Masz wiele znamion i pieprzyków? Koniecznie zbadaj je po wakacjach!

Masz wiele znamion i pieprzyków? Koniecznie zbadaj je po wakacjach!

Badania naukowców wykazują, że coraz więcej przypadków czerniaka, najbardziej śmiertelnej formy raka skóry, wywodzi się z nowo powstałych plam na skórze. Mogą to być pieprzyki, rany lub inne, często niepozorne plamy. Dlatego tak ważne jest ich dokładne zbadanie po okresie wakacyjnym.

Zadbaj o skórę po lecie!

Niefortunna prawda jest taka, że ​​każdy z nas może zachorować na raka skóry. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że jest to jeden z najczęściej występujących rodzajów nowotworu diagnozowanych nie tylko w Europie, ale i na świecie. Dobra wiadomość jest taka, że jest on równocześnie jednym z łatwiejszych do przeżycia, ale tutaj – podobnie jak w innych przypadkach – kluczową rolę odgrywa czas jego wykrycia.

Rak skóry a pieprzyki

W Polsce nadal większość ludzi ma raczej jasną karnację i wielu z nas posiada na ciele liczne pieprzyki, plamki czy znamiona, których co roku przybywa. Czym tak naprawdę są?

Są to twory zbudowane z komórek zwanych melanocytami. Melanocyty wytwarzają pigment zwany melaniną i są równomiernie rozprowadzane w skórze, nadają jej naturalny kolor. Kiedy melanocyty tworzą skupisko, jest ono widoczne na skórze w formie pieprzyka. Mogą występować w wielu kolorach, rozmiarach i kształtach. Zwykle ich ilość zależy od naszego uposażenia genetycznego, ale są pewne czynniki sprzyjające ich namnażaniu. Głównym powodem ich pojawiania się jest ekspozycja na światło słoneczne. Chociaż ich obecność to nic złego (ba, często wręcz dodaje uroku) i nie oznacza, że będziemy skazani na raka skóry, najnowsze badania dermatologów i naukowców zajmujących się nowotworami skóry wykazały, że ponad 71% chorób rozwija się z nowych znamion. Dlatego też tak istotne jest okresowe badanie skóry, najlepiej w miesiącach powakacyjnych. 

ABCDE zdrowej skóry

Kiedy już zdecydujemy się na badanie pieprzyków u dermatologa, zapewne przeprowadzi on tzw. test ABCDE z użyciem dermatoskopu, czyli specjalnego szkła powiększającego, umożliwiającego bardzo dokładną obserwację i analizę struktur barwnikowych oglądanych znamion, pieprzyków, przebarwień skóry czy plam. Test ABCDE swoją nazwę wziął stąd, że każda litera oznacza inne kryterium, które jest kluczowe przy sprawdzaniu i ocenianiu znamion pod kątem nieprawidłowości skóry.

„A” oznacza asymetrię. Jeśli pieprzyk jest asymetryczny, czyli gdy obie jego połówki znacząco się od siebie różnią, może to być sygnał ostrzegawczy raka skóry.

„B” oznacza granicę (z ang. border), co mówi o tym, że złośliwe pieprzyki mogą mieć nierówne lub ząbkowane granice.

„C” oznacza kolor (z ang. color). Najczęściej jest tak, że łagodne pieprzyki są jednokolorowe, więc jeśli mamy znamię, które jest wielokolorowe, może to być znak ostrzegawczy.

„D” oznacza średnicę (z ang. diameter), ponieważ złośliwe pieprzyki zwykle mają większą średnicę niż te nieszkodliwe.

Z kolei „E” oznacza ewolucję lub zmianę w czasie pod kątem wielkości, kształtu, koloru lub objawów, takich jak swędzenie, krwawienie lub ból pieprzyka.

Mimo że nowe zmiany nie od razu stanowią zagrożenie, w przyszłości mogą rozwinąć się z nich poważne problemy dla naszego zdrowia. Należy zatem świadomie przyglądać się swojej skórze i śledzić pojawiające się na niej nowe „ozdoby” oraz monitorować ich zmiany w rozmiarze, kolorze, stwardnieniu, swędzeniu lub krwawieniu.

Napisz komentarz
Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *