Content marketing a projektowanie strony. Jak SEO łączy się z UX?

Autor:
Boo
Data publikacji:
Kategoria:
Pozycjonowanie
Content marketing a projektowanie strony. Jak SEO łączy się z UX?

Tranmautritam / pexels.com

Poruszanie się we współczesnym świecie cyfrowym może nastręczać wielu kłopotów, co wynika z ciągłego rozwoju technologii, nowych wytycznych marketingowych, a także aktualizacji algorytmów wyszukiwarek. Chociaż narzędzia się zmieniają, istnieją pewne niezmiennie dobre rozwiązania. Optymalizacja oraz pozycjonowanie w połączeniu z marketingiem treści. Co warto o tym wiedzieć? Jak zaspokoić wymagania najbardziej wymagających internautów?

Trzy podstawy na dobry początek

SEO, czyli optymalizacja efektywności

Search Engine Optimization to zespół czynności pozwalających na uzyskanie większej widoczności w organicznych wynikach wyszukiwania i wysokiej pozycji rankingowej. Która firma nie chciałaby znaleźć się na pierwszych stronach gazet? Podobnie jest w sieci. Niestety tylko 25% użytkowników zagląda na drugą stronę, jeszcze mniej na kolejne. Z tego względu tak ważna jest umiejętna współpraca z algorytmami oraz robotami wyszukiwarek.

SEO jest więc pomostem pomiędzy nami, a ekranem. Dzieli się na dwa etapy. Pierwszym jest techniczna optymalizacja samej struktury strony internetowej, czyli on-page, w skład której wchodzą:

 • meta tagi,
 • przyjazny adres URL,
 • protokoły http/ https,
 • certyfikat bezpieczeństwa SSL,
 • nagłówki,
 • tytuły, śródtytuły,
 • sitemap.xml,
 • plik robots.txt,
 • linkowanie wewnętrzne,
 • responsywność i mobilność,
 • prędkość ładowania.

Następnie, mając już zapewnioną bazę, możemy pochwalić się naszą stroną, podejmując działania off-page. Przede wszystkim chodzi tutaj o zbudowanie odpowiedniego profilu link buildingu. Im więcej, wysokiej jakości linków zwrotnych, tym większa widoczność, autorytet oraz zaufanie. Z tego względu właściciele stron powinni podejmować działania związane z wpisami blogowymi, mediami społecznościowymi, materiałami sponsorowanymi, etc.

Content marketing, czyli królestwo treści

Z takim zapleczem możemy przejść do najważniejszego – treści. Marketing to sposoby działania oraz zarządzania zorientowane na rynek i klienta, wspierające sprzedaż produktów i usług. Za sprawą Internetu rozwinęła się jego nowa gałąź, czyli marketing treści, ponieważ standardowa forma reklamy przestała być wystarczająca. Czym jest więc treść w Internecie? Pierwsza myśl to artykuły i teksty, jednak mowa tutaj jeszcze o takich materiałach, jak:

 • filmy/ wideo,
 • webinary,
 • obrazy/ ilustracje,
 • komiksy,
 • e-booki,
 • raporty, wykresy, infografiki,
 • podcasty,
 • broszury,
 • wywiady,
 • white papers (opracowania specjalistyczne),
 • case study,
 • newslettery.

W skrócie można powiedzieć również, że jest to dosłownie wszystko, z czym ma styczność odbiorca. Marketing treści uzupełniany jest o strategię SEO, która dokonuje analizy oraz doboru odpowiednich słów kluczowych, zawęża grupę docelowych odbiorców, planuje strukturę strony, pozyskuje linki zewnętrzne dla zdobycia popularności oraz umocnienia wizerunku. Jest to więc strategia długofalowa polegająca na tworzeniu wysokiej jakości contentu nakierowanego na wybory konsumenckie.

Jakie korzyści można czerpać z content marketingu? Po pierwsze, większy ruch na stronie, po drugie, społeczność lokalnych odbiorców, po trzecie, autorytet, po czwarte, generowanie leadów, po piąte, lepszą widoczność w Google.

UX, czyli maksymalizacja wrażeń

Mamy już podstawy techniczne i content, co dalej? Teraz należałoby to wszystko przekazać odbiorcom w jak najbardziej przystępnej formie. Wkracza więc User Experience Design. Dlaczego jest to takie ważne? Według badań przeciętny internauta w ciągu 10 sekund podejmuje decyzję o pozostaniu na stronie. Jeśli nie spełnia ona jego oczekiwań, rezygnuje z niej, a tym samym przyczynia się do zwiększenia współczynnika odrzuceń, zmniejszenia konwersji, klikalności, a w konsekwencji – zysków.

UX skupia się więc na funkcjonalności, użyteczności oraz walorach estetycznych strony internetowej (UI, User Interface). Witryna musi mieć odpowiednio zaplanowaną nawigację, układ (menu, kategorie, przyciski, zakładki, kontakt), formę (czcionka, kolory, multimedia). Każdy z tych elementów wpływa pozytywnie na naszą ocenę nie tylko przez internautów, ale i algorytmy.

Źródło: Negative Space / pexels.com

Zrozumieć potrzeby odbiorców

Każda z wyżej opisanych podstaw uzupełnia się wzajemnie. Należy jednak pamiętać, że nie da się dogodzić wszystkim, dlatego tak ważne jest zaprojektowanie modelowych użytkowników. Kto ma być odbiorcą naszych treści i dlaczego? W tym celu powinniśmy wykorzystać zasoby Google Search Console i Google Analytics – dwóch darmowych platform, wspomagających strategie administratorów. Postaraj się więc określić płeć, wiek, wykształcenie, zawód, miejsce zamieszkania, zainteresowania internautów. Platformy Google pomogą Ci ocenić, czego szukają w sieci, jaki czas spędzają na stronie, jak na nią trafiają.

Pod kątem projektowania stron postaraj się dodatkowo:

 • planować swoje działania z wyprzedzeniem – stwórz kalendarium wpisów i listę tematów,
 • tworzyć materiały czytelne i merytoryczne,
 • tworzyć angażujące treści, warto więc wykorzystać w tym celu call to action,
 • o interesujące logo.

Nie ma się co oszukiwać, bez wartościowego contentu nie będziesz mieć szansy na stworzenie strategii SXO (SEO w połączeniu z UX). Oddziaływanie contentu to nie tylko wysokiej jakości komunikaty. Muszą być one dostosowane do interfejsu strony pod kątem wizualnym. Wystarczą trzy sekundy, aby wyrobić sobie zdanie na jakiś temat. Visual content jest więc nie mniej ważny.

Wnioski

Informacja jest obecnie największą walutą w sieci. Codziennie użytkownicy konsumują setki treści. Przypomnij sobie, które strony lubisz najbardziej i dlaczego? Poziom skuteczności swoich rozwiązań musisz najpierw przetestować na sobie, dopiero wtedy będziesz mieć szansę na dialog. Pamiętaj również, że zawsze masz otwartą drogę do współpracy z agencjami SEO oraz web designerami, którzy pomogą ziścić Twoje plany.

Udostępnij:
Ostatnie wpisy

  Twoja strona nie jest widoczna w wyszukiwarce? My wiemy jak to zmienić!
  Umów się na bezpłatną konsultację z naszym analitykiem SEO i dowiedz się, jak skutecznie pozycjonować swój biznes

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  *

  Oceń tekst
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę

   Chcesz poznać
   ofertę?
   Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
   Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
   Wyrażam zgodę na przetwarzanie powyższych danych w celu nawiązania ze mną kontaktu. Więcej w Polityce Prywatności.