Pomysły na piękny ogród

Pomysły na piękny ogród

Piękny ogród to dla każdego coś zupełnie innego. Dla jednych to wypielęgnowane grządki z dorodnymi warzywami. Dla drugich bujnie kwitnące kwiaty. Czy istnieją uniwersalne pomysły na piękny ogród?

Piękno to niezwykle subiektywne pojęcie. Nie istnieją rzeczy uniwersalnie piękne. A nawet jeśli to jest ich bardzo mało. Każdy ogrodnik ma swoje priorytety, koniki i oczka w głowie. Jedni pielęgnują z namaszczeniem trawniki, inni kolekcjonują egzotyczne odmiany róż. Dla jednych ulubieńcami są rośliny wodne, drudzy poświęcają się pielęgnacji owocowych drzewek. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów, które mogą być inspiracją na aranżację ogrodu.

Rośliny w donicach

Rośnie na popularności pomysł stosowania wysokich donic i skrzynek w ogrodzie. Dla jednych kontrowersyjny, dla drugich genialny. Wysokie donice świetnie sprawdzą się w przypadku ogrodu osoby starszej lub kogoś borykającego się z problemami kręgosłupa. Dzięki zasadzeniu warzyw, ziół, czy kwiatów na odpowiedniej wysokości nie musimy się schylać, czy klękać. Pielęgnacja takich rabatek jest prostsza i nie tak wyczerpująca. Dodatkowo ze skrzyń i donic można tworzyć ciekawe kompozycje, które uatrakcyjnią wizualnie ogród.

Jest to także świetne rozwiązanie, jeśli nie mamy dobrej gleby w naszym ogrodzie. Donice możemy z powodzeniem wypełnić lepszej jakości ziemią, bogatą w składniki mineralne odpowiednie dla uprawianych roślin.

Rośliny pnące

Pnącza mogą bez wątpienia nadać naszej działce charakteru. Bez względu na to czy posiadamy dużą czy małą działkę, miejsce na pnącze na pewno się znajdzie. Wybór jest tutaj też dość szeroki: od pięknie kwitnących róż, hortensji, glicynii poprzez zimozielone wiciokrzewy, bluszcz, czy trzmielinę aż po winobluszcze lub maliny. Pnącza mogą ozdobić ścianę altany, płot, pień drzewa. Można też zbudować dedykowane konstrukcje. W ten sposób uzyskamy piękne miejsce do posiedzenia lub alejkę jak w zaczarowanym ogrodzie.

Drugie życie palet

Drewniane palety świetnie sprawdzą się w ogrodzie. Jeżeli damy im drugie życie, możemy nie tylko otrzymać funkcjonalne elementy w ogrodzie, ale również zadbać o recykling surowców. Palety nadają się do przerobienia na meble ogrodowe, rabatki, czy wcześniej wspomniane donice. Nieprzerobioną paletę można wypełnić ziemią i zasadzić w niej zioła lub sukulenty. Taki element dekoracyjny ogrodu może być ładny i funkcjonalny zarazem. Palety możemy także wykorzystać jako organizer na ogrodowe narzędzia. Powieszona w altance może służyć jako półki na drobne narzędzia. Po dokręceniu do niej haków może pełnić rolę wieszaka na szpadle i kopaczki.

Wykorzystując paletę, warto pamiętać o konieczności zabezpieczenia jej przed czynnikami atmosferycznymi. Paleta wykonana jest z drewna, więc przed umieszczeniem jej w ogrodzie należy ją zakonserwować specjalną bejcą.

Powrót skalniaków 

Niegdyś bardzo modne, po czym na chwilę podupadły na świetności. Skalniak to element ogrodu, który urozmaica przestrzeń i jest ciekawym akcentem. Współczesne skalniaki można zaaranżować na wiele sposób. Jeżeli zostanie nam ziemia np. po robotach budowlanych, można z niej usypać górkę, która będzie zalążkiem nowego założenia. W podstawowej wersji wystarczy kilka kamieni oraz niskie rośliny ozdobne. Nie muszą to być wcale same rośliny wysokogórskie. Skalniak powinien być kolorowy i niejako żyć swoim życiem. W końcu ma stanowić nieco dzikie założenie w naszym ogrodzie.

Ozdoby i dodatki

Na myśl mogą nasuwać się tu kiczowate skojarzenia z ogrodowymi krasnalami. Jednak można urozmaicić ogród ze smakiem kilkoma ciekawymi akcentami i niebanalnymi dekoracjami. Z pomocą przychodzą nam np. elementy oświetlenia. Można wykorzystać lampki solarne do zbudowania równoległej ścieżki do jednej z ogrodowych alejek. Po zmroku będzie to wyglądało bajkowo. Samodzielnie możemy stworzyć latarenki. Do ich przygotowania wystarczy kawałek sznurka, słoik i świeczka. Z pozostałości palet możemy stworzyć humorystyczne drogowskazy lub ozdobny karmnik dla ptaków. Funkcjonalnym, a zarazem pięknym elementem może być domek dla owadów.

Fot. Rene Asmussen/Pexels

Napisz komentarz
Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *