Audyt UX strony internetowej

  Twoja strona nie jest widoczna w wyszukiwarce? My wiemy jak to zmienić!
  Umów się na bezpłatną konsultację z naszym analitykiem SEO i dowiedz się, jak skutecznie pozycjonować swój biznes

  Jeśli prowadzisz swoją działalność w sieci, warto abyś zainteresował się audytem UX strony internetowej. Jest to podstawa, jeśli chcesz wprowadzić na stronie zmiany pod kątem użyteczności dla użytkowników. Audyt użyteczności strony umożliwi wykrycie obszarów, które sprawiają problemy i wymagają naprawy. Dzięki niemu dowiesz się, co zrobić, aby użytkownicy chętnie powracali na stronę i wykonywali oczekiwane przez Ciebie działania. Warto podkreślić, że działania pozycjonerskie i działalność w mediach społecznościowych to za mało, aby zdobyć nowych i lojalnych klientów. Co prawda, pozycja w rankingu dzięki tym działaniom poszybuje do góry, ale przecież nie tylko o to nam chodzi. Bardzo ważne są też wrażenia użytkownika i jego komfort podczas korzystania ze strony WWW. Aby wiedzieć, co należy poprawić, aby konwersja wzrosła, konieczny jest audyt UX. Czym jest i na czym polega? Czytaj dalej.

  Czym jest audyt UX?

  Zastanawiasz się, na czym polega audyt UX i czym dokładnie jest? Audyt ekspercki UX to dokładna ocena strony internetowej lub aplikacji pod kątem spełniania przez nią oczekiwań i potrzeb użytkowników. Aby prawidłowo przeprowadzić audyt UX, należy znać preferencje i przyzwyczajenia potencjalnych klientów. Audyt strony WWW bierze pod uwagę jej użyteczność, emocje, jakie towarzyszą użytkownikom podczas korzystania z witryny oraz wrażenia zmysłowe. Audyt strony internetowej jest dość skomplikowany, ale przynosi wiele korzyści, m.in:

  • umożliwia poznanie słabych i mocnych stron witryny,
  • wskazuje wszelkie błędy, które znajdują się na stronie i powstrzymują użytkowników przed dokonaniem konwersji,
  • wskazuje sposoby naprawy tych błędów, aby skuteczność witryny wzrosła.

  Co to jest UX?

  UX (z ang. user experience) to suma doświadczeń użytkowników podczas korzystania ze strony WWW. To wrażenia i emocje, które im towarzyszą. Dotyczą najczęściej aplikacji i stron internetowych, ale to także wrażenia z korzystania z fizycznych produktów. User experience to bardzo ważny element stron WWW. Strony, które zbudowane są na bazie doświadczeń użytkowników, mają przejrzystą strukturę i formę komunikacji oraz łatwą dla odbiorcy nawigację.

  Co bierze pod uwagę UX design?

  Dobrze przygotowana pod kątem UX strona internetowa, będzie miała niski współczynnik odrzuceń, co automatycznie przełoży się na większą konwersję. Należy podkreślić, że UX bardzo pozytywnie wpływa na pozycjonowanie i wskaźniki Google Core Web Vitals. Co dokładnie bierze pod uwagę UX design?

  • wygląd strony (jej kolorystykę i ogólny design),
  • interfejs użytkownika (menu, zakładki),
  • architekturę treści (teksty oraz linki),
  • użyteczność,
  • interakcje (animacje, ruch na stronie).

  Kto powinien przeprowadzić analizę użyteczności strony internetowej?

  Audyt UX przeprowadzany powinien być przez doświadczonego specjalistę w dziedzinie UX. Dzięki temu będzie on rzetelny i przyniesie wiele cennych informacji. Jest to dość skomplikowane zadanie i wymaga wielu umiejętności oraz wiedzy chociażby z zakresu heurystyki Nielsena. Doświadczony specjalista posiadający wiedzę zarówno w zakresie UX, jak i SEO przygotuje szczegółowy raport, który dostarczy wielu ważnych informacji i będzie zawierał wszystkie wnioski z przeprowadzonego audytu.

  Użyteczna strona internetowa, czyli jaka?

  Użyteczne strony WWW to takie, na których użytkownicy znajdą wszystkie interesujące ich informacje lub produkty czy usługi (w przypadku sklepów internetowych). Jeśli witryna jest intuicyjna, jest większa szansa na konwersję, ponieważ użytkownicy bez większych problemów mogą na niej zrealizować swój cel.

  Dlaczego audyt UX jest ważny?

  W dzisiejszym świecie użytkownicy są bardzo wymagający. Wysoka jakość jest dla nich niezwykle ważna na każdym szczeblu. To właśnie dlatego audyt UX strony i sklepu internetowego jest tak ważny. Właściciele stron internetowych powinni regularnie sprawdzać, czy strona spełnia wymagania użytkowników i zachęca ich do wykonania na niej określonych czynności. Audyt UX umożliwia spojrzenie na stronę lub sklep z innej perspektywy i zauważenie błędów, na które wcześniej nie zwróciłeś zapewne uwagi.

  Metody sprawdzania strony pod kątem UX

  Skuteczny audyt użyteczności musi być dobrze zaplanowany i dopasowany do specyfiki danej strony, celów przedsiębiorstwa oraz grupy docelowej. Specjaliści, opierając się na swoim doświadczeniu, korzystają z różnych metod badawczych i dokonują specjalistycznej analizy. Niżej przedstawiamy kilka z nich:

  Analiza heurystyczna

  To sprawdzenie serwisu internetowego na podstawie zasad ustalonych wcześniej przez ekspertów. Najczęściej wykorzystuje się do tego 10 heurystyk użyteczności Nielsena i Molicha, 8 złotych zasad Schneidermana oraz reguły poznawcze Gerhardt-Powalsa. Weryfikowanie serwisu pod kątem użyteczności za pomocą analizy heurystycznej polega na przeglądaniu każdej podstrony i sekcji, sprawdzaniu wykorzystanych rozwiązań i wypisywaniu wszystkich znalezionych błędów. Eksperci sprawdzają czy architektura informacji na stronie została zaplanowana tak, aby doprowadzić użytkowników do konwersji.

  Wędrówka poznawcza

  Wędrówka poznawcza (z ang. cognitive walkthtrough) to testowanie przez specjalistę przeprowadzającego audyt UX kilku prawdopodobnych scenariuszy wędrówki klienta. Specjalista kierując się nimi, porusza się po serwisie i sprawdza każdy możliwy aspekt. W tej metodzie zakłada się, że nowy użytkownik poznaje serwis poprzez testowanie go metodą prób i błędów. Rolą osoby przeprowadzającej audyt UX jest zatem postawienie się na miejscu nowego użytkownika i przejście ścieżki, jaką prawdopodobnie szedłby internauta chcący dokonać konwersji.

  Lista kontrolna

  Polega na sprawdzeniu strony pod kątem UX, na podstawie szczegółowej listy warunków, jakie powinna spełniać każda strona internetowa czy aplikacja, aby można było powiedzieć, że jest użyteczna.

  Podział błędów UX na stronie

  Każdy audyt powinien zakończyć się przygotowaniem szczegółowego raportu, który zawierać będzie zbiór popełnianych błędów, które wymagają naprawy. Wyróżnia się:

  Błędy krytyczne

  Mają największy wpływ na funkcjonowanie strony oraz wrażenia i decyzje użytkowników. Wymagają one natychmiastowej naprawy.

  Błędy średnie

  Mają wpływ na wrażenia użytkownika, jednak nie są tak poważne, aby utrudniały np. dokonanie zakupu w sklepie internetowym. Wymagają naprawy, ale nie jest to tak pilne zadanie jak w przypadku błędów krytycznych.

  Błędy podstawowe

  To drobne nieprawidłowości wykrywane podczas audytu UX, które nie mają znaczącego wpływu na funkcjonowanie strony, jednak warto usunąć je w wolnej chwili.

  Można też czasem spotkać się z podziałem błędów na stronie ze względu na typ, m.in. wizualne czy logiczne. Dzięki takiemu podziałowi wdrażanie zmian jest jeszcze sprawniejsze.

  Co sprawdza audyt UX?

  Skuteczny audyt UX strony internetowej lub sklepu powinien sprawdzać przede wszystkim:

  Pierwsze wrażenie użytkownika i jasność przekazu

  Ten czynnik decyduje o tym, czy użytkownik pozostanie dłużej na stronie, czy jednak zrezygnuje z wizyty. Warto w tym miejscu odpowiedzieć na kilka pytań:

  • Jak wygląda strona główna?
  • Czy witryna zachęca do pozostania i dokonania akcji?
  • Czy szata graficzna jest atrakcyjna?
  • Czy strona wygląda profesjonalnie?
  • Czy najważniejsze informacje są łatwo dostępne?
  • Czy treści na stronie są czytelne i odpowiednio sformatowane?

  Nawigacja strony

  Użytkownik powinien w łatwy sposób przemieszczać się po serwisie, między podstronami i poszczególnymi sekcjami. Sklep internetowy powinien mieć jasny i czytelny podział na kategorie i produkty, a także umożliwiać dodatkowe filtrowanie.

  Wartość merytoryczna treści

  Aby content stał się skutecznym narzędziem marketingowym, musi być wartościowy, unikalny i interesujący.

  Wypełnianie formularzy i innych zadań na stronie

  Przez długi i skomplikowany formularz lub np. konieczność rejestracji przy zakupie potencjalni klienci rezygnują i porzucają koszyk. Audyt UX sprawdza, czy wszystkie zadania na stronie są łatwe, maksymalnie uproszczone i nie zajmują zbyt wiele czasu.

  Szybkość ładowania strony i responsywność

  Odwiedzający nie powinni czekać na załadowanie zawartości strony dłużej niż 3 sekundy – im dłuższy czas, tym większe prawdopodobieństwo, że strona zostanie porzucona bez dokonania żadnej akcji. Responsywność natomiast to w obecnych czasach absolutna konieczność, z racji tego, że większość użytkowników Internetu korzysta z urządzeń mobilnych.

  Bezpieczeństwo

  Specjaliści sprawdzają prawidłowość wdrożenia certyfikatu SSL.

  Z jakich narzędzi warto korzystać podczas analizy użyteczności strony?

  Podczas audytu warto korzystać z narzędzi, które usprawnią testowanie funkcjonalności strony. Przedstawiamy poniżej kilka możliwości:

  Analiza eye tracking i map ciepła

  Jest to analiza ruchu gałek ocznych i ruchu kursora. Jest to jedna z najmniej inwazyjnych metod badania zachowań użytkowników. W niektórych przypadkach użytkownik nawet nie wie, że jego zachowanie podlega ocena, co umożliwia wyłapanie wszystkich problemowych miejsc na stronie. Mapy ciepła wskazują elementy w witrynie, które wzbudzają największe zainteresowanie. Wykorzystuje się je najczęściej podczas optymalizacji konwersji.

  Badania ankietowe

  Za pomocą ankiet eksperci UX zapoznają się z opiniami użytkowników na temat strony – jej nawigacji i intuicyjności. Metoda ta jest często wykorzystywana na samym początku analizy UX, ponieważ jest bardzo pomocna w generowaniu pomysłów.

  CARD SORTING

  Dzięki tej metodzie specjaliści są w stanie określić jak użytkownicy oceniają hierarchię elementów na stronie WWW. Metodę tę najczęściej wykorzystuje się na samym początku projektowania struktury serwisu.

  Niemoderowane testy użyteczności

  Dzięki testom wykonywanym bez udziału moderatora użytkownicy zachowują się bardziej naturalnie, ponieważ nie czują na sobie presji. Podczas badania nagrywany jest sposób poruszania się użytkowników po stronie oraz ich mimika. Jest to możliwe dzięki specjalnym programom do nagrywania i kamerom.

  Moderowane testy użyteczności

  Polegają na badaniu użyteczności strony pod okiem moderatora. Użytkownicy mają za zadanie wykonać konkretną czynność na stronie. Plusem tej metody jest to, że moderator jest cały czas obecny i na bieżąco może dopytywać uczestników testu o błędy, które napotkali na stronie oraz doświadczenia, jakie im podczas tego towarzyszą.

  Paper prototyping

  Paper prototyping to tworzenie papierowych makiet interfejsu strony oraz ich dokładne omawianie z użytkownikami. Przeniesienie struktury na papier jest pomocne w identyfikowaniu wszelkich błędów. Użytkownicy dzielą się swoimi uwagami i wskazują na elementy, które klikaliby na stronie najczęściej. Warto podkreślić, że jest to dość czasochłonna metoda.

  Jak wygląda audyt UX strony internetowej?

  Należy tutaj podkreślić, że sklep internetowy różni się od zwykłej strony WWW między innymi przeznaczeniem. Strona internetowa to miejsce, w którym firma może się zaprezentować, natomiast sklepy internetowe to przestrzeń, w której użytkownicy mogą dokonać zakupu różnego rodzaju produktów czy też usług. Audyt strony jest mniej skomplikowany i zazwyczaj trwa krócej niż w przypadku sklepu. Pierwszym krokiem jest przeprowadzenie wywiadu przez eksperta UX, który dzięki temu pozna cele biznesowe i grupę docelową firmy. Ekspert powinien otrzymać wszystkie niezbędne informacje, aby przeprowadzić dokładną analizę witryny. W drugiej kolejności specjalista rozpoczyna proces badania pod kątem celów biznesowych i grupy docelowej. To w tym momencie wykorzystywane są metody, techniki, wymienione wyżej elementy i narzędzia. To właśnie na tym etapie wykrywane są wszelkie błędy, które należy zlikwidować. Kolejnym etapem jest sporządzenie raportu z podziałem na błędy znajdujące się na stronie. Ostatnim etapem audytu strony internetowej jest omówienie jego wyników oraz wdrożenie działań, które umożliwią usunięcie wszystkich błędów, a co za tym idzie – pozyskanie nowych, zadowolonych klientów.

  Czy audyt UX strony internetowej jest potrzebny?

  Jeśli chcesz zwiększyć widoczność swojej strony w sieci i dokonać analizy jej stanu, to audyt UX jest konieczny. Strona nieprzyjazna dla użytkowników, nie ma dla nich wartości, a więc nie rozwija biznesu i nie generuje zysków dla firmy.

  Co bada audyt UX strony?

  Audyt ux strony WWW bada przede wszystkim:

  • intuicyjność nawigacji,
  • wiarygodność informacji zawartych na stronie,
  • estetykę strony,
  • bezpieczeństwo domeny,
  • atrakcyjność treści,
  • responsywność,
  • działanie wszystkich podstron.

  Jak wygląda audyt UX sklepu internetowego?

  Audyt użyteczności sklepu internetowego to analiza, która ma ocenić wygodę korzystania z platformy. Jest to dość skomplikowany proces. Ile trwa? Wszystko zależy od tego, jak bardzo rozbudowany jest sklep i ile produktów oferuje. Sam sposób przeprowadzenia takiego audytu nie różni się bardzo od audytu zwykłej strony WWW. W pierwszej kolejności specjalista powinien przeprowadzić szczegółową rozmowę z klientem, a następnie przejść do dokładnej analizy. Audyt sklepu internetowego polega na analizie jego poszczególnych sekcji. Brane są pod uwagę wszystkie elementy, które wpływają na jakość jego użytkowania. Oceniany jest tutaj również sam proces zakupowy. Jeśli mamy sporo wejść, ale z jakiegoś powodu potencjalni klienci rezygnują z dokonania finalizacji zakupu i porzucają koszyki, to audyt UX jest koniecznością. Dobrze przeprowadzona analiza wpływa na wielkość sprzedaży w sklepie.

  Co zawiera audyt UX sklepu internetowego?

  W przypadku sklepów internetowych podczas audytu ux brane są pod uwagę następujące elementy:

  • zawartość formularzy na stronie,
  • szybkość ładowania się strony,
  • proces zakupowy o którym wspominaliśmy wyżej,
  • umiejscowienie przycisków w witrynie,
  • nawigacja strony (przede wszystkim analizowane jest to, czy nawigacja jest intuicyjna, łatwa w nawigacji dla użytkowników),
  • responsywność strony – to, czy dopasowana jest również do urządzeń mobilnych.

  Największe błędy UX na stronie i w sklepie internetowym

  Na stronach i sklepach internetowych pojawia się często wiele niedociągnięć, które negatywnie wpływają na wrażenia użytkowników. Oto najczęstsze błędy, których należy unikać.

  Skomplikowane i obszerne formularze

  Zarówno na stronach WWW, jak i w sklepach internetowych można spotkać skomplikowane formularze, składające się z wielu pól – ten błąd bardzo często wykrywany jest podczas audytu UX. Warto podkreślić, że właśnie przez to użytkownicy często rezygnują ze złożenia zamówienia w przypadku sklepu internetowego. Użyteczny formularz to taki, który składa się tylko z niezbędnych liczby pól do wypełnienia, które są konieczne do wykonania konkretnej czynności na stronie. Warto pomyśleć o polach z podpowiedziami, np. z nazwami miejscowości. Im prostsze formularze, tym większa szansa na konwersję.

  Brak opcji filtrowania produktów

  Użytkownicy powinni mieć opcję filtrowania produktów po ich cenie, kolorze, czy wymiarach. Dlatego tak ważna jest opcja filtrowania i sortowania produktów w sklepie. Filtry powinny działać tak, aby użytkownik mógł zaznaczyć kilka wariantów tej samej cechy.

  Nieczytelne treści

  Właściciele serwisów internetowych, którzy nie dbają o czytelne treści, nie mają szans zadowolić użytkowników, a także znaleźć się na samym szczycie w rankingu Google. Należy też tutaj wspomnieć o zbyt krótkich opisach usług czy produktów. Brak wszystkich informacji rodzi ryzyko, że potencjalny klient poszuka tych informacji w innym sklepie internetowym i tam dokona finalizacji zakupu. Treści na stronie powinny odpowiadać na wszystkie pytania użytkowników. Jest duża szansa na to, że przekona ich to do wykonania konwersji.

  Brak bezpieczeństwa

  Brak certyfikatu SSL, zwłaszcza w sklepie internetowym, to poważny, jednak często spotykany błąd.

  Brak wygody w poruszaniu się po stronie

  Słaba nawigacja i nieintuicyjne nazewnictwo utrudniają użytkownikom poruszanie się po stronie i wykonanie zamierzonego zadania. W konsekwencji nie wie on, co znajdzie pod danym adresem i nie może poradzić sobie ze znalezieniem interesujących go sekcji.

  Wolno ładująca się strona

  Wolno ładująca się zawartość to duży minus serwisu internetowego, dlatego brak dbałości o ten aspekt odbije się na pozycji strony i zadowoleniu użytkowników. Strony takie odstraszają użytkowników i prowadzą do wysokiego wskaźnika odrzuceń.

  Brak mobilnej wersji

  Brak takiej wersji to duży błąd, ponieważ coraz więcej użytkowników dokonuje różnych operacji za pośrednictwem smartfona. Dotyczy to zarówno stron, jak i sklepów internetowych. Przyciski call to action powinny być duże, aby łatwo było je kliknąć.

  Skomplikowana nawigacja

  Jeśli użytkownik będzie miał utrudniony dostęp do wszystkich funkcji stron, to po prostu ją opuści, dlatego tak ważne jest, aby nawigacja była dobrze przemyślana.

  Brak możliwości dodania produktów do koszyka

  Ten błąd dotyczy oczywiście sklepów internetowych. Jeśli pominiemy ten element, klient nie będzie mógł dodać produktu do koszyka. Zdarza się to zazwyczaj w przypadku nowych sklepów.

  Brak szczegółowych informacji dotyczących realizacji zamówienia

  Współcześni konsumenci dokonują świadomych zakupów. Dlatego tak ważne są dla nich wszystkie informacje na stronie sklepu dotyczące możliwości dostawy, płatności czy czasu realizacji zamówienia. Takie informacje powinny znajdować się w widocznym miejscu, aby każdy bez problemu mógł do nich dotrzeć.

  Korzyści z przeprowadzenia audytu UX

  Dość spore koszty usługi są zdecydowanie adekwatne do korzyści, jakie wynikają z przeprowadzenia szczegółowej analizy UX. Niżej przedstawiamy korzyści, jakie niesie za sobą ten proces.

  Czy serwis internetowy jest dopasowany do grupy docelowej?

  Audyt UX pomoże sprawdzić, czy wszystkie rozwiązania na stronie pasują do wieku, płci, zainteresowań i potrzeb odbiorców. Jest to podstawa do tego, aby wrażenie użytkowników po odwiedzeniu strony były pozytywne.

  Czy rozwiązania wykorzystane na stronie zachęcają do konwersji i ponownej wizyty?

  Sklep internetowy służy do prowadzenia sprzedaży i w tym przypadku najbardziej pożądaną akcją będzie właśnie dokonanie zakupu. Zwykła strona WWW jest zazwyczaj wizytówką firmy, jednak nie oznacza to, że nie może ona generować konwersji. Audyt pomaga sprawdzić, czy rozwiązania stosowane w obrębie witryny zachęcają użytkowników do podjęcia pożądanych z punktu widzenia firmy akcji, a także do ponownej wizyty.

  Jakie błędy trzeba wyeliminować, aby strona była wartościowa dla użytkowników i wyszukiwarki?

  Audyt ekspercki UX analizuje stronę i nazywa wszelkie błędy, które należy wyeliminować, aby stała się ona wartościowa zarówno dla odwiedzających, jak i dla botów indeksujących.

  Dlaczego użytkownicy porzucają koszyk lub zatrzymują się na innym etapie ścieżki zakupowej?

  Prawdopodobnie użytkownik odwiedza stronę, jednak coś negatywnie wpływa na jego wrażenia i zniechęca go do dokończenia akcji.

  Co można zrobić, aby wykorzystać pełny potencjał serwisu internetowego?

  Audyt pod kątem wrażeń użytkownika pozwoli Ci sprawdzić, czy możesz zrobić coś, aby w jeszcze większym stopniu odpowiadać na wszystkie potrzeby użytkowników i czerpać z tego zyski.

  Co jeszcze możesz zyskać za pośrednictwem audytu UX sklepu internetowego?

  Podsumowując, dzięki audytowi uzyskasz:

  • funkcjonalną stronę,
  • większy współczynnik konwersji,
  • zdecydowanie mniej porzuconych koszyków.

  Co po audycie?

  Po wykonanym audycie przychodzi czas na wprowadzenie niezbędnych zmian. Następnie należy przeprowadzić kolejne testy użyteczności strony, które ocenią skuteczność wprowadzonych zmian. O czym dokładnie mowa?

  Makiety ux

  Przygotowuje się je na podstawie zebranych danych i wyciągniętych wniosków. Makiety prezentują elementy, które wymagają usprawnienia na stronie.

  Testy a/b

  Za ich pomocą można ocenić skuteczność zaproponowanych zmian. Polegają one na tym, że jednej grupie użytkowników pojawia się jedna wersja strony a drugiej grupie druga wersja. Najlepiej jeśli obie wersje różnią się tylko jednym elementem. Łatwiej wtedy ocenić, która wersja gwarantuje większą konwersję.

  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 - Liczba ocen: 1
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę

   Chcesz poznać
   ofertę?
   Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
   Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
   Wyrażam zgodę na przetwarzanie powyższych danych w celu nawiązania ze mną kontaktu. Więcej w Polityce Prywatności.