Ogród wertykalny - jak zrobić?

Ogród wertykalny - jak zrobić?

Pionowe ogrody są idealne, gdy nie mamy do dyspozycji zbyt wiele przestrzeni lub gdy chcielibyśmy pozbyć się z widoku brzydkiej betonowej ściany. Co ciekawe – ogród wertykalny możemy zrobić nawet we wnętrzu własnego domu. Jak? Opowiemy o wszystkim krok po kroku.

Dżungla w naszym domu

Zielona ściana upiększy dom wewnątrz lub na zewnątrz. To idealne rozwiązanie na ożywienie wnętrza, stworzenie namiastki prawdziwego ogrodu, szczególnie jeśli kochamy zieleń, ale do tej pory nie mogliśmy sobie pozwolić na coś podobnego.

Jakie chcemy

Ogród wertykalny może mieć dowolną formę, kształt lub kolor, wszystko zależy od naszej wyobraźni. Może to być kaskada roślin, prawdziwa dżungla czy mały ogródek warzywny. Ciekawym sposobem będzie m.in. wykorzystanie bluszczu i innych roślin pnących, aby uzyskać efekt naturalnie oplatającej stary budynek zieleni.

Jeśli podobają nam się klimaty starszych rezydencji, na rynku dostępna jest nawet możliwość stworzenia takiej ściany z… mchu. W stylu industrialnym możemy poprzez wykorzystanie ogrodu wertykalnego stworzyć doskonałą oprawę dla ścian ceglanych.

Gdzie?

Najpierw należy wybrać odpowiednie miejsce oraz określić, jak wiele przestrzeni możemy poświęcić na stworzenie naszego ogrodu wertykalnego. Wybrana ściana powinna być jasna i dość dobrze nasłoneczniona. Najlepszym miejscem będzie ściana południowo-zachodnia lub zachodnia, najgorszym – północna. 

Najkorzystniejsze dla roślin będzie światło rozproszone, ale innym sposobem jest po prostu wybranie roślin, które lubią przestrzeń zacienioną lub zainstalowanie dodatkowego oświetlenia. Pamiętajmy, że przed przystąpieniem do prac właściwych ściana powinnam być odpowiednio zabezpieczona przed wilgocią (np. folią). Ciężar nie może przeważyć całej konstrukcji, więc wybrana przez nas ściana powinna być mocna i stosunkowo wytrzymała. Co ciekawe – jeżeli nie mamy ściany, którą chcemy poświęcić na nasz ogród, możemy stworzyć ścianę mobilną, którą dodatkowo będziemy mogli postawić, gdzie nam się podoba (jeśli zadbamy o to, aby była stosunkowo lekka).

Jakie rośliny na ścianę?

Dobierając rośliny do naszej ściany, kierujmy się ich wymogami, aby poradziły sobie w wybranych warunkach, a nie walorami estetycznymi. Nie powinny być to rośliny o rozległym systemie korzeniowym, podatne na pasożyty czy choroby. 

W domowym ogrodzie wertykalnym najlepiej odnajdzie się: anturium, rododendron, fikus czy dracena, ale opcji jest tak naprawdę sporo. Do ściany nadadzą się również rośliny storczykowate, begoniowate i paprocie. Można wykorzystać to miejsce dla warzyw, ziół i owoców.

Wybierz system

Opcji jest wiele. Można wykonać półki na doniczki, zamontować haki lub skorzystać z gotowych modułów (np. Pixel Garden). W przypadku tego ostatniego, możemy zamontować również automatyczny system nawadniania, który składa się z regulowanego kroplownika, pompy wody, sterowników nawadniania oraz stacji nawadniającej.

Wszystko brzmi dość skomplikowanie, jednak jest tak jedynie na pozór. Łatwiejsza w montażu (i tańsza) będzie konstrukcja składająca się z szeregu modułów, palet albo… butelek.

Koszty

Cena instalacji uzależniona jest od rodzaju i wielkości systemu nawadniającego, wybranych kwiatów oraz ich mocowań. Inaczej mówiąc: im ogród większy, tym droższy. Cena może sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Wysokość kwoty liczy się od metra kwadratowego. Dlatego wiele osób stara się stworzyć własną ścianę niższymi nakładami. Jest to możliwe.

Zieleń w naszym domu

Ogród wertykalny może być spełnieniem naszych marzeń na piękny, ale nietypowy ogród, który możemy zamontować nawet w mieszkaniu. Jest również naprawdę funkcjonalny; przytłumi uliczne hałasy, ociepli wnętrze lub zasłoni brzydką powierzchnię, z którą nie bardzo wiemy, co zrobić. Zielone ściany doskonale skomponują się z każdym stylem wnętrzarskim.

Zdjęcie główne: Christin Noelle/Unsplash

Napisz komentarz
Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *