Co powinno być umieszczone w audycie SEO?

Autor:
Boo
Data publikacji:
Kategoria:
Pozycjonowanie
Co powinno być umieszczone w audycie SEO?

Andrea Piacquadio / pexels.com

Jedną z głównych potrzeb małych i dużych firm jest uzyskanie widoczności w internecie. Aby to osiągnąć, doskonałym początkiem ustalenia strategii pozycjonowania jest audyt SEO. To właśnie dzięki niemu można określić, co będzie potrzebne do osiągnięcia celów dla danej witryny.

Audyt SEO — co to jest?

Audyt SEO to szczegółowa analiza różnych czynników mających wpływ na organiczne pozycjonowanie strony. Ma on na celu zdiagnozowanie problemów i ustalenie możliwości ich poprawy. Należy pamiętać, że badane są w tym przypadku nie tylko wewnętrzne elementy strony, ale również analiza innych elementów zewnętrznych, takich jak autorytet witryny czy linki zewnętrzne.

Dlaczego wykonuje się audyt SEO?

Istnieje kilka powodów, dla których konieczne może być przeprowadzenie audytu SEO. Głównym z nich jest to, że ta analiza pozwoli Ci utrzymać witrynę w dobrej kondycji.
Warto jednak pamiętać, że zachowania użytkowników i technologie stale się zmieniają, więc Twoja strona musi również stale ewoluować. Oczywiście mogą istnieć bardziej konkretne powody, dla których konieczne jest przeprowadzenie audytu SEO. Na przykład sprawdzenie, czy Twoje najważniejsze strony są widoczne dla Google, czy występują błędy 404, czy Twoje treści są interesujące dla użytkowników lub, czy działa Twoja strategia budowania linków. Ponadto niezwykle ważne jest, aby audyt SEO koncentrował się na ocenie, czy Twoja witryna robi dobre wrażenie na użytkownikach. Lub ujmując to inaczej, czy spełnia podstawowe kryteria Google.

Audyt SEO – cena?

Najtańszą opcją jest próba samodzielnego przeprowadzenia audytu SEO. W innym przypadku cena takiej usługi może być dość duża. Dziś w internecie znaleźć można wiele narzędzi, dzięki którym będziesz w stanie wykonać audyt SEO strony. Jeśli chcesz

Inną alternatywą jest zatrudnienie profesjonalnego zespołu ekspertów ds. analizy SEO, którzy staną się częścią Twojej firmy. Jeśli nie dysponujesz dużym budżetem, może to być jedna osoba, a następnie stopniowo można zwiększać ten dział.

Taka osoba będzie odpowiedzialna za przeprowadzenie audytu, a później za wprowadzenie tych zmian, ustalonych na podstawie wyników wspomnianego audytu. Możesz także zaufać wyspecjalizowanej agencji SEO, która przeprowadzi audyt Twojej witryny. Być może ta opcja będzie dla Ciebie najodpowiedniejsza, ponieważ inne wymagać mogą większego budżetu lub utrzymania pracowników.

Źródło: Anna Nekrashevich / pexels.com

Audyt SEO — jak zrobić?

Jeśli wiesz już, czym jest audyt SEO, przejdźmy do naprawdę ważnej rzeczy, czyli jak przeprowadzić go skutecznie. Dzięki temu upewnisz się, nad czym warto popracować w kontekście pozycjonowania Twojej strony internetowej. Wiedza o tym, jak przeprowadzić audyt SEO, pomoże Ci zadbać o uzyskanie lepszej pozycji witryny.

1. Sprawdź, czy odpowiednie strony mogą być przeszukiwane i indeksowane

Upewnij się, że najważniejsze adresy URL Twojej witryny mogą być wyszukiwane i indeksowane, w związku z czym będą pojawiać się w wynikach Google. Jest to szczegół, który w wielu przypadkach może umknąć, natomiast dowiesz się dzięki niemu, czy Twoje strony są widoczne, czy nie. Aby to sprawdzić, wystarczy, że skorzystasz z narzędzi, takich, jak Google Search Console. Jeśli Twoja witryna ma mniej niż 500 stron, możesz wpisać w Google „site:[twojawitryna]”, aby zobaczyć, które strony Twojej witryny są zaindeksowane.

Pamiętaj, że bot Google ma ograniczoną możliwość indeksowania, więc poinformuj go, które strony chcesz indeksować.

2. Sprawdź szybkość ładowania i dostosowanie treści do urządzeń mobilnych

Ponad 50% wyszukiwań odbywa się z urządzeń mobilnych. Oznacza to, że jeśli Twoja witryna nie jest zoptymalizowana pod kątem tych urządzeń, prawdopodobnie Google nie pokaże jej wśród pierwszych wyników. Z drugiej strony, jeśli strona ładuje się dłużej niż 3 sekundy, użytkownik może opuścić witrynę, zanim zobaczy treści. Warto zatem skorzystać z narzędzia o nazwie PageSpeed ​​Insights, aby dowiedzieć się, jak możesz poprawić szybkość działania swojej witryny.

3. Przestudiuj architekturę swojej strony internetowej

Dobrze zaprojektowana architektura przyczyni się do lepszego indeksowania Twojej witryny. W tym celu należy uwzględnić zarówno doświadczenia użytkownika, jak i zadbać o linkowanie wewnętrzne. Przejrzysta organizacja poprawi nawigację w Twojej witrynie i pozwoli użytkownikowi znaleźć to, czego potrzebuje. Ważne jest, aby sprawdzić kody stanu swoich adresów URL (możesz użyć między innymi narzędzi takich jak Ahrefs, Screaming Frog lub Botify). Kod stanu to standardowa odpowiedź dostarczana przez serwer na żądanie dowolnego klienta. Ideałem jest otrzymanie kodu 200, ponieważ oznacza on, że żądanie zostało przetworzone poprawnie i można na nie bezproblemowo odpowiedzieć. Jeśli jednak strona już nie istnieje, zwróci kod 404. Ważne jest, aby w tych przypadkach generowane było stałe (301) lub tymczasowe (302) przekierowanie, w zależności od przypadku. Nauka o kodach statusu HTML poprawi zarówno wrażenia użytkownika, jak i SEO.

4. Oceń swoje treści i ich widoczność organiczną

Wyszukiwarki zawsze wyżej punktują te witryny, które są dobrze odbierane przez użytkowników. Dlatego ważne jest, aby ocenić oferowane przez Twoją stronę treści. Czy są zoptymalizowane pod kątem potrzeb Twoich odbiorców? Czy odpowiadają na ich pytania? Czy informacje są aktualne i istotne? Upewnij się, że aktualizujesz udostępniane przez siebie statystyki, dane i linki, dzięki czemu informacje na Twojej stronie nie staną się przestarzałe. Pamiętaj, że zawartość Twojej strony internetowej jest jej „duszą”. Bez tekstów, zdjęć, filmów czy infografik pozostałaby tylko cyfrowa pustka. Dlatego ważne jest, aby treść znajdująca się na Twoich stronach internetowych, niosła wartość dla użytkowników, niezależnie od tego, czy znajduje się na stronie produktu, na stronie głównej czy na Twoim blogu.

Kolejnym ważnym aspektem jest struktura treści. Pierwotnie wyszukiwarki przywiązywały dużą wagę do słów kluczowych jeśli chodzi o ranking stron w SERP. Dziś, chociaż słowa kluczowe są nadal bardzo ważne, zmiany w algorytmie Google sprawiły, że bardzo ważne jest badanie słów kluczowych powiązanych z danymi zestawami tematycznymi.

Na przykład, jeśli masz witrynę poświęconą psychologii, możesz zdefiniować agorafobię jako temat i pracować nad podtematami, takimi jak leczenie, objawy, przyczyny lub sposoby ich przezwyciężenia. Ocena treści z tej perspektywy pozwoli Ci lepiej zorganizować witrynę, poprawić SEO i znaleźć nowe możliwości treści. Aby dowiedzieć się, czy słowa kluczowe, które wybrałeś dla swoich tematów, zadziałają, możesz skorzystać z narzędzi, takich jak Ahrefs, SEMrush, lub SEOquake.

5. Oceń, czy przyciągasz odpowiednich odbiorców

Jeśli zauważasz, że masz wiele wizyt na swojej stronie, ale liczba działań w samej witrynie jest raczej niska (na przykład nikt nie odwiedza Twojej strony z ofertą lub nie prosi o wycenę usługi, wersję demo itp.), możliwe, że nie przyciągasz właściwych odbiorców lub że nie prowadzisz ich w odpowiedni sposób do podejmowania działań, na których Ci zależy.

6. Przeanalizuj swoją konkurencję

Znasz powiedzenie, że przyjaciół należy trzymać blisko, ale wrogów jeszcze bliżej?

Zastosowanie tego w marketingu cyfrowym oznacza, że ​​musisz przeprowadzić analizę konkurencji. W ten sposób będziesz mógł dokładnie ją poznać i wiedzieć, z czym się zmagasz. Firma, z którą konkurujesz w swojej okolicy, nie musi być tą, z którą rywalizujesz, aby osiągnąć pierwsze wyniki Google.

Oto szereg czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas badania konkurencji SEO:

Przyjrzyj się słowom kluczowym i różnym tematom, nad którymi pracuje Twoja konkurencja. Możesz w tym celu użyć narzędzia Ahrefs, aby wykryć słowa kluczowe, dla których Twoja witryna nie ma jeszcze pozycji w rankingu. Powinieneś również sprawdzić, jaką strategię budowania linków stosuje Twoja konkurencja. Tu ponownie polecamy narzędzie Ahrefs, ale i SEMrush, czy Majestic SEO. Innym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, są fragmenty stron Twojej konkurencji, które wyszukiwarka Google wybrała, w celu pokazania nad innymi wynikami wyszukiwania. Takie fragmenty zwykle idealnie pasują do intencji wyszukiwania. Ze względu na swoją strategiczną pozycję opisywany fragment otrzymuje dużą liczbę kliknięć, dlatego ważne jest, aby przestudiować, jak osiągnąć podobny wynik.

7. Wykonaj analizę SEO czynników poza stroną

Off-site SEO odnosi się do wszystkich zewnętrznych czynników, które wpływają na Twoją pozycję w SERP. Istotną częścią tej analizy będzie przyjrzenie się linkom zwrotnym do Twojej witryny, a także znalezienie możliwości pozyskania nowych linków.

Czy Twoja firma potrzebuję audytu SEO?

SEO audyt nie powinien być działaniem jednorazowym, ale czymś, co jest wykonywane regularnie. Dzięki temu Twoja strona zawsze będzie dobrze zoptymalizowana. Możesz oferować niesamowity produkt i mieć najlepszą obsługę klienta, ale Twoja strategia marketingowa nie może opierać się głównie na przekazie ustnym. Bycie widocznym w Google lub jakiejkolwiek innej wyszukiwarce jest dziś niezbędne, aby sprzedawać dowolne produkty lub usługi.

Podsumowanie i wniosek

Podsumowując, w tym artykule podkreśliliśmy, jak ważny jest audyt SEO w pozycjonowaniu stron internetowych. Przypominamy jednak, że audyt SEO to dopiero pierwszy krok do opracowania dobrej strategii SEO. Pamiętaj też, że musisz być na bieżąco z najnowszymi trendami i algorytmami Google oraz często aktualizować swoją witrynę.

Udostępnij:
Ostatnie wpisy

  Twoja strona nie jest widoczna w wyszukiwarce? My wiemy jak to zmienić!
  Umów się na bezpłatną konsultację z naszym analitykiem SEO i dowiedz się, jak skutecznie pozycjonować swój biznes

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  *

  Oceń tekst
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę

   Chcesz poznać
   ofertę?
   Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
   Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
   Wyrażam zgodę na przetwarzanie powyższych danych w celu nawiązania ze mną kontaktu. Więcej w Polityce Prywatności.