wybór dla osób posiadających duże i przestronne wnętrza. Szyk i elegancja z nutą szaleństwa to sposób na włoską harmonię ducha. Wystrojem salonu w stylu włoskim można podkreślić dobry gust i wytworność właściciela nieruchomości, a także zrobić wrażenie na gościach i przyjaciołach domu.

Fot. Collov Home Design/Unsplash

Napisz komentarz
Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *