Dyski zewnętrzne dla graczy – czy warto je kupować?

Dyski zewnętrzne dla graczy – czy warto je kupować?

Dyski zewnętrzne kojarzą się jako doskonały sposób na backup danych. Do czego jeszcze można je wykorzystać? Obecnie na rynku jest wiele dysków zewnętrznych dla graczy, ale czy warto je kupować? Sprawdzamy i wyjaśniamy wszystkie wątpliwości.

Dysk zewnętrzny dla graczy: HDD czy SSD?

Zarówno dyski zewnętrzne, jak i wewnętrzne niezależnie od przeznaczenia rozróżniamy na dwa podstawowe modele: HDD lub SSD. Różnią się diametralnie pod względem technologicznym oraz finansowym. 

Dyski HDD, czyli talerzowe, składają się z części ruchomych (talerzy i głowic), których zadaniem jest odczyt i zapis danych. Ich szybkość działania nie jest zaletą, dlatego, jeśli komuś zależy na szybkim kopiowaniu danych, to zdecydowanie dysk HDD nie jest do tego przeznaczony. Ale dzięki temu jest znacznie tańszy od SSD. Różnica jest naprawdę duża. Dlatego największą zaletą dysków zewnętrznych HDD jest bardzo dobry stosunek ceny do jakości. 

Z kolei dyski półprzewodnikowe (SSD) charakteryzują się niezwykle szybkim czasem przesyłania danych. Kilka sekund i kilkadziesiąt megabajtów jest skopiowanych. Dlatego zdecydowanie lepiej sprawdzą się w kwestii uruchamiania gier oraz programów. Dzięki szybkiemu działaniu bez problemu można zainstalować ulubiony tytuł na dysku SSD i uruchomić na dowolnym komputerze lub konsoli.

Dlaczego warto kupić dysk zewnętrzny SSD dla graczy?

Jest kilka powodów, dla których warto kupić dysk zewnętrzny do grania, ale dlaczego warto wydać więcej pieniędzy i zainwestować w dysk SSD? Jest kilka ważnych powodów.

Szybsze uruchamianie i działanie gier

Wybór dysku SSD, mimo że jest droższy, to zdecydowanie lepsze rozwiązanie, ponieważ każda gra zainstalowana na nim uruchomi się błyskawicznie i szybko. Nie ma żadnych spowolnień, czy opóźnień. Kilka sekund i ulubiony tytuł już działa. Oczywiście duże znaczenie mają również inne podzespoły komputera, np. procesor, czy pamięć operacyjna RAM. 

Miejsce na inne dane

Dzięki temu, że na dysku zewnętrznym są zainstalowane gry, to w pamięci konsoli, komputera lub laptopa jest miejsce na inne, ważne dane, które są czasami niezwykle istotne. Czasami ulubiona gra potrafi zajmować kilkadziesiąt gigabajtów, co dla wielu osób jest sytuacją nie do przeskoczenia, ponieważ nie mają możliwości, aby tyle GB poświęcić na grę. Zastosowanie dysku zewnętrznego rozwiązuje ten problem. 

Przenośna biblioteka gier

To jedna z podstawowych zalet zastosowanie dysku zewnętrznego dla graczy. Twój dysk może pełnić funkcję przenośnej biblioteki gier. Nie musisz zabierać ze sobą kilkudziesięciu opakowań z grami, a jedynie pobierasz cyfrowe wersje i instalujesz na dysku. Potem zabierasz go tam, gdzie chcesz, a wszystkie tytuły znajdują się w małym dysku. Podłączasz dysk i odpalasz grę, to wszystko. To takie proste i wygodne. 

Dla konsoli, komputerów i laptopów

Dyski zewnętrzne dla graczy można wykorzystywać w każdym sprzęcie służącym do grania. Nie ważne, czy jest to konsola do gier typu Xbox, czy PlayStation, a może komputer stacjonarny, a może gamingowy laptop. W każdym z tych urządzeń sprawdzi się znakomicie. 

Warto kupić?

Zdecydowanie tak! Dysk zewnętrzny dla graczy to dobra decyzja, ponieważ można na nim trzymać swój ulubiony tytuł i można z nim podróżować. Wystarczy tylko podłączyć go do sprzętu do grania i gotowe. Jest to naprawdę bardzo praktyczne rozwiązanie, dlatego graczom zdecydowanie polecamy dyski zewnętrzne, w szczególności modele SSD. 

Napisz komentarz
Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *