5 rzeczy, o których musisz pamiętać podczas migracji WordPressa

Autor:
Boo
Data publikacji:
Kategoria:
Pozycjonowanie
5 rzeczy, o których musisz pamiętać podczas migracji WordPressa

Mikhail Nilov / pexels.com

Przychodzi taki czas, kiedy dotychczasowy hosting zwyczajnie Cię zawodzi. Być może ma problemy z wydajnością i zwalnia tempo ładowania strony lub jego cena po prostu Ci nie odpowiada Wybór nowego dostawcy hostingu bywa skomplikowany. Trudno wybrać jedną ofertę z ogromu, jakie oferuje nasycony rynek. Tymczasem, gdy już podejmiesz decyzję, czeka Cię kolejny krok: migracja strony.

Nie taki jednak diabeł straszny, jak go malują. Z dzisiejszego wpisu dowiesz się więcej o samym WordPressie oraz migracji strony WordPress na inny serwer. Czytaj od początku lub przejdź od razu do interesującego Cię zagadnienia:

Co to jest WordPress?

WordPress to system zarządzania treścią (CMS), który umożliwia bezpłatne tworzenie i prowadzenie witryn internetowych. Choć początkowo miał być platformą przeznaczoną wyłącznie dla blogerów, dziś na WordPressie budowane są także strony firmowe, portfolia czy sklepy online.

Popularność WordPressa nie wynika jednak wyłącznie z jego darmowego charakteru, ale również szeregu innych zalet, o których więcej przeczytasz pod koniec wpisu.

Co to jest hosting?

Samo stworzenie strony internetowej to dopiero połowa sukcesu – trzeba ją jeszcze gdzieś zamieścić. Właśnie temu służy usługa hostingu, która polega na udostępnieniu określonego miejsca na serwerze, na którym może funkcjonować Twoja witryna.

Zdecydowanie najczęściej wybieraną opcją jest tzw. hosting współdzielony, w którym miejsce na serwerze jest dzielone pomiędzy wiele różnych osób, dzięki czemu koszt hostingu jest dużo niższy.

Źródło: cottonbro / pexels.com

Migracja WordPress

Gdy już wybierzesz nowego dostawcę hostingu, musisz zadbać o odpowiednie przeniesienie dotychczasowej strony na nowy serwer, czyli migrację.

Czym jest migracja strony?

To proces przeniesienie plików dotychczasowej strony na nowy hosting (serwer). Do plików możemy zaliczyć w zasadzie wszystko to, co tworzy daną witrynę, np. multimedia (grafiki, wideo), treści tekstowe, układ strony czy bazy danych.

Jeśli migracja strony WordPress zostanie przeprowadzona poprawnie, na nowym hostingu powinna mieć ona taki sam wygląd i funkcjonalności, jak w przypadku poprzedniego serwera.

Migracja WordPress na inny serwer. Jak przenieść swoją stronę?

Choć migracja WordPressa na inny serwer może przerażać – zwłaszcza osoby zielone w temacie – nie powinieneś rezygnować z niego, gdy aktualny hosting faktycznie Ci nie odpowiada. Zresztą, nie taka migracja straszna, jak ją malują, o czym przekonasz się już za chwilę.

Migracja manualna

Czyli innymi słowy ręczna. Jest to dość czasochłonny sposób, wymagający ogromnego skupienia, jednak (wykonany prawidłowo) da Ci pewność że cała strona zachowa swoje dotychczasowe funkcje oraz wygląd. Dodatkową zaletą tej metody jest również fakt, że masz zupełną kontrolę nad całym procesem.

Jak to zrobić?

Przede wszystkim będziesz potrzebować odpowiedniego programu (np. FileZilla bądź WineSCP, Totalcommander). Z jego pomocą pobierzesz pliki swojej strony. Możesz to zrobić np. nawiązując połączenie FTP i po prostu kopiując je na swoje urządzenie. Jeśli tylko masz taką możliwość, pobierz spakowane archiwum w formacie .zip lub .rar – dzięki temu wszystko przebiegnie sprawniej.

Co dalej?
 • Zaloguj się na serwer FTP i znajdź katalog public_html,
 • Pobierz kopię danych,
 • Zaloguj się do phpMyadmin, wybierz odpowiednią bazę danych i wykonaj eksport,
 • Teraz przejdź do nowej lokalizacji swojej strony i wgraj na nią pobraną wcześniej bazę danych,
 • Zaloguj się do panelu admina, załóż nową bazę danych i importuj pliki ze swojego urządzenia (uwaga: pamiętaj, aby nie zapomnieć nazwy bazy danych, nazwy użytkownika oraz hasła. Bez nich nie uruchomisz poprawnie WordPressa),
 • Wgraj pliki do nowej lokalizacji. W tym celu ponownie wykonaj połączenie FTP, korzystając z odpowiedniego programu. Następnie znajdź katalog z nazwą domeny i wgraj pliki,
 • Zmień plik wp-config.php. Jest to plik konfiguracyjny WordPressa, w który musisz wpisać dane dostępowe do bazy danych (dlatego tak ważne jest, byś je pamiętał, a najlepiej także zapisał). Znajdziesz go w panelu admina w menadżerze plików,
 • Fragmenty pliku, które Cię interesują to (’DB_NAME, 'db_name’); (nazwa bazy danych), (’DB_USER, 'db_user’); (nazwa użytkownika) oraz (’DB_PASSWORD, 'db_pass’); (hasło),
 • Ostatnim krokiem jest skierowanie domeny na nowy serwer. W tym celu możesz wydelegować rekord dla domeny na adres IP nowego serwera lub zmienić delegację DNS.
Kiedy warto zdecydować się na migrację manualną?

Manualna migracja strony WordPress ma największy sens, gdy chcesz mieć kontrolę nad procesem migracji bądź wtedy, gdy Twoja witryna jest bardzo rozbudowana.

Migracja automatyczna (za pomocą wtyczki)

Wtyczki umożliwią Ci automatyczne przeniesienie plików strony, a dzięki ich mnogości masz w czym wybierać.

Jak to zrobić?

Popularne wtyczki do migracji stron to na przykład:

 • All-in-One WP Migration – darmowa i wysoko oceniana wtyczka wprowadzona w 2013 roku, z której do tej pory skorzystało ponad 60 milionów stron. Jak możemy przeczytać na stronie WordPressa, została stworzona dla „nietechnicznych umysłów”, co może być pokrzepiające dla tych, którzy pierwszy raz biorą się za migrację strony.
 • Duplicator – oferuje migrację stron bez tzw. downtime’u, czyli przestoju w działaniu witryny. Wtyczka jest darmowa, jednak posiada również wersję płatną (Duplicator Pro).
 • MigrateGuru – darmowa wtyczka z otwartym kodem źródłowym. Bardzo intuicyjna i do bólu prosta, dzięki czemu sprowadza proces migracji do dosłownie kilku kroków.
 • BackupGuard – jej głównym zadaniem jest tworzenie kopii bezpieczeństwa, ale może posłużyć również do przenoszenia stron.

Wszystkie działają na bardzo podobnej zasadzie, dla przykładu podpowiemy Ci, jak dokonać migracji strony z pomocą wtyczki All-in-One WP Migration.

Co dalej?
 • Oczywiście, najpierw należy wtyczkę pobrać i zainstalować. Pamiętaj, że musi się ona znajdować zarówno na „starym”, jak i nowym hostingu. W celu instalacji wtyczki wejdź w panel admina, znajdź opcję wtyczki, a następnie kliknij w dodaj nową. Nie zapomnij o aktywacji wtyczki po jej zainstalowaniu,
 • przejdź do sekcji wtyczki, znajdź opcję export to. W tym miejscu do wyboru będziesz mieć kilka opcji, jednak za najbardziej standardową możemy uznać file. Po kliknięciu w file wtyczka skompresuje zawartość strony, dzięki czemu będziesz mógł ją pobrać do pliku.
 • Teraz to samo czeka Cię na przeniesionej stronie, tyle że… trochę na odwrót. Przejdź do sekcji wtyczki i wybierz opcję import from. Następnie znajdź plik ze skompresowaną zawartością poprzedniej strony (jego wgranie może potrwać kilka minut), a następnie zezwól na nadpisanie zawartości witryny oraz bazy danych.
 • Nie zapomnij o aktualizacji odnośników! W tym celu, po wykonanej operacji migracji strony, wejdź w ustawienia i w bezpośrednie odnośniki, wybierz ustawienie, z którego korzystałeś poprzednio i zapisz zmiany.
Kiedy warto zdecydować się na migrację automatyczną?

Migracja z pomocą wtyczek jest bardzo prosta i błyskawiczna, a dodatkowo minimalizuje ryzyko np. utraty danych, dlatego to dobra opcja dla tych, którzy potrzebują szybkiej migracji strony, posiadają ich wiele lub nigdy wcześniej nie wykonywali migracji strony.

Jednak uwaga: w przypadku bardziej rozbudowanych witryn większość wtyczek może sobie nie poradzić. Jeśli jesteś właścicielem takiej strony możesz alternatywnie skorzystać z płatnej wtyczki UpdraftPlus (nie ma ona limitu pamięciowego i możesz ją zainstalować na dowolnej liczbie stron) lub wybrać migrację manualną.

 • Migracja profesjonalna

Przeczytałeś powyższe rady, jednak nadal nie jesteś pewien, czy samodzielnie będziesz w stanie przeprowadzić migrację strony? W takim razie nie ryzykuj i skorzystaj z usług firmy hostingowej, którzy zrobią to za Ciebie. Część z nich oferuje taką usługę bezpłatnie, a część za dodatkową opłatą.

Niektóre firmy oferują też automatyczny instalator WordPress, dzięki czemu bardzo szybko rozpoczniesz działania na przeniesionej stronie. Zwróć też uwagę, czy na Twoim koncie hostingowym istnieje opcja kopiowania stron między domenami – jeśli tak, sprawa będzie jeszcze prostsza.

WordPress migracja. 5 rzeczy, o których musisz pamiętać

Niezależnie od metody, jaką wybierzesz, by przenieść swoją stronę WordPress, powinieneś pamiętać o kilku podstawowych kwestiach.

Twoi klienci

Koniecznie odpowiednio wcześniej poinformuj swoich klientów o możliwych przestojach w działaniu strony, zwłaszcza, jeśli prowadzisz np. sklep internetowy, który właśnie wchodzi w swój gorący sezon.

Kopia bezpieczeństwa

To ona zapobiegnie możliwej utracie danych, których często możesz po prostu nie być w stanie odzyskać. Jeśli o nią nie zadbasz, możesz nastawić na szwank ciągłość działania witryny, co nie pozostanie bez znaczenia dla Twojego biznesu. Nie bez powodu mawia się zresztą, że ludzie dzielą się na dwa typy: tych, którzy wykonują kopie bezpieczeństwa oraz tych, którzy będą je wykonywać.

Sprawdzenie strony

Pod koniec migracji absolutnie zawsze sprawdź stronę, jej funkcjonalności, sekcje, linki wewnętrzne czy przekierowania. Musisz mieć pewność, że wszystkie jej elementy wyglądają dobrze i działają poprawnie.

Optymalizacja WordPressa

Moment migracji strony na inny serwer to świetny moment na jej optymalizację, np. aktualizację zainstalowanych wtyczek czy samego WordPressa do jego najnowszej wersji. Strona i tak będzie miała przerwę, dlatego wykorzystaj ten czas z korzyścią dla witryny!

Potencjalne ryzyko

Przeprowadzając czy nadzorując proces migracji strony na WordPressie bądź naprawdę uważny. Nieumiejętnie przeprowadzona migracja może nieść ze sobą szereg konsekwencji, wśród nich:

 • ryzyko utraty danych,
 • spadek ruchu na stronie (wynikający np. z problemów z połączeniem nowej strony z poprzednią),
 • czasowe wyłączenie strony i powiązany z nim spadek Twoich zysków,
 • obniżenie pozycji strony w wynikach wyszukiwania,
 • błędy w wyglądzie strony, mogące wprowadzić w błąd Twoich klientów lub utrudniające korzystanie z witryny.

Życzymy powodzenia!

Udostępnij:
Ostatnie wpisy

  Twoja strona nie jest widoczna w wyszukiwarce? My wiemy jak to zmienić!
  Umów się na bezpłatną konsultację z naszym analitykiem SEO i dowiedz się, jak skutecznie pozycjonować swój biznes

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  *

  Oceń tekst
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę

   Chcesz poznać
   ofertę?
   Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
   Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
   Wyrażam zgodę na przetwarzanie powyższych danych w celu nawiązania ze mną kontaktu. Więcej w Polityce Prywatności.