Farba do ścian – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Farba do ścian – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Malowanie mieszkania nie musi być przykrym doświadczeniem. Zmiana koloru ścian na długie lata, dla ozdoby wnętrza i poprawy komfortu mieszkania? To nie tylko możliwe, ale i bardzo proste!

Malowanie ścian to dla wielu osób wspomnienie rodem z horroru. Zachlapane podłogi, smugi, swąd farby wietrzący się tygodniami. Nie wspominając o niezadowoleniu z koloru, który na próbniku wyglądał inaczej niż w naszej przestrzeni. Rozwój technologiczny na szczęście dosięgnął także branży malarskiej. Na początku lat dwudziestych XXI wieku wybór farb jest niezwykle szeroki i każdy znajdzie coś dla siebie.

Zdefiniuj swoje potrzeby

Wybór odpowiedniej farby trzeba zacząć od odpowiedzenia sobie na kilka prostych pytań:

  • Jakie pomieszczenie chcemy malować?
  • Kto będzie to pomieszczenie użytkował?
  • Czy mamy alergię?
  • Czy posiadamy zwierzęta?
  • Ile chcemy wydać na malowanie?

Dzięki temu będziemy mogli zawęzić poszukiwania idealnej farby. Jeżeli w domu mieszkają małe dzieci albo zwierzęta warto szukać farb hydrofobowych i odpornych na szorowanie. Jeżeli ktoś z domowników ma alergię, można wybrać farbę z ekologicznym składem. Dzięki temu zadbamy również o środowisko naturalne.

Fot. Pavel Danilyuk/Pexels

Przygotowanie powierzchni

Przygotowanie ściany do malowania jest kluczem do uzyskania satysfakcjonującego efektu. Na tym etapie ścianę trzeba oczyścić ze wszystkich pozostałości: starych tapet, resztek kleju, łuszczącego się tynku itd. Drobne ubytki i dziury należy zaszpachlować. Bardzo dobrze jest ścianę odtłuścić i umyć z kurzu. Dopiero tak przygotowaną powierzchnię można zagruntować, a w następnym kroku malować.

Farba do kuchni i łazienki

Mokre pomieszczenia dotychczas kojarzyły się z koniecznością kafelkowania. Dzisiejsze farby znakomicie sprawdzają się w trudnych pomieszczeniach jak kuchnia czy łazienka. Farba dedykowana do tych pomieszczeń powinna być:

  • Hydrofobowa – odepchnie wodę i inne zabrudzenia z powierzchni;
  • Plamoodporna – w jej głąb nie wnikną tłuste plamy i brud;
  • Odporna na mycie i szorowanie – najlepsze są farby lateksowe;
  • Paroprzepuszczalna – dzięki temu ściana jest wentylowana;
  • Odporna na działanie grzybów i pleśni.

Wybierając taką farbę, mamy gwarancję, że pomalowana nią łazienka czy kuchnia będzie pięknie wyglądać przez długie lata.

Farba do pokoi

Wybierając farbę do salonu, sypialni czy dziecięcego pokoju powinniśmy się kierować aspektami praktycznymi. Producenci oferują np. farby uniwersalne do ścian i sufitów. Dzięki produktowi 2w1 generujemy mniej odpadów (1 wiadro farby zamiast 2), zużywamy produkt do końca i jest to zwyczajnie wygodne. Warto wybierać farby odporne na mycie, hipoalergiczne i szybkoschnące. Niektórzy producenci poszli o krok dalej i zaproponowali farby bezzapachowe. To rozwiązanie idealne w przypadku malowania sypialni. Jeżeli mamy w domu zwierzęta, dobrze wybrać farbę odporną na przetarcia. Zapobiega ona powstawaniu czarnych plan i smug na ścianie, o którą otrze się np. pies po spacerze.

Przetestuj na własnej ścianie

Wybranie odpowiedniego koloru ściany do posiadanego wnętrza nie jest łatwe. Z pomocą przychodzą próbniki. Za raptem kilka złotych możemy kupić próbnik z wymarzonym kolorem i na fragmencie własnej ściany sprawdzić efekt. Testery często mają wbudowany pędzel lub wałek. Takie rozwiązanie nie wymaga od nas kupowania dodatkowego sprzętu do przeprowadzenia testu koloru. Wystarczy wstrząsnąć, ściągnąć wieko i malować.

Innym rodzajem testowania koloru we wnętrzach jest wirtualna wizualizacja. Pobieramy aplikację na smarfon lub tablet i skanujemy swoje mieszkanie. Po kilku chwilach wizualizacja jest gotowa do edycji. Możemy testować różne kolory ścian w rozmaitych konfiguracjach, by wybrać idealne rozwiązanie.

Nieograniczona paleta kolorów

Z jednej strony producenci oferują bogaty wybór gotowych kolorów. W ofercie jest kilkadziesiąt odcieni bieli, zieleni, żółci aż po czerń. Nie dość, że same kolory są piękne, to dodatkowo noszą kreatywne nazwy. Z drugiej strony prawie wszystkie markety budowlane oferują usługę mieszania farb. Wystarczy przyjść do marketu budowlanego z własnym pomysłem lub próbką ulubionego koloru (np. bluzką). Pracownicy na miejscu dobiorą odpowiednie parametry, rodzaj wykończenia (mat/błysk), ilość, jakiej potrzebujemy i autorska farba gotowa.

fot. Malte Luk/Pexels

Napisz komentarz
Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *