Agencje marketingowe na celowniku firm produkcyjnych: pytania, które rozwiążą każdy dylemat

Autor:
Boo
Data publikacji:
Kategoria:
Pozycjonowanie
Agencje marketingowe na celowniku firm produkcyjnych: pytania, które rozwiążą każdy dylemat

Ivan Samkov / pexels.com

Wybór agencji z obszaru marketingu to nie lada wyzwanie dla poszczególnych przedsiębiorców zajmujących się branżą produkcyjną. Każda decyzja niesie za sobą pewne konsekwencje, dlatego nie można bagatelizować dogłębnej analizy dostępnych opcji. Musisz znać odpowiedź na kilka, a nawet kilkanaście pytań, aby ze 100% pewnością dokonać wyboru. W końcu nawiązanie relacji z zespołem ekspertów decyduje o sukcesie prowadzonej działalności bądź sromotnej klęsce.

W artykule podpowiadamy, jakie kwestie warto poruszyć, przymierzając się do zawarcia umowy z firmą marketingową. Jak mówi stare porzekadło: “Kto pyta, nie błądzi”.

Firma marketingowa w ogniu pytań

Zdajemy sobie sprawę, że dla początkujących przedsiębiorców w świecie e-biznesu większość marketingowych terminów może brzmieć jak zlepek czarodziejskich zaklęć. Dobrze prosperujące agencje zajmujące się tym obszarem z pewnością wyjdą naprzeciw trudnościom, które mogą wynikać z braku zrozumienia specjalistycznych pojęć. Natomiast do Twoich zadań należy stawianie szeregu pytań. Jakimi informacjami powinieneś szczególnie się zainteresować, przeprowadzając “miniwywiad” z firmami marketingowymi?

Pytanie 1. Jakie usługi znajdują się w ofercie agencji?

Niezapoznani z rynkiem marketingowym przedsiębiorcy błędnie stwierdzają, że zespół ekspercki jest od wszystkiego. W rzeczywistości na rynku można odnaleźć agencje specjalizujące się wyłącznie w SEO bądź skupiające przede wszystkim na usługach PPC, dalej na zarządzaniu mediami społecznościowymi bądź takie, które odpowiadają wyłącznie za projektowanie witryn internetowych.

Wybór firmy oferującej wachlarz usług przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim gwarantuje kompleksowość obsługi i często opracowanie solidnej strategii marketingowej.

Pytanie 2. Jakim doświadczeniem może poszczycić się firma marketingowa?

Branża produkcyjna jest specyficzną dziedziną, dlatego warto uwzględnić, jakie doświadczenie ma firma marketingowa w pracy z przedsiębiorstwami o wskazanym profilu działalności.

Oprócz podstawowej wiedzy obejmującej obszar przemysłowy równie ważne, jak nie najważniejsze, jest pytanie dotyczące funkcjonowania agencji na rynku marketingowym na przestrzeni lat. Możesz poprosić o portfolio i zapoznać się z przykładami poprzednich prac, które dadzą Ci pogląd na jakość świadczonych usług. Sprawdzoną metodą jest zrobienie researchu w Internecie oraz przegląd opinii zamieszczanych przez zadowolonych (bądź przeciwnie) klientów.

Pytanie 3. Jak sprawdzić rezultaty strategii wdrażanej przez zespół ekspertów?

Nieprzyjaźnie brzmiący monitoring nie jest w świecie marketingu niczym złym, lecz wręcz przeciwnie – koniecznym. Prawdopodobnie zależy Ci na tym, aby zweryfikować, czy inwestycja w nawiązanie współpracy z agencją nie poszła na marne. Stąd również potrzeba otrzymywania regularnych raportów z kolejno podjętych kroków przez grono specjalistów.

W toku wstępnej rozmowy z zespołem agencji marketingowej zapytaj się, w jaki sposób i jak często będziesz uzyskiwał informacje o rezultatach prowadzonej kampanii. Bieżące śledzenie wszelkich powziętych modyfikacji pozwoli ocenić, czy sposób działania firmy jest zbieżny z postawionymi przez Ciebie celami biznesowymi.

Pytanie 4. W jaki sposób Twoje przedsiębiorstwo będzie komunikować się z zespołem agencji marketingowej?

Komunikacja to klucz udanej współpracy, choć wiemy, że głowę zaprzątasz sobie teraz wskaźnikami marketingowymi. Nie chcesz chyba znaleźć się w sytuacji, w której zapłaciłeś za usługę, oczekujesz pierwszych rezultatów kampanii marketingowej, a feedbacku brak. Sposób, w jaki będziesz porozumiewać się ze specjalistami z obszaru marketingu, to element, który warto wziąć pod uwagę podczas pierwszych rozmów.

W związku z tym zadbaj o szczegóły dotyczące metod porozumiewania się z zespołem ekspertów oraz czas oczekiwania na skierowane do niego pytania. Zapytaj się, czy istnieje konkretna osoba odpowiedzialna za zarządzanie Twoim biznesowym projektem i czy do jej zadań należy również bieżący kontakt z Tobą.

Źródło: Ivan Samkov / pexels.com

Pytanie 5. Jak długo będziesz czekać na pierwsze efekty?

Jeżeli agencja marketingowa będzie przekonywać Cię do natychmiastowych rezultatów swojej pracy, to wiedz, że “coś tu nie gra”. Przemyślane strategie wymagają czasu i mimo że każdy chciałby zobaczyć rezultaty w trybie natychmiastowym, z pewnością nie jest to możliwe. Cały proces uzależniony jest od wielu czynników, m.in. od rodzaju usługi czy przeznaczonych finansów.

Na efekt “WOW” możesz czekać nawet pół roku, dlatego warto mieć to na uwadze, gdy agencja gwarantuje pierwsze wyniki w błyskawicznym tempie.

Pytanie 6. W jaki sposób jest wydawany przeznaczony przez Ciebie budżet?

Ciągła inwestycja w konkretne działania marketingowe może okazać się ryzykowna, zwłaszcza jeżeli wyniki wdrażanej strategii marketingowej nie spełniają Twoich oczekiwań. Wobec tego skieruj do specjalistów zapytanie dotyczące finansowania konkretnych elementów w kampanii.

Szukaj, pytaj i weryfikuj

Poszukiwanie odpowiedniej agencji marketingowej jest trudnym zadaniem, lecz wartym poświęconego czasu i uwagi. Spotykając się z przedstawicielami agencji, nie wahaj się zadawać różnorodnych pytań, ponieważ od tej decyzji mogą zależeć dalsze losy Twojego biznesu w sieci.

Udostępnij:
Ostatnie wpisy

  Twoja strona nie jest widoczna w wyszukiwarce? My wiemy jak to zmienić!
  Umów się na bezpłatną konsultację z naszym analitykiem SEO i dowiedz się, jak skutecznie pozycjonować swój biznes

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  *

  Oceń tekst
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę

   Chcesz poznać
   ofertę?
   Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
   Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
   Wyrażam zgodę na przetwarzanie powyższych danych w celu nawiązania ze mną kontaktu. Więcej w Polityce Prywatności.