Moda na eko w mieszkaniu, czyli jak zaaranżować wnętrze w stylu naturalnym?

Moda na eko w mieszkaniu, czyli jak zaaranżować wnętrze w stylu naturalnym?

Ekologiczne życie jest ostatnio w modzie. Poszanowanie środowiska naturalnego przejawia się wieloma zmianami: źródeł prądu, samochodów, segregacją odpadów, recyklingiem odzieży. Wkracza również do mieszkań.

Trendy i podążanie za modą nie zawsze są dobre. Jeśli jednak w grę wchodzą zabiegi mające na celu ratowanie przyrody i zieleni na Ziemi, to zdecydowanie warto za nimi podążać. Coraz więcej ludzi stara się przestrzegać zasad, dzięki którym środowisko naturalne jest coraz mniej zniszczone. Uważamy na to co jemy, staramy się segregować śmieci, na drogach pojawia się coraz więcej rowerów i samochodów elektrycznych. Styl organiczny wkroczył także do wnętrzarskich trendów. Czym się przejawia?

Mieszkanie w stylu naturalnym

Aranżacja mieszkania w stylu naturalnym jest prosta. Wystarczy przyjrzeć się otaczającej przyrodzie i zaczerpnąć z niej inspirację. W stylu eko dominują barwy ziemi, naturalne tkaniny, meble z materiałów pozyskanych bezpośrednio z zasobów przyrody oraz kwiaty.

Kolorystyka wnętrza powinna obejmować beże, brązy, szarości, zieleń i biel. Barwy powinny być możliwie realistyczne – znajdować swoje odzwierciedlenie w przyrodzie. Możliwe są dodatki w odcieniach błękitu, czerwieni, pomarańczy, jednak w wersjach rozmydlonych, przywodzących na myśl zachody słońca i odcień morskiej wody.

Tekstylia wykorzystywane we wnętrzu w stylu eko powinny być naturalne. Wskazane są: len, bawełna, wełna i zwierzęce skóry. Całkowicie powinniśmy zrezygnować z syntetycznych włókien. Sztuczne firany z powodzeniem zastąpić można dekoracjami okiennymi wykonanymi na szydełku lub makramą. Można postawić także na drewniane żaluzje okienne.

Meble do wnętrza w stylu eko

Wyposażenie wnętrza w stylu eko powinno bazować na naturalnych materiałach: drewnie, kamieniu, ratanie i trawach. Niewskazane są plastikowe meble i sklejka. Styl organiczny to szukanie inspiracji i gotowych rozwiązań w świecie przyrody. Łączą się z nim tylko te elementy, które są bezpośrednim wytworem środowiska naturalnego.

Meble w stylu eko to także te wykonane na zasadzie recyklingu i odnowione starocie. Wpisują się one w trend zero waste, nawołujący do dawania starym przedmiotom drugiego życia. Dzięki temu ograniczamy generowanie śmieci. Warto poszukać wyposażenia na wystawkach, w antykwariatach meblowych czy samodzielnie je wykonać np. z europalet (link).

Styl organiczny kocha kwiaty

Mieszkanie w stylu organicznym to prawdziwa oaza dla żywych roślin. Im ich więcej, tym lepiej. Kwiaty powinny dominować, jeśli chodzi o dekorację wnętrza i nadawać mu przytulnego charakteru. Osłonki na donice również powinny być wybrane zgodnie z proekologicznymi trendami. Wskazane są te wykonane z gliny, ceramika z demobilu, wykorzystanie starych buncloków czy plecione z ratanu i traw kosze.

Balkon również powinien być zaaranżowany z głową. W miarę możliwości można zbierać na nim wodę deszczową do odpowiednich beczek oraz założyć ekologiczny kompostownik. Kolejną opcją jest zasadzenie łąki kwietnej i roślin miododajnych – takie założenie sprzyja pszczołom i innym zapylaczom. Balkon może być także przestrzenią na uprawę warzyw, owoców lub ziół.

Docenienie rękodzieła

Dodatki do mieszkania w stylu naturalnym powinny pochodzić z recyklingu, renowacji albo być rękodziełem. Bez trudu znajdziemy garncarzy, rzeźbiarzy i innych handmade-owców, których prace idealnie wypełnią naszą przestrzeń. Styl eko to powrót do korzeni i odejście od masowej produkcji.

Zdjęcie główne: Taryn Elliott/pexels.com

Napisz komentarz
Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *