Kuchnia z wyspą – jak ją zaaranżować?

Kuchnia z wyspą – jak ją zaaranżować?

Kuchenna wyspa jest centrum rodzinnych spotkań, imprez i wspólnego gotowania. Dzięki niej można optycznie podzielić przestrzeń i wyznaczyć poszczególne strefy w pomieszczeniu.

Kuchnia z wyspą to rozwiązanie nadające się do nieco większych pomieszczeń. Ciasne kuchnie w blokach z wielkiej płyty nie stanowią przestrzeni, w której można by sobie pozwolić nawet na najmniejszą wyspę. W jakich przestrzeniach kuchenna wyspa sprawdza się najlepiej? Jak zaaranżować wnętrze z jej użyciem? Podpowiadamy!

Kuchnia z wyspą

Wyspa w kuchni może spełniać różne role: optycznie dzielić przestrzeń na strefy, być miejscem do siedzenia, mieć wbudowany zlew, być miejscem, w którym znajduje się płyta kuchenna itd. W zależności od tego, na jakiej funkcji zależy nam najbardziej, powinniśmy wybrać odpowiedniej wielkości wyspę.

Kuchnia z wyspą otwarta na salon

Wyspy kuchenne zyskały na popularności, gdy deweloperzy zaczęli budować mieszkania z kuchnią otwartą na salon. Takie połączenie daje po pierwsze większą przestrzeń, a po drugie stwarza różne możliwości aranżacyjne. Wyspa idealnie oddziela część kuchenną od części salonowej. W takim wnętrzu wyspa z powodzeniem może zastąpić stół jadalniany. Jej uzupełnieniem będą barowe hokery. Warto pomyśleć także o odpowiednim oświetleniu nad wyspą. Dwie lub trzy wiszące lampy nadadzą wnętrzu charakteru i wyróżnią przestrzeń nad wyspą.

Wyspa kuchenna w małej kuchni

W małej kuchni lub w kawalerce również możemy pozwolić sobie na miniaturową wyspę kuchenną. W ekstremalnych przypadkach może ona nawet zastąpić całą kuchnię (link). Wyspa kuchenna daje możliwość kompaktowego zaaranżowania przestrzeni. Z jednej strony montujemy niezbędne AGD – dwupalnikową płytę i mały zlew. Z drugiej mamy wygodne miejsce do jedzenia.

Do nieco większych pomieszczeń rozwiązaniem jest mobilna wyspa kuchenna. Konstrukcja na kółkach daje dodatkową przestrzeń do przechowywania oraz jest blatem roboczym. Jeżeli akurat nam przeszkadza, można podsunąć wyspę pod ścianę. Jeżeli chcemy mieć ją na środku, przesuwamy mebel jednym ruchem. Mobilna wyspa kuchenna to rozwiązanie stosowane głównie w nowoczesnych, loftowych wnętrzach.

Nowoczesne kuchnie z wyspą

Wyspa idealnie pasuje do nowoczesnych wnętrz i współczesnych kuchni. Sprawdzi się zarówno w klasycznej białej kuchni na wysoki połysk, jak i w industrialnej przestrzeni. De facto od nas zależy czy wyspa będzie miała sam blat, czy będzie przestrzenią z zabudowanymi szafkami. We wnętrze wysypy możemy wkomponować także lodówkę na wino. Wyspa niekoniecznie musi być kwadratowa lub prostokątna. Modne są również jednostronnie zaokrąglone brzegi.

Modnym rozwiązaniem jest obecnie łączenie stylów. Do prostej, jednobarwnej kuchni dobieramy kontrastujący kolorem mebel pełniący rolę wyspy (link). W białej kuchni idealnie sprawdzą się kolory mocnej zieleni, niebieskiego oraz naturalne drewno (link). Jest to połączenie nadające nowoczesnej kuchni nieco sielskiego charakteru.

Wyspa w kuchni vintage

Wyspa w kuchni w stylu sielskim, vintage czy retro może być wykonana dosłownie ze wszystkiego. Świetnie sprawdzą się odnowione komody, konsole czy stoły. Wyspę zbudować można także samemu, wykorzystując w tym celu europalety czy porozbiórkowe deski.

W sielskiej kuchni wyspa nie musi być zabudowana. Dekoracyjny nieład dodatkowo ozdobi pomieszczenie i nada mu swojskiego charakteru. Mebel nie musi być takiej samej wysokości jak kuchenne blaty. Możemy dostawić do niego różnorodne krzesła – każde z innej parafii. Pod wyspą można ułożyć warzywa w koszach. Całość uzupełnią gliniane świeczniki i klimatyczne lampy.

Zdjęcie główne: Mark McCammon/pexels.com

Napisz komentarz
Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *